Zlínský výtvarník připomněl 48. výročí úmrtí Palacha street artovým happeningem. Světelná stopa měřila více než půl kilometru
20.01.2017
Foto: Živý Zlín
Popisek: Streetartový happening ve Zíně k uctění památky Jana Palacha
Výtvarník Petr Dosoudil navázal na loňskou akci na Gahurově prospektu ve Zlíně, kdy se mu s dalšími účastníky happeningu podařilo vytvořit nejdelší světelný akt v ČR k uctění památky Jana Palacha. Vyzval Zlíňáky, aby přišli ve zapálit svíčku pod bývalý Dům umění na náměstí T. G. M., a vytvořili tak opět světelný řetěz, delší než 500 metrů. Akci letos uskutečnil s podporou projektu města Živý Zlín.
„Už když architektky Jitka Ressová a Hana Maršíková se svým týmem realizovaly Gahurův prospekt, jsem si řekl, že se tohoto prostoru musím nějakým výtvarným způsobem zmocnit. Je totiž velmi inspirativní. Poprvé se mi to podařilo instalací k událostem na Ukrajině, a sice přímo k anexi Krymu Ruskem. Projekt k uctění památky Jana Palacha zrál ve mně několik měsíců. Předně mi celý prostor evokoval Václavské náměstí v Praze svou délkou i šířkou, a pak jsem cítil potřebu tuto událost nějakým výrazným způsobem připomenout. Mrzelo mne, že se na takové dějinné okamžiky pomalu zapomíná,“ popsal vznik myšlenky její autor Petr Dosoudil.
Akce před rokem vzbudila reakce nejen ve Zlíně, řetěz svíček, které v tichosti zapalovalo přes sto dvacet lidí, byl viditelný i z protějších Jižních Svahů. „Kdyby nebyly pozitivní reakce na loňskou akci, nebyla by ta letošní. Největší ohlasy byly od přátel z výtvarných a architektonických kruhů, ale velkou podporu jsem zaznamenal z Městského divadla ve Zlíně. Koneckonců bylo to vlastně velké představení. Přátelé z Prahy to hodnotili jako největší akci k Palachovu výročí v republice,“ připomněl bývalý scénograf.
Právě tyto reakce vybudily realizaci happeningu i v letošním roce: „Z mé strany to bylo nej umělecké vyjádření, ale taktéž vyjádření občanského postoje. Myslím, že připomínat si minulost není od věci. V minulém roce to byla vyloženě soukromá akce, takže tam nebyl na jiné aktivity čas ani prostor. Vůbec jsem nevěděl, jak to dopadne. Ale v každém případě jsem nechtěl žádné oficiality, tak jako to nechci ani teď. Ovšem pokud tam někdo přijde a zahraje, nebudu tomu bránit.“
Délka náměstí T. G. M. je přibližně 770 metrů, loni zde hořelo přes osm svíček. Některé přinesli sami účastníci, jiní přihlíželi nebo pomáhali s instalací a zapalováním. Stejným způsobem se veřejnost zapojila i tentokrát.
Výtvarník a scénograf Petr Dosoudil působil mj. v Městském divadle ve Zlíně, pedagogicky na UTB. V minulosti se umělecky vyjadřoval k různým událostem z politického a občanského života.
Jan Palach byl student pražské Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Na protest proti okupaci Československa armádami států Varšavské smlouvy se na Václavském náměstí v Praze 16. ledna 1969 zapálil. Následkům zranění podlehl 19. ledna.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Redaktor KL