Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pořad Šlágr, prohlížení časopisů nebo posezení na balkoně. 101letá Jindřiška Hlaváčková, šestinásobná praprababička se stále raduje ze života

29.08.2017
Pořad Šlágr, prohlížení časopisů nebo posezení na balkoně. 101letá Jindřiška Hlaváčková, šestinásobná praprababička se stále raduje ze života

Autor: www.zlin.eu

Popisek: Oslavenkyně Jindřiška Hlaváčková

Třetí nejstarší obyvatelka města Zlína Jindřiška Hlaváčková se dožila 101 let. K řadě gratulantů se přidalo i město Zlín.

Mezi britským a německým loďstvem u Jutska došlo k největší námořní bitvě Velké války, Albert Einstein zveřejnil obecnou teorii relativity a monarchií otřásla smrt císaře Františka Josefa I. Tyto události charakterizují rok 1916, ve kterém se narodila i Jindřiška Hlaváčková z Jižních Svahů. 

Z Vamberka do Zlína

Ta v minulých dnech oslavila své 101. narozeniny. K významnému životnímu jubileu jí spolu s náměstkyní primátora Kateřinou Francovou popřály pracovnice oddělení pro občanské záležitosti. Dlouhověké oslavenkyni předaly přání od primátora města, kytici květin a tradiční dárkový koš.

Jindřiška Hlaváčková se narodila ve východočeském Vamberku, kde vyrůstala se třemi sourozenci. Vystudovala rodinnou školu a svůj volný čas v mládí vyplňovala sokolskými aktivitami a hraním ochotnického divadla. Po sňatku následovala manžela do Zlína, který přijal nabídku práce v továrně u Baťů. Oba vamberečtí rodáci si Zlín velmi zamilovali. V baťovském půldomku vychovali dvě děti, a jejich pevný svazek, tak jak si na začátku přislíbili, rozdělila až smrt manžela po 45 letech manželství.

Zarytá sokolka...

Podle slov dcery Ivany Skřivánkové žila Jindřiška Hlaváčková až do vysokého věku velmi aktivním životem. Svůj sen pracovat s dětmi v mateřské školce či družině nemohla z politických důvodů po roce 1948 uskutečnit, ale cestu k nim si přesto našla. Coby zarytá sokolka se dětem plně věnovala ve volném čase, chodila je cvičit a v uličním výboru na Podvesné pro ně léta připravovala různé akce a výlety. S dětmi ji pojila i práce svačinářky na základní škole, a později coby hospodářku, ji těšila práce v kontaktu se studenty na vysokoškolských kolejích. Velkou životní láskou pro ni byla turistika a lyžování.

Její aktivní život zastavila až mozková příhoda, kterou prodělala před deseti lety. Od té doby si užívá láskyplné péče své dcery a zetě, pro které je zcela přirozené se o nemohoucí rodiče – někdy i na úkor vlastního pohodlí – postarat.

„Při propouštění z nemocnice dávali lékaři mamince půl roku života. Už je tu s námi deset let navíc. Určitě k tomu přispěla péče v domácím prostředí. S maminkou stále někdo zůstává doma, nikdy není sama. Pochovali jsme manželovu maminku a teď se staráme o moji. Dlouhověkost má v genech, její babička se dožila 102 let,“ uvedla dcera Ivana Skřivánková.

Stojednoletá Jindřiška Hlaváčková se podle slov svých blízkých i přes vleklé zdravotní problémy umí stále radovat ze života. Ráda si dojde sednout na balkon, prohlíží si časopisy nebo sleduje v televizi svůj nejoblíbenější pořad Šlágr. Ještě větší radost jí ale dělají rodinné návštěvy. Je šťastnou babičkou pěti vnoučat, prababičkou třinácti pravnoučat a dokonce praprababičkou šesti prapravnoučat.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace