Široké úsměvy, nepopsatelné emoce, dojetí... S Nadějí získali postižení v novém bydlení i naději na samostatnější život
17.01.2018
Foto: Naděje
Popisek: Nový domov pro desítku obyvatel přináší naději na lepší život
Nestátní organizace Naděje na Zlínsku si zaslouží za péči o postižené - a výrazně tak doplňuje, ne-li supluje roli státu, jednu velkou pochvalu. V pátek oficiálně otevírá nové chráněné bydlení pro 10 postižených lidí, nazvané příznačně Desítka. Pozvaní hosté si prohlédnou jednotlivé byty s průvodci, kterými se pro tento den stanou sami klienti chráněného bydlení Desítka. Ke zhlédnutí jsou připravena videa z průběhu oprav domu a z první návštěvy budoucích obyvatel.
První obyvatelé se již byli se svými rodinami, blízkými, kamarády, kde a jak budou žít, podívat. Opravený dům, útulné pokoje s novou postelí, kuchyňskou linkou, další vybavení, představa svého bytu, "něčeho svého", vzbudila na jejich tvářích úsměvy, nepopsatelné emoce, dojetí. Na začátku roku proběhlo už i stěhování prvních ´tří statečných´. Do konce ledna se všechny byty zaplní a osudy deseti lidí s mentálním postižením naberou jiný směr.

Byty v Desítce poskytnou novým obyvatelům patřičný komfort
Možnost změnit svůj život k lepšímu
Pečlivě vybraní noví obyvatelé, kteří doposud žili v jednom bytě s rodiči, na ubytovně, v nevyhovujících podmínkách či stávajícím chráněném bydlení, získali moderně zařízenou bytovou jednotku. To hlavní je však možnost, navzdory postižení, změnit svůj život k lepšímu. Mezi sociální služby Naděje Zlín již jedno chráněné bydlení patří. Rozdíl mezi novým a stávajícím chráněným bydlením je v tom, že se zkrátí čas podpory sociálních pracovníků v průběhu dne. Klienti, kteří dřív potřebovali celodenní přítomnost pracovníka, budou tak žít samostatněji než dříve.

Vybavení novou kuchyňskou linkou je samozřejmost
Naděje ve Zlíně
Česká organizace Naděje vznikla jako jedna z prvních neziskových organizací po roce 1989 u nás a zlínská pobočka byla založena v roce 1992. Své počáteční aktivity soustředila na dospělé osoby s mentálním postižením. Celý komplex služeb postupně zahrnul chráněné bydlení, denní stacionář a dílny v objektech ve čtvrti Letná. O šest let později začala Naděje ve Zlíně pracovat i se seniory. Nejprve v Domě pokojného stáří na Letné a od konce roku 2006 v novém domově na Jižních Svazích. V únoru 2013 otevřeli nové pracoviště sociálně terapeutických dílen Tkalcovna Naděje, které se nachází v Obchodním centru na ulici Kvítková. To se zaměřuje se na tkaní koberců a prodej výrobků z dílen. V druhé polovině roku otevřeli nový denní stacionář pro osoby s demencí, který se nachází blízko Domu pokojného stáří na ulici ve Zlíně na Jižních Svazích. Ročně poskytuje Naděje péči 450 lidem s mentálním, zdravotním a kombinovaným handicapem.
Vložil: Jana Maisnerová