Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hajzlíci! Dostanete kouř! Ještě se budete divit! řekl redaktor České televize zástupcům města Zlína v budově radnice. Důvodem byla reportáž o vodárenství

11.01.2017
Hajzlíci! Dostanete kouř! Ještě se budete divit! řekl redaktor České televize zástupcům města Zlína v budově radnice. Důvodem byla reportáž o vodárenství

Foto: ic-zlin.cz

Popisek: Zlínská radnice

VIDEO Takže vy jste opravdu takoví hajzlíci! Dostanete kouř! Ještě se budete divit! Máte máslo na hlavě! I tyto věty zazněly z úst redaktora České televize při natáčení se zástupci města Zlína v budově zlínské radnice. Spouštěčem vulgarit se stalo upozornění, že jedna z předchozích reportáží ČT na téma vodárenství byla neobjektivní.

Na chování redaktora pořadu Nedej se plus Jiřího Gasioroviče si bude město Zlín stěžovat řediteli České televize, podnět předá i Radě pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). „Můžeme mít rozdílné názory, ale není přece možné kvůli tomu někomu nadávat. V médiích se pohybuji už více než dvacet let, tohle jsem však ještě nezažil,“ konstatoval mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák, který rozhovor s redaktorem České televize vedl.

Podstatou rozepře mezi Českou televizí a městem Zlínem je reportáž z března roku 2015 o vodárenství na Zlínsku. Přestože je město Zlín nejvýznamnějším akcionářem společnosti Vodovody a kanalizace Zlín (VaK), v téměř osmnáctiminutovém pořadu nedostalo žádný prostor ke svému vyjádření. RRTV proto uvedený pořad označila za předpojatý, když „neposkytl objektivní a vyvážené informace, nezbytné pro svobodné vytváření názorů“. České televizi uložila sedmidenní lhůtu k nápravě, ke které však ani téměř dva roky od odvysílání reportáže nedošlo.

Na tuto skutečnost upozornili zástupci města redaktory České televize minulý týden, kdy přijeli natáčet další reportáž o vodárenství. „Vysvětlení, proč tehdy ten samý redaktor natáčel o nás bez nás, jsme se nedočkali. Zato pan Gasiorovič hodně nadával a vyhrožoval. V klidu jsme se s ním proto rozloučili. Nereagovali jsme ani na potulování štábu po radnici a vykřikování, jací jsme zbabělci. Budeme však očekávat adekvátní reakci ředitele České televize i RRTV. Takovéto jednání štábu České televize je skandální a statutární město Zlín se ničím takovým za svou existenci nesetkalo,“ prohlásil Oldřich Hlaváček z právního odboru magistrátu, který se natáčení také účastnil.

Nevyjasněná situace kolem vodárenství

Situace kolem vodárenství na Zlínsku je už dlouhé roky značně nepřehledná. Společnost VaK Zlín je účastníkem více než deseti soudů. V jednom z nich vynesl v listopadu loňského roku rozhodnutí Vrchní soud v Olomouci, který označil za neplatnou valnou hromadu VaK z roku 2004, na které byl schválen text smlouvy o prodeji části VaK nynější soukromé společnosti Moravská vodárenská. „Čekáme nyní na písemné odůvodnění tohoto rozsudku. Zatím tedy nevíme, proč takto Vrchní soud rozhodl,“ uvedl Oldřich Hlaváček s tím, že verdikt Vrchního soudu ještě není pravomocný.

Zájmem města Zlína jako největšího akcionáře společnosti VaK je bránit dalšímu prudkému růstu cen vodného a stočného. To se v posledních letech daří. Ceny jsou takzvaně zmrazené, tedy rostou pouze nepatrně o inflaci, kterou město nedokáže ovlivnit. „Komplikovaná situace kolem vody ve Zlíně vznikla před mnoha roky, za jiného vedení radnice. Jinak vypadá z pohledu malých akcionářů, jinak z pohledu Zlína, který je akcionářem největším a nese hlavní odpovědnost za vodu v regionu. Soudy stále probíhají a lze si jen přát, aby co nejdříve skončily,“ uvedl mluvčí radnice.

V roce 2017 budou Zlíňané platit za kubík vody 86,71 korun včetně DPH, tedy o 25 haléřů více než v letošním roce. Za svou denní spotřebu doby zaplatí zhruba sedm korun. V žebříčku měst v České republice podle cen vody Zlín klesl z druhého místa do třetí desítky a bude klesat i nadále. V řadě jiných regionů ČR voda letos zdražovala, na více místech lidé zaplatí za kubík více než sto korun. Například na Frýdlantsku v Libereckém kraji vzrostla o pět procent na současných téměř 103 koruny za kubík.

Kromě 'zmrazení' cen vody se daří městu Zlínu prosazovat i navyšování investic do vodárenské infrastruktury. Od roku 2009 vynaložil VaK na její obnovu téměř 600 milionů korun, 'trubky' jsou tak nové už z jedné čtvrtiny celkové délky.

A jak tedy natáčení s Českou televizí vypadalo?

Žádná snaha o vysvětlení, proč město Zlín nedostalo v předchozí reportáži žádný prostor k vyjádření svých názorů, ale dožadování se přítomnosti primátora Miroslava Adámka, který s tímto štábem vůbec nekomunikoval a nic mu neslíbil, natož nějaké natáčení. Vulgarity, vynucování si odpovědí... Podívejte se sami.


Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL