Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Africký mor prasat. Co je hlavní a nejdůležitější bod mimořádných opatření, týkající se obyčejných lidí? Zlínský magistrát vysvětluje…

03.08.2017
Africký mor prasat. Co je hlavní a nejdůležitější bod mimořádných opatření, týkající se obyčejných lidí? Zlínský magistrát vysvětluje…

Autor: www.zlin.eu

Popisek: Zákazová cedule

Město Zlín nepodcenilo hrozící nebezpečí rozšíření afrického moru prasat, se kterým se region potýká. V souvislosti s mimořádnými opatřeními, které vyhlásil počátkem týdne hejtman kraje Jiří Čunek, upozornilo na důležité aspekty, které se týkají především zákazu vstupu do vyznačených oblastí.

„Zákaz vstupu do vymezených extravilánů katastrů, tedy nezastavěných částí zasažených obcí s domácími zvířaty. To je hlavní a nejdůležitější bod aktuálních mimořádných opatření,“ uvedl Lukáš Fabián z odboru vnějších vztahů zlínského magistrátu.

Kde začíná a končí extravilán

Podle vyhlášeného opatření se nesmí vstupovat do vyznačených lokalit s domácími zvířaty, především se psy. Avšak z nařízení nejsou vyjmuta ani další domestikovaná zvířata, jako jsou například koně nebo ovce. Důvodem je to, aby nedocházelo k vyplašení nakažených divokých prasat a ta pak při svém útěku nerozšiřovala nemoc do dalších míst.

„Obracejí se na nás lidé s upřesňujícími dotazy, například jak poznají, kde začíná extravilán či zda se zákaz týká všech částí města,“ řekl Zdeněk Dvořák, mluvčí města Zlína.

Mimořádná opatření, která vyhlásil hejtman Jiří Čunek a mezi něž se zákaz vstupů mimo zastavěná území řadí, platí pro lokality vyznačené zákazovými cedulemi. Odborníci Zlínského kraje se snaží zasažené lokality minimalizovat. V území, které je ohraničeno obcemi Fryšták, Březová, Veselá a zlínskou částí Příluky, je ohnisko nákazy, kde budou instalovány elektrické ohradníky. Jejich výstavba začne pravděpodobně v pátek 4. srpna a zajistí ji firma vybraná Zlínským krajem. Vyhlášený Stav nebezpečí však platí pro celé správní obvody obcí a statutárního města Zlína.

Vstup je nutné vždy zvážit

„Nejvýznamnější komunikace, stezky a pěšiny, které vedou z těchto částí do extravilánu, což jsou lesy, pole, louky a podobně v okolí postižených obcí jsou již od úterního večera označeny. Uvedené zákazy se netýkají vstupu osob do těchto lokalit, ale je vhodné vždy zvážit vstupujícími nutnost a účelnost jejich vstupů,“ uvedl Václav Kostelník, vedoucí Oddělení krizového řízení a obrany magistrátu.

Pokud by však někdo na tomto rozsáhlém území objevil neoznačené vstupy, především v ohniscích nákazy, může tuto skutečnost oznámit Zlínskému kraji, městu Zlínu nebo příslušným obcím. „A pozor, ačkoliv je na piktogramech vyznačen symbol psa, zákaz je skutečně vyhlášen pro všechna hospodářská zvířata,“ doplnil Lukáš Fabián.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

 

Vložil: Lenka Sloupová

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace