Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Dříve tam bouchala munice, teď se prohánějí divočáci. Ve Vrběticích to mají dvakrát tou podělanou stranou navrch

21.08.2017
Dříve tam bouchala munice, teď se prohánějí divočáci. Ve Vrběticích to mají dvakrát tou podělanou stranou navrch

Autor: Archiv KL

Popisek: Prase divoké, ilustrační foto

Smůla za smůlou provází lidi ve Vrběticích na Zlínsku. Poté co bojovali, a zdaleka ještě nemají dobojováno s areálem muničních skladů, v současné době válčí také s divokými prasaty. A ta se usídlila právě v prostorech muničním areálu, kolem nějž je mnohakilometrová ohrada...

„V areálu jsou stovky prasat. Nikdo je tam nemůže střílet,“ řekl serveru Novinky.cz jeden z myslivců z Vlachovic. Divoká prasata jsou téma, které se v současnosti v regionu hlasitě skloňuje kvůli africkému moru prasat.

Divočáci musí ven

A tak se situace musí řešit - nejen mezi mysliveckými spolky, ale i s policií. „Velitel zásahu pak rozhodl o stanovení pěti míst, takzvaných záběhů, které zjednoduší migraci zvěře směrem ven ze střeženého prostoru,“ vysvětlila serveru Novinky.cz policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

A tak se na pěti místech odkryje bezpečnostní oplocení a preventivně se vytvoří stanoviště pro předání uhynulých divočáků před svozem do kafilerie.

V areálu došlo v závěru roku 2014 ke dvěma explozím ve skladových objektech. Na místě v současné době pracují policisté, kteří areál čistí a pyrotechnici likvidují munici, jež byla poškozená nebo neschopná převozu.

Vyčištění areálu po dvou výbuších skladů, při kterých zemřeli dva lidé, tak zřejmě potrvá ještě několik let. V areálu jsou totiž podle odborníků dodnes rozesety doslova tuny nevybuchlé munice.

Co bylo příčinou explozí?

Co se týče skutečného viníka výbuchů ve Vrběticích, největší spekulace se týkají druhého výbuchu, který nastal v prosinci 2014 (k prvnímu došlo dva měsíce předtím). Existují divoké a navzájem se vylučující teorie: Jedna z nich tvrdí, že výbuch měl zahladit důkazy skladování munice, která měla být ekologicky zlikvidována, a místo toho se s ní dál obchodovalo.

Další teorie se zaobírá myšlenkou, že výbuch mohli způsobit sami armádní pyrotechnici, kteří likvidovali řízenými odpaly munici, rozházenou mezi sklady z prvního výbuchu, přehnali to a od jedné z explozí zahořel sklad, který později explodoval.

Boj s nákazou

Trable s areálem muničních skladů ještě znásobují už tak nelehkou situaci ve Zlínském kraji. Prakticky celé léto region bojuje s nákazou afrického moru prasat.

Nově se do této ´bitvy´zapojí také armádní veterináři. Čtyřčlenná zásahová jednotka bude ode dneška nasazena ve veterinárním asanačním ústavu Mankovice. Podle Lady Ferkálové z Agentury vojenského zdravotnictví bude úkolem skupiny provádět pitvy a laboratorní testy vzorků odebraných z ulovených a nalezených uhynulých prasat.

V zamořeném území je v současné době vytyčeno několik pásem. V tom nejužším se nesmí lovit ani vnadit divočáci, v zelené zóně, která následuje, se lovit smí.

V tzv. intenzivní zóně lovu pak stát dokonce motivuje myslivce k vybíjení populace divokých prasat, aby se nemoc nerozšířila, větším zástřelným. V této části republiky bylo zatím odstřeleno přes 1900 divočáků. Na území celého státu je myslivcům doporučený větší odlov.

Choroba byla dosud potvrzena u 90 divokých prasat. První dva uhynulí divočáci byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace