Co dělala britská velvyslankyně ve Zlíně? Zajímalo ji kongresové centrum, Baťovy vily, ale hlavně...
16.02.2017
Foto: pragueshakespeare.com
Popisek: Britská velvyslankyně Jan Thompson (uprostřed) ve hře divadelního spolku Prague Shakespeare Company Mnoho povyku pro nic, s americkou herečkou Jessicou Boone a Karlem Heřmánkem mladším
Britská diplomatka Jan Thompson uskutečnila svoji první návštěvu Zlína. Do svého nabitého jednodenního programu vměstnala návštěvu Zlínského kraje, Baťovy vily i britského investora ve zlínském regionu – firmy Time24. Jako obdivovatelka díla Evy Jiřičné si nenechala ujít prohlídku Kongresového centra Zlín.
„Jsem tři roky v Praze, ale ve Zlíně jsem ještě nikdy nebyla. O kongresovém centru jsem slyšela, že je nádherné. Chtěla jsem ho vidět,“ uvedla Jan Thompson. Neskrývané nadšení dala najevo nejen při prohlídce centra, její obdiv patřil i místní kultuře. „Mám velice ráda kulturu, sama ve volném čase hraji v Prague Shakespeare Company. Zaujalo mne, kolik tady pořádáte kulturních akcí. Je to moje první návštěva tohoto regionu, ale určitě ne poslední. Ráda bych příště navštívila zlínský filmový festival,“ svěřila se se svými plány velvyslankyně. A na otázku, jestli nepřijede Shakespeara v angličtině zahrát i pro zlínské diváky, reagovala: „Oh, it would be great! Pokud dostanu pozvání, vezmu ansámbl a přijedeme do Zlína!“
Diplomatická mise Jan Thompson ve Zlínském kraji měla však převážně obchodní charakter. Tématem jejích dalších jednání v regionu byla právě budoucnost obchodování mezi Českem a Velkou Británií po brexitu. „Ráda bych pomohla investicím a obchodu s Velkou Británií ve zlínském regionu. Jsem tady také proto, abych ujistila obchodní partnery, že Velká Británie si sice odhlasovala vystoupení z Evropské unie, ale to neznamená, že bude opouštět své partnery v Evropě. A také Čechy. Chci všechny ujistit, že jsme pořád otevřeni obchodu a další spolupráci,“ vysvětlila.
Velkým tématem je pro britskou velvyslankyni fenomén Baťa. Její kroky proto po zastávce v Kongresovém centru Zlín mířily právě do Nadace Tomáše Bati. „Chci se dozvědět více o Baťovi, jeho dědictví a jeho rodině. Tomáš Baťa junior studoval v Anglii a podporoval v době druhé světové války exilovou vládu ve Velké Británii. Mezi Velkou Británií a Českem je mnoho pojítek v podobě rodiny Tomáše Bati,“ uzavřela Jan Thompson.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Redaktor KL