Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hejtman Čunek coby Jack Sparrow... Vznikne ve Zlíně český Hollywood? Deset milionů jde na podporu audiovizuálního průmyslu

20.09.2017
Hejtman Čunek coby Jack Sparrow... Vznikne ve Zlíně český Hollywood? Deset milionů jde na podporu audiovizuálního průmyslu

Foto: MěÚ Zlín

Popisek: Jindřich Motýl, Martin Růžička a Jiří Čunek v roli dobrodějů českého filmu.

Zlínský kraj otevírá dotační program s rozpočtem deset milionů korun na podporu audiovizuální tvorby. Vznik programu inicioval Regionální filmový fond z. s., který společně se Zlínským krajem usiluje o oživení filmového průmyslu v regionu. Obě instituce od vzniku dotačního programu očekávají především vyvolání zájmu filmařů, a tedy zviditelnění kraje, zajištění nových pracovních příležitostí v oblasti tradičních řemesel i větší uplatnění absolventů zlínských filmových škol. První žádosti mohou filmaři podávat už v říjnu letošního roku.

„Ve filmovém průmyslu vidíme budoucnost, proto jsme se rozhodli podpořit jeho rozvoj v našem kraji nemalým obnosem deseti milionů korun. Takto vysokou částku nabízí v České republice pouze nedávno založený nadační fond v Praze. Kde jinde než ve Zlínském kraji, regionu se silnou filmovou historií, by se s podobnou aktivitou mělo pokračovat?“ říká Jiří Čunek, hejtman Zlínského kraje. „Když k částce připočteme také peníze, které filmařům samostatně nabízí město Zlín, Prahu dokonce převyšujeme,“ dodává s úsměvem Čunek.

Nejde o rozdávání peněz, ale o investici, která se vrátí 

Podporou filmového průmyslu se ve Zlínském kraji druhým rokem zabývá Regionální filmový fond z. s., který založil filmovou kancelář ZLÍN FILM OFFICE. Právě ta bude se Zlínským krajem spolupracovat nejen na propagaci dotačního programu mezi filmaři. „Zajištění finančních pobídek, které by přilákaly filmové štáby do Zlínského kraje byla naše dlouhodobá snaha. Nejedná se o prvoplánové rozdávání peněz, ale o investici, jejíž návratnost zpět do regionu zajistí předem stanovené podmínky čerpání,“ vysvětluje Jindřich Motýl, předseda Regionálního filmového fondu z. s.

 Jdeme se světem, zní ze Zlína

„Přitahovat audiovizuální byznys do regionu, maximalizovat přínosy filmových natáčení a tím posílit místní ekonomický rozvoj je úkolem filmových kanceláří po celém světě. K tomu filmařům pomohou například i najít vhodné lokace, dají tipy na místní dodavatele služeb, poskytnou asistenci při přípravách i natáčení a často právě i finanční pobídky. Ve Zlínském kraji mají nakročeno víc než dobře,“ komentuje zavedení fondu Ludmila Claussová, vedoucí národní kanceláře Czech Film Commission, která je součástí Státního fondu kinematografie.

„Jedinou možností, jak oživit filmový průmysl na Zlínsku, je přivést sem práci, tedy filmové producenty a nové projekty. A k tomu dotační program zásadně přispěje. Za malou investici získáme velký profit pro náš kraj a naše lidi ve filmovým průmyslu,“ doplňuje Motýl.

Vyjde to? 

Zda otevření dotačního programu filmaře do regionu opravdu přiláká ukáže až první zkušenost. Zlínský kraj a Regionální filmový fond z. s. o tom ale nepochybují. „Při rozhodování, kde se bude film natáčet, hrají stěžejní roli dva faktory. Lokace a finance. Buď je projekt připravený pro konkrétní místo, a pak ho do jiného kraje přenést nemůžete, nebo je scénář napsán obecně a umístění se tak často odvíjí od nákladů na jeho výrobu a možností financování. Právě tuto skupinu projektů může vznik Programu ovlivnit a přivést do Zlínského kraje,“ navazuje Martin Růžička, místopředseda Regionálního filmového fondu z. s.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Štěpán Cháb