Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zlínská zoologická zahrada překonala návštěvní rekord z loňského roku. A přidává k němu ještě další – nejvyšší soběstačnost mezi českými a slovenskými zahradami. Pravidelně totiž přidává do nabídky další specialitu

16.11.2016
Zlínská zoologická zahrada překonala návštěvní rekord z loňského roku. A přidává k němu ještě další – nejvyšší soběstačnost mezi českými a slovenskými zahradami. Pravidelně totiž přidává do nabídky další specialitu

Foto: zlin.eu

Popisek: Zátoka rejnoků ve zlínské zoologické zahradě

Zlínská zoo slaví další mimořádný úspěch. Koncem října překonala dosavadní návštěvní rekord roku 2015, do zoo již zavítalo více než 650 000 návštěvníků. Bez přehánění se stává skutečným turistickým fenoménem České republiky. K vysoké návštěvnosti však přidává další rekord. Tím je nejvyšší soběstačnost mezi českými a slovenskými zahradami. Z 86 procent si vystačí s vlastními příjmy, zřizovatel zoo, Statutární město Zlín, přispívá na provoz necelými 16 miliony korun.

Pro návštěvníky jsou to příznivé zprávy. Díky ekonomické prosperitě zoo několik let nemusela zdražit vstupné nebo zpoplatnit své parkovací plochy. „Ještě v roce 2000 k nám přišlo 'jen' 300 000 lidí. Za patnáct let jsme dokázali tento počet víc než zdvojnásobit. Chtěl bych všem návštěvníkům poděkovat za jejich dlouholetou přízeň a podporu. Znamená to pro nás velké ocenění realizovaných investic v podobě nových pavilonů a expozic i ocenění práce všech devadesáti zaměstnanců. A také potvrzení, že rozvoj zoo kráčí tím správným směrem,“ shrnuje vývoj návštěvnosti ředitel Roman Horský.

Zoo Zlín

Podle jeho názoru stojí za úspěchem zlínské zoo právě neustálé změny a novinky. „Snažíme se, aby lidé měli důvod se k nám vracet. Opakovaně se potvrdilo, že je nutné každé tři roky otevřít alespoň jednu větší expozici. Každým rokem pak nabízíme menší projekty, nové druhy zvířat, rozšíření návštěvnického servisu, nové atrakce pro děti. Letos jsme třeba pro děti otevřeli vyhlídkovou věž u lvů, s velkým ohlasem se setkala Chocolatérie, první čokoládovna v českých a slovenských zoo. A jak se ukazuje, takové změny se návštěvníkům zamlouvají,“ doplnil Horský.

Zoo však nespoléhá pouze na vysoký zájem návštěvníků, který přináší zásadní zdroje financování provozu a dalšího rozvoje. Příležitostí, jak získat finance, našla mnohem víc. Provozuje několik obchodů se suvenýry, nabízí možnost zakoupení krmení u vybraných druhů zvířat, začala pořádat letní dětské tábory nebo zážitek Ošetřovatelem v zoo.

Zoo Zlín

„Snažíme se vždy najít cestu, jak nabídnout návštěvníkům nový výjimečný prožitek a současně zajistit pro zoo peníze. Nelze totiž spoléhat jenom na návštěvnost, je nutné pracovat na rozvoji dalších příjmů. To se nám podařilo třeba u Zátoky rejnoků. Sáhnout si na rejnoka a nakrmit jej nenabídne žádná zoo v Evropě. Krmení je pro návštěvníky skutečně velký zážitek, pro nás částka za prodané krevety představuje více než milion korun. Když k tomu připočteme tržby za prodej zboží ve výši přes 13 milionů, znamená to v  stomilionovém rozpočtu zahrady už poměrně významný přínos,“ vysvětlil přístup zoo ředitel.

V současné době ZOO Zlín intenzivně připravuje projekt, který přinese zcela nové pojetí realizace expozic v českých zoo. Ponese jméno Karibuni a na dvaceti hektarech nových pozemků nabídne ojedinělé prostředí, zážitek z projížďky v loďkách a náklaďácích nebo přespání v africkém kempu. Jeho hlavní ozdobou budou sloni.

Zoo Zlín

„Na šesti hektarech vznikne do roku 2021 jedna z největších expozic pro slony v Evropě. Umožní chov až osmi afrických slonů. Nový domov zde najdou také naše tři slonice a možná, v souvislosti s úspěšností realizované inseminace, i první mládě slona afrického v ČR,“ prozradil Horský. Náklady výstavby celého sloního areálu přesáhnou sto milionů korun a realizace bude rozdělena do dvou fází. Na financování první se kromě zoo bude podílet i Zlínský kraj, na druhou pak přispěje zřizovatel zoo, Statutární město Zlín.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL