Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mizejí aleje: 767 stromů podél silnic zmizelo na Zlínsku jen za tento rok. Vzniká protestní akce

20.11.2017
Mizejí aleje: 767 stromů podél silnic zmizelo na Zlínsku jen za tento rok. Vzniká protestní akce

Autor: arnika.org

Popisek: Pokácená alej

Podle aktuálních údajů Ředitelství silnic Zlínského kraje bylo letos kolem cest v regionu vykáceno 767 stromů, zatímco vysázeno jen 177. Ve srovnání s loňským rokem je situace obdobná a stromů v krajině stále ubývá. Úbytek zeleně přitom výrazně zhoršuje klimatické podmínky. Stromy v horkých létech chrání vozovky před přehříváním a během zimy brání vytváření sněhových jazyků. Pomáhají zadržovat vodu v krajině a brání erozi půdy. Odborníci, zástupci spolků a místních samospráv v otevřeném dopise upozorňují na dlouhodobě kritickou situaci a žádají představitele regionu, aby učinili konkrétní kroky pro zachování a obnovu alejí.

Marcela Klemensová, vedoucí kampaně Zachraňme stromy spolku Arnika a signatářka dopisu vysvětluje: „Chceme, aby odpovědní představitelé kraje veřejně přislíbili, že podpoří ideu zachování a obnovy stromořadí kolem silnic. Očekáváme od nich svolání pracovní skupiny složené z představitelů kraje a signatářů otevřeného dopisu. Konkrétním výstupem společné práce by mohla být například koncepce silničních stromořadí Zlínského kraje. Pokud bude úbytek silničních stromořadí pokračovat stejným tempem, zanikne jedno z nejcennějších kulturních a přírodních dědictví, které jsme převzali od našich předků.“

Čtyři pokácené, jeden zasazený

Ve Zlínském kraji byl v uplynulém roce u silnic za každé 4 vykácené stromy vysazen pouze 1 nový. Důvodem likvidace alejí podél silnic bývá velmi často zajištění bezpečnosti silničního provozu, přestože podle statistik jsou příčinami automobilových nehod především nepřiměřená rychlost a nedodržování pravidel silničního provozu.

Aleje jsou pro provoz bezpečnější

Průzkumy naopak ukazují, že aleje bezpečnosti provozu napomáhají, protože tvoří přirozené orientační body a nejen v mlze řidiče užitečně směrují. Navíc rychlost projíždějících automobilů je na silnicích obklopených stromy obecně nižší, protože aleje podvědomě nutí řidiče k opatrnější jízdě.

Vlastnická práva

Pokud snad správci silnic projeví snahu o výsadbu stromů podél komunikace, narazí na vlastnické vztahy. Pozemky, na kterých by mohly být stromy, jim velmi často nepatří. Objevují se také případy, kdy vlastník sousedního pozemku požaduje po správci komunikace odstranění již vysázených stromů jen proto, že rostou blízko hranice jeho pozemku. Zemědělcům chybí dostatečná motivace k výsadbě alejí na vlastní půdě, která právě nejčastěji lemuje veřejné komunikace.

Bezpečí plné života

Správci silnic a vlastníci pozemků obecně neberou v potaz užitek, který stromořadí přinášejí. Silniční aleje s keřovými porosty zpomalují větrnou a vodní erozi, zvlhčují vzduch, snižují prašnost a brání vytváření sněhových jazyků. Stromy kolem silnic též chrání povrch vozovky i automobily před přehříváním. Stromy a keře navíc poskytují útočiště stovkám živočichů a udržují naši krajinu plnou života.

Kácíme jako o závod, a to není dobře

„Jsme svědky toho, jak jsou každoročně káceny tisíce stromů nejen u silnic. Tvář české krajiny se mění k horšímu. Tohle rozhodně není ve veřejném zájmu. Považuji proto za smysluplné usilovat o to, aby se představitelé kraje zasadili o zdravé prostředí,“ dodává Klemensová. 

Zdroj: tisková zpráva

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace