Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Šálení smyslů a zkoumání pravdy… Město Zlín se rozloučí s obrazy oscarového tvůrce Theodora Pištěka

15.08.2017
Šálení smyslů a zkoumání pravdy… Město Zlín se rozloučí s obrazy oscarového tvůrce Theodora Pištěka

Foto: Facebook

Popisek: Theodor Pištěk v Galerii Václava Chada

Už jen pár dní bude ve Zlíně k vidění výstava obrazů, jejichž autorem je Theodor Pištěk, známý kostýmní výtvarník a držitel mnoha ocenění za filmové kostýmy, včetně Oscara za film Amadeus. Galerie Václava Chada jej ale přibližuje prostřednictvím jeho fotorealistických obrazů. Expozice je ojedinělá svým rozsahem a na Moravě se představuje vůbec poprvé, zpřístupněna bude už jen do 18. srpna.

„Výstavu považujeme za úspěšnou. Cestu do galerie si zatím našlo asi 1300 návštěvníků. Zvýšený zájem očekáváme také v jejím závěru. Je to totiž jedinečná příležitost shlédnout retrospektivu rozsáhlého díla Theodora Pištěka. V blízké době žádnou tak velkou prezentaci autor neplánuje,“ uvedla za Galerii Václava Chada Miroslava Kupčíková.

Expozice obsahuje díla zapůjčená od soukromých sběratelů, významných galerií v ČR i přímo od samotného autora. Je otevřena do 18. srpna, vždy od úterý do pátku od 14 do 17 hodin nebo podle individuální domluvy, v Galerii Václava Chada v prvním poschodí zlínského zámku.

Obrazy generující nekonečno

„Charakteristickým se pro Theodora Pištěka stal svět automobilových závodů, které dokázal zachytit v sugestivních detailech. V jeho obrazech cítíme rovněž obdiv ke klasickým etapám evropského malířství. Láká ho vícevrstevnaté vizuální vyprávění s množstvím různých odkazů k umění i okolnímu světu,“ popsal Pištěkovu tvorbu kurátor výstavy Martin Dostál.

„Jedním z klíčových témat je také svět filmu a jeho hra na fikci a skutečnost. Šálení smyslů, kterými nás svět obklopuje, jeho krása i pomíjivost, prostupnost detailů a celku, zkoumání pravosti i pravdy, to jsou nosné prvky Pištěkova díla. Jdou z obrazů do filmu a do reálného života i naopak. A generují nekonečno Pištěkových obrazů, které nám mimo jiné kladou otázky po smyslu života a po smyslu umění, které v něm má nezastupitelné místo,“ pozval na výstavu Dostál.

Výstava byla součástí doprovodného programu 57. ročníku Zlín Film Festivalu, který se letos konal od 26. května do 3. června. Na závěrečném slavnostním ceremoniálu bylo panu Pištěkovi předáno ocenění Zlatý střevíček za mimořádný přínos kinematografii pro děti.

Slavný syn z umělecké rodiny

Theodor Pištěk je malíř, kostýmní výtvarník, scénograf a bývalý automobilový závodník. Je synem herce Theodora Pištěka a herečky Marie Ženíškové. Po svých prapředcích zdědil výtvarný talent i lásku k automobilům. Jeho pradědečkem byl malíř František Ženíšek, dědeček Julius Ženíšek byl zástupcem letecké firmy Wright a zakladatelem a majitelem firmy Ford Motor Company pro Rakousko-Uhersko.

Syna ze slavné umělecké rodiny přivedl k filmu režisér František Vláčil. Spolupracovali například na filemch Údolí včel či Markétě Lazarové. Vrcholem jeho tvorby je spolupráce s Milošem Formanem a triumf v podobě Oscara za kostýmy pro film Amadeus. V roce 1990 byl stejný tandem odměněn cenou Francouzské filmové akademie – Césarem – za snímek Valmont, který byl navíc opět nominován na Oscara za nejlepší kostýmy.

Spolu s Václavem Havlem a Jiřím Kolářem byl iniciátorem i zakladatelem Ceny Jindřicha Chalupeckého pro mladé výtvarníky. Po sametové revoluci, v roce 1990, navrhl Theodor Pištěk uniformy Hradní stráže. V roce 2000 mu Václav Havel udělil medaili za zásluhy I. stupně za vynikající umělecké výsledky. V roce 2003 mu byla udělena cena Český lev za dlouhodobý umělecký přínos českému filmu a roku 2013 obdržel na festivalu v Karlových Varech Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na 

Vložil: Lenka Sloupová