Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Volba prezidenta

Volba prezidenta

Z 9 statečných, ucházejících se o Pražský hrad, zbyli 2; čeká nás druhé kolo

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Majitelé lesů ve Vrběticích už dva roky nemohou nakládat se svým majetkem. Hejtman Čunek ale zná jednoduché řešení

24.02.2017
Majitelé lesů ve Vrběticích už dva roky nemohou nakládat se svým majetkem. Hejtman Čunek ale zná jednoduché řešení

Autor: zlin.cz

Popisek: V lesích u Vrbětic budou pyrotechnici pracovat zřejmě ještě několik let

S lesy uvnitř tamního muničního areálu nemohou jejich majitelé hospodařit, a to déle než dva roky. Stát sice souhlasí se směnou pozemků, jenže ta se neodehraje dřív, než znalci vyčíslí hodnotu lesů v areálu. Tam je ale nikdo ještě několik let nepustí, protože pyrotechnici uvnitř stále sbírají nevybuchlou munici.

Za plotem, ohraničujícím vrbětický muniční areál, má lesy 79 majitelů. Polovina z nich by chtěla své pozemky se státem směnit, nebo je prodat. Zatím ale mají smůlu.

Dalibor Olšák zastupuje dva majitele, kterým v areálu patří 200 hektarů lesa. Se dřevem ale už více než dva roky nemohou hospodařit. Na nákup pozemků si přitom vzali několikamilionovou půjčku, kterou teď musí splácet. „Jsme trochu zklamaní z přístupu státu, protože areál muničních skladů je státní, tak jsme očekávali nějakou sebereflexi a takový vstřícnější přístup. Náhrada škody by mohla být rychlejší,“ řekl televizi Prima Olšák. 

Směnu pozemků uvnitř areálu mají na starosti Vojenské lesy a statky. V současné době ale tento státní podnik majitelům lesů pomoct nedokáže. „Pro to, abychom mohli vykupovat či případně směnit pozemky, potřebujeme posudek soudního znalce a soudní znalec potřebuje přístup do těchto pozemků. A to se nedaří právě kvůli tomu, že tam probíhá stále zásah Policie České republiky,“ dodal Jan Sotona, mluvčí Vojenských lesů a statků.

Hejtman Čunek zná řešení

Vyčištění areálu po dvou výbuších skladů, při kterých v roce 2014 zemřeli dva lidé, zřejmě potrvá ještě několik let. V areálu jsou totiž podle odborníků dodnes rozesety tuny nevybuchlé munice. Patová situace má ale podle zlínského hejtmana Jiřího Čunka poměrně jednoduché řešení. Když nemohou znalci do areálu vstoupit, je prý možné pořídit záběry pozemků zvrchu.

„Jsem přesvědčen, že je možné využít ať už satelitní, nebo jiné snímkování, například z dronů, aby posudky lesů mohly být udělány hned,“ řekl televizi Prima Jiří Čunek. Vojenské lesy a statky v současnosti tento návrh zvažují. Majitelé vrbětických lesů každopádně doufají, že by se tím jejich problém mohl konečně vyřešit.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace