Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pořad Šlágr, prohlížení časopisů nebo posezení na balkoně. 101letá Jindřiška Hlaváčková, šestinásobná praprababička se stále raduje ze života

29.08.2017
Pořad Šlágr, prohlížení časopisů nebo posezení na balkoně. 101letá Jindřiška Hlaváčková, šestinásobná praprababička se stále raduje ze života

Foto: www.zlin.eu

Popisek: Oslavenkyně Jindřiška Hlaváčková

Třetí nejstarší obyvatelka města Zlína Jindřiška Hlaváčková se dožila 101 let. K řadě gratulantů se přidalo i město Zlín.

Mezi britským a německým loďstvem u Jutska došlo k největší námořní bitvě Velké války, Albert Einstein zveřejnil obecnou teorii relativity a monarchií otřásla smrt císaře Františka Josefa I. Tyto události charakterizují rok 1916, ve kterém se narodila i Jindřiška Hlaváčková z Jižních Svahů. 

Z Vamberka do Zlína

Ta v minulých dnech oslavila své 101. narozeniny. K významnému životnímu jubileu jí spolu s náměstkyní primátora Kateřinou Francovou popřály pracovnice oddělení pro občanské záležitosti. Dlouhověké oslavenkyni předaly přání od primátora města, kytici květin a tradiční dárkový koš.

Jindřiška Hlaváčková se narodila ve východočeském Vamberku, kde vyrůstala se třemi sourozenci. Vystudovala rodinnou školu a svůj volný čas v mládí vyplňovala sokolskými aktivitami a hraním ochotnického divadla. Po sňatku následovala manžela do Zlína, který přijal nabídku práce v továrně u Baťů. Oba vamberečtí rodáci si Zlín velmi zamilovali. V baťovském půldomku vychovali dvě děti, a jejich pevný svazek, tak jak si na začátku přislíbili, rozdělila až smrt manžela po 45 letech manželství.

Zarytá sokolka...

Podle slov dcery Ivany Skřivánkové žila Jindřiška Hlaváčková až do vysokého věku velmi aktivním životem. Svůj sen pracovat s dětmi v mateřské školce či družině nemohla z politických důvodů po roce 1948 uskutečnit, ale cestu k nim si přesto našla. Coby zarytá sokolka se dětem plně věnovala ve volném čase, chodila je cvičit a v uličním výboru na Podvesné pro ně léta připravovala různé akce a výlety. S dětmi ji pojila i práce svačinářky na základní škole, a později coby hospodářku, ji těšila práce v kontaktu se studenty na vysokoškolských kolejích. Velkou životní láskou pro ni byla turistika a lyžování.

Její aktivní život zastavila až mozková příhoda, kterou prodělala před deseti lety. Od té doby si užívá láskyplné péče své dcery a zetě, pro které je zcela přirozené se o nemohoucí rodiče – někdy i na úkor vlastního pohodlí – postarat.

„Při propouštění z nemocnice dávali lékaři mamince půl roku života. Už je tu s námi deset let navíc. Určitě k tomu přispěla péče v domácím prostředí. S maminkou stále někdo zůstává doma, nikdy není sama. Pochovali jsme manželovu maminku a teď se staráme o moji. Dlouhověkost má v genech, její babička se dožila 102 let,“ uvedla dcera Ivana Skřivánková.

Stojednoletá Jindřiška Hlaváčková se podle slov svých blízkých i přes vleklé zdravotní problémy umí stále radovat ze života. Ráda si dojde sednout na balkon, prohlíží si časopisy nebo sleduje v televizi svůj nejoblíbenější pořad Šlágr. Ještě větší radost jí ale dělají rodinné návštěvy. Je šťastnou babičkou pěti vnoučat, prababičkou třinácti pravnoučat a dokonce praprababičkou šesti prapravnoučat.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová