Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Další opatření proti morové nákaze. U Hvozdné nainstalovali první odchytovou klec na divočáky. A přibudou další

17.08.2017
Další opatření proti morové nákaze. U Hvozdné nainstalovali první odchytovou klec na divočáky. A přibudou další

Autor: Pixabay.com

Popisek: Prase divoké, ilustrační foto

V lese poblíž obce Hvozdná na Zlínsku byla instalována první odchytová klec na divoká prasata. Místo se nachází v zamořené zóně. Jde už o několikáté opatření, které má zabránit dalšímu šíření afrického moru prasat, se kterým se kraj potýká.

Za každého divočáka, který bude do klece odchycen, dostanou myslivci 4 tisíce korun. Místo se nachází v takzvané červené zóně. Lovci, kteří nakažené prase uloví v zelené zóně, dostanou vyplaceno 3 tisíce korun.

Jsou klece řešením?

Klec u Hvozdné je zatím ve zkušebním provozu, během příštích dnů k ní přibudou další. „Další tři necháme v zamořené oblasti nainstalovat začátkem příštího týdne, další čtyři do dvou týdnů,“ sdělila pro Zlínský deník mluvčí Zlínského kraje Renata Janečková. 

Pro experty s Mendelovy univerzity však není dostačujícím řešením. Odborníci také navrhují několik dalších novinek, jako je upravit vytyčení zóny, napevno ohradit ohnisko nákazy a v něm co nejvíce urychlit likvidaci zbývajících prasat.

Experti rovněž kritizují rozmístění elektrických ohradníků. Podle nich se totiž v některých místech nacházejí na špatné straně silnice. Nelíbí se jim ani funkce pachových ohradníků. „Mají velmi malou účinnost a ani nedovolují, abychom ta prasata nějakým způsobem honili,“ vysvětlil Jiří Kramler a dodal, že v kritických místech by měl být pevný plot. Podle hejtmana kraje Jiřího Čunka však zavedená opatření proti šíření nákazy fungují.

Hejtman také rozhodl, že se zmenší oblast ohniska nákazy. Hranice oblasti kopírují pachové a na některých místech elektrické ohradníky. Také jde o reakci na očekávaný velký počet návštěvníků Barum Czech Rally, která se na Zlínsku pojede příští týden. „Červená zóna se řádově zmenšila o šest až deset kilometrů čtverečních,“ uvedl hejtman Jiří Čunek.

Lov neustává

Ke včerejšímu dni dosáhl počet nalezených divočáků ve Zlínském kraji 159. Africký mor prasat byl potvrzen u 90 z nich. Negativním výsledkem skončilo vyšetření 66 vzorků. Počet odlovených divočáků v zamořené oblasti, tzv. zelené zóně zatím dosáhl 87 kusů, výsledky vyšetření na africký mor prasat jsou u všech těchto kusů negativní.

V oblasti s intenzivním odlovem bylo dosud uloveno 1816 divokých prasat. Nejvyšší odstřel byl zaznamenán v okresech Kroměříž, celkem 439 zvířat a Uherské Hradiště, kde bylo uloveno 384 prasat. U žádného z odstřelených kusů v oblasti s intenzivním odlovem nebyla morová nákaza zjištěna.

V zamořené oblasti nadále platí zákaz vstupu do vyznačených míst. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace