Boj s africkým morem prasat. Hejtman vyhlásil zákaz vstupu do nezastavěných oblastí s výjimkou... Čtěte
10.08.2017
Foto: www.zlin.eu
Popisek: Zákazová cedule
Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek vyhlásil od 9. srpna zákaz vstupu do nezastavěných oblastí v zóně, kde se objevil africký mor prasat. Zákaz se týká lesů, polí, polních cest a luk. Nevztahuje se na obydlí, příjezdové cesty a také na ZOO Lešná. Zákaz bude platit až do úterý 29. srpna.
Oblast se zákazem vstupu je vyznačena na mapě na městských internetových stránkách, v terénu na ni upozorňují zákazové cedule a elektrické a pachové ohradníky, které mají zabránit migraci divokých prasat a šíření nákazy.
Africký mor potvrzen u téměř 90 zvířat
K 9. srpnu dosáhl počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínském kraji 149. Africký mor prasat byl potvrzen u 86 z nich. Všechny nově zjištěné pozitivně testované nálezy se nacházejí v katastrech, kde již bylo onemocnění dříve potvrzeno. Negativním výsledkem skončilo vyšetření 61 vzorků.
V oblasti s intenzivním odlovem bylo zatím uloveno 1530 divokých prasat. Nejvyšší odstřel byl zaznamenán v okresech Kroměříž, kde bylo usmrceno 379 prasat a Uherské Hradiště s počtem 303 . U žádného z odstřelených kusů v oblasti s intenzivním odlovem nebyl africký mor prasat zjištěn.
Počet odlovených divočáků v zamořené oblasti, v takzvané zelené zóně zatím dosáhl 33 kusů, výsledky vyšetření na africký mor prasat byly u všech těchto kusů negativní.
K motivaci myslivců lovit divočáky má sloužit opatření, kterým se zvýšilo v zamořené zelené oblasti zástřelné na 2000 korun. Pro červenou zónu zamořené oblasti se tipují místa, kam se budou umísťovat odchytová zařízení. S tímto krokem rovněž souvisí již povolené vnadění, které má odchytu divočáků pomoci. Zákaz lovu divokých prasat v červené zóně zamořené oblasti je stále v platnosti.
Krizový štáb
Kvůli nákaze znovu zasedl krizový štáb města Zlína. Mimo jiné rozhodl o zřízení infolinky s číslem 778 400 300, na které mohou zájemci získávat aktuální informace. „Lidé se na vzniklou situaci hodně ptají, je potřeba jim zajistit přístup k informacím,“ prohlásil Václav Kostelník, tajemník krizového štábu města. Dodal, že veškeré dostupné informace jsou také zveřejněny na městském webu, na krajském portále a na vývěskách v místních částech, kterých se vzniklá situace týká.
Spolupracují hasiči i policie
Město Zlín aktivně pomáhá Zlínskému kraji řešit vzniklou situaci. Jednotka dobrovolných hasičů, kterou zřizuje, pomáhá s umisťováním zákazových cedulí, zástupci radnice se účastní jednání krajského krizového štábu. K zvládnutí situace přispívají i strážníci Městské policie. „Pracujeme v úzké součinnosti s Policií ČR,“ potvrdil Milan Kladníček, ředitel MP Zlín. S přípravou podmínek pro instalaci elektrických ohradníků pomáhaly i Technické služby Zlín.
Na současnou situaci a nařízení pro ni vyplývající bude město Zlín opět upozorňovat i prostřednictvím Varovného informačního systému obyvatelstva. V místních částech, kterých se zákaz vstupu do nezastavěných oblastí týká, proběhne hlášení opakovaně od dnešního dne až do pátku 11. srpna.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lenka Sloupová