Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Miroslav Zikmund pokřtil novou knihu, plnou vzpomínek na mimořádné přátelství, dobrodružství a unikátních fotografií z cest s Jiřím Hanzelkou

11.11.2016
Miroslav Zikmund pokřtil novou knihu, plnou vzpomínek na mimořádné přátelství, dobrodružství a unikátních fotografií z cest s Jiřím Hanzelkou

Autor: kr-zlinsky.cz

Popisek: Miroslav Zikmund při křtu v pořadí již 196. titulu o legendární cestovatelské dvojici Zikmund-Hanzelka

Cestovatel Miroslav Zikmund pokřtil v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně novou knihu, nazvanou Zikmund a Hanzelka. Publikaci s podtitulem S Tatrou kolem světa napsal František Emmert, který při psaní knihy čerpal především z Archivu H+Z. Křest ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU připravilo vydavatelství Albatros Media.

„V knize, která vznikala během deseti měsíců za aktivní spolupráce Miroslava Zikmunda, naleznete dvě stovky dokumentů, například mapy, osobní korespondenci nebo písemnosti ze studií, a více než pět fotografií. Velká část těchto dokumentů a fotografií, především z osobního života obou cestovatelů, dosud nebyla publikována," představila knihu Magdalena Preiningerová z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, kurátorka cestovatelské sbírky.

S Tatrou kolem světa

Čtenáři tak mohou díky knize poznat život a cesty nejslavnějších českých cestovatelů, kteří dokázali uskutečnit své chlapecké sny, překonat nesčetné překážky a svou odvahou, věrným přátelstvím a touhou poznat svět inspirovali i další generace.
„Oceňuji jedinečný nápad pana Emmerta vydat tuto knihu podle vzoru jeho předchozích asi dvaceti titulů. Kniha přehledně sumarizuje všechny události a historikům pomůže rychle se zorientovat v tom, co tihle dva ogaři napáchali. Podařilo se mu to mimořádným způsobem. Tři roky nosil nápad v hlavě, až ho zhmotnil do podoby, která nemá obdoby," řekl o knize při křtu sedmadevadesátiletý cestovatel Miroslav Zikmund.

S Tatrou kolem světa

Nerozlučná dvojice, Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka, projela téměř celý svět v době, kdy bylo téměř nemožné vycestovat z naší republiky a kdy se ještě fotilo na černobílý film. „Kniha odkazuje na jejich cestopisy. Navíc publikace nezapomíná ani na shrnutí jejich životů v několika důležitých etapách – například po roce 1968 nebo 1989," upřesnila Magdalena Preiningerová, kterou doplnil Miroslav Zikmund: „V knize jsou fotky, o nichž jsem ani netušil, že existují, a poprvé jsem je uviděl až v této publikaci. Třeba fotografie Jirky coby sadaře, když byl několik let zaměstnán v Seminářské zahradě v Praze. Tehdy ho vyfotil neznámý student fotografie a na fotce ho poznal až jeho učitelka, která fotografie pak předala Jiřímu Hanzelkovi."

S Tatrou kolem světa

Kniha o 272 stranách je jedním z prvních počinů, který se váže k 70. výročí od první cesty Zikmunda a Hanzelky do světa. V roce 1947 se totiž společně vydali na cestu po Africe a Jižní Americe. A toto výročí si nejen muzeum připomene právě v příštím roce. Publikaci, kterou vydalo nakladatelství CPress v Brně ve společnosti Albatros Media a. s., je možné zakoupit na recepcích ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU. Podle Miroslava Zikmunda se jedná o 196. titul, pojednávající o cestovatelské dvojici Hanzelka a Zikmund, včetně reedicí a jazykových mutací.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace