Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Neumrem na slámě, umrem já na koni. Ve Zlíně vzpomínali na slavného rodáka Tomáše Baťu

14.07.2017
Neumrem na slámě, umrem já na koni. Ve Zlíně vzpomínali na slavného rodáka Tomáše Baťu

Autor: www.zlin.eu

Popisek: K hrobu Tomáše Bati se přišly poklonit desítky lidí.

U příležitosti 85. výročí od tragické smrti podnikatele a starosty města Zlína Tomáše Bati, ve středu 12. července, se přišly k jeho hrobu poklonit desítky lidí.

„Je jen málo podobných příkladů z historie, kdy jeden jediný člověk dokázal tak zásadně ovlivnit osudy celého města, tak jak to dokázal Tomáš Baťa v případě Zlína.

Říká se, že doma není nikdo prorokem. Říká se také, že mnoho géniů došlo uznání až po své smrti. Obě tvrzení platí – ne však v případě Tomáše Bati. Přestože jeho život skončil předčasně, už během něj se dočkal zaslouženého uznání – on i jeho dílo, jeho práce.

bata_havarie

Letadlo Tomáše Bati po osudové havárii

Když před 85 roky pan Šéf a zakladatel odešel, firma Baťa a s ní celý Zlín zažily obrovský šok. Jeho smrt se dotkla snad každého – byl vlastně součástí mnoha rodin, pro něj jeho dělníci nebyli pouhými dělníky, ale spolupracovníky. Proto i reakce tehdejších současníků na tuto tragickou událost byly velmi osobní, mnohem osobnější než je obvyklé v podobných případech. Z dochovaných reakcí je to patrné i dnes.“ I toto zaznělo v rámci projevů na Lesním hřbitově… 

Oblíbená píseň i morální závěť

Z reproduktorů zazněla kromě projevů i oblíbená písnička Tomáše Bati „Neumrem na slámě, umrem já na koni“ a čtená morální závěť Tomáše Bati. Ta připomněla stále živé poselství Baťovy podnikatelské filosofie, které se předává z generace na generaci. 

„...Nebylo to jednou, co jsme byli odhodláni životy své obětovat ve prospěch závodu, a nejeden z naší rodiny jemu za oběť již padl. To se nedělá jen pro to aby se zajistil majetek.

V rozvoji našeho závodu spatřovali jsme rozvoj a zajištění blahobytu celého našeho kraje.

...Byla to touha tvořit a poskytnouti stále a stále většímu množství lidu účasti na výhodách, který náš závod jak zaměstnancům, tak zákazníkům poskytoval.

Pokud budete této velké idei sloužit, potud budete ve shodě se zákony přírodními a lidskými. Jakmile ale budete každý pamatovat každý sám na sebe, jakmile přestanete sloužit svým závodem všeobecnu, stanete se zbytečnými a padnete neodvratně.“

Poklonit se Tomáši Baťovi a zapálit svíčku přišli zástupci Zlína v čele s členy rady města Bedřichem Landsfeldem, Jiřím Korcem a Janou Bazelovou, dále představitelé Zlínského kraje, Univerzity Tomáše Bati, členové Klubu absolventů Baťovy školy práce a další osobnosti kultury a veřejného života. Členové Klubu absolventů Baťovy školy práce a další účastníci se po skončení veřejné části pietního aktu poklonili i památce pilota Jindřicha Broučka. Ten svůj život zasvěcený službě jiným položil společně se svým „Šéfem“. Jeho hrob leží jen o několik metrů dál.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace