Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Stavební obnova Památníku Tomáše Bati bude stát méně, než se čekalo. Práce budou zahájeny ještě v letošním roce, hotovo by mělo být do dvou let

18.10.2016
Stavební obnova Památníku Tomáše Bati bude stát méně, než se čekalo. Práce budou zahájeny ještě v letošním roce, hotovo by mělo být do dvou let

Foto: architekturazlin.cz

Popisek: Památník Tomáše Bati v současnosti

Stavební obnova Památníku Tomáše Bati bude stát necelých 35 milionů korun bez DPH. Zakázku získala ve veřejné soutěži společnost Zlínstav. Samotné práce začnou ještě v letošním roce, hotovo by mělo být do dvou let.

Odhady nákladů na přestavbu bývalého Domu umění zpět na památník byly původně vyšší. „Soutěžením zakázky se nám je podařilo významně snížit, což je výborná zpráva. Zahájení přestavby už v podstatě nestojí nic v cestě,“ konstatoval primátor Miroslav Adámek. „O tuto zakázku se ucházelo celkem pět firem. Na doporučení výběrové komise vybrala rada tu nejvýhodnější,“ doplnil náměstek Jiří Korec.

Celkové náklady na obnovu památníku jsou odhadnuty na zhruba 70 milionů korun. Městu se podařilo získat dotace z ministerstva kultury, které poskytne 32 milionů korun. Použity budou i peníze, které se sešly ve veřejné sbírce, nazývané Zlíňané sobě. „Na bankovním účtu je téměř 200 000 korun, všem dárcům velice děkujeme,“ vzkázal primátor a dodal, že zbytek potřebných financí, tedy přibližně polovinu, uvolní ze svého rozpočtu město.

Původní podoba památníku ve 30. letech 20. století

Původní podoba památníku ve 30. letech 20. století

Památník Tomáše Bati se díky rekonstrukci vrátí do podoby, kterou měl po svém postavení v roce 1933. Zásadním počinem bude odstranění přístaveb z 50. let minulého století, takže se z budovy se opět stane 'skleněný krystal', považovaný za architektonický skvost a jeden ze symbolů Zlína. Při rekonstrukci budou použity železo, beton a především sklo, tedy materiály, s jakými pracoval architekt František Lydie Gahura, který je autorem stavby. Interiér bude variabilní, aby zaujal co nejvíc návštěvníků. Jeho součástí bude znovu letadlo Junkers. „Tomáš Baťa v něm prožil poslední vteřiny svého života. Letadlo se tak stalo základním motivem celé původní expozice. Bylo umístěno ve vstupním halovém prostoru vytvořeném přes dvě patra v západní části stavby. V hale byl vystaven i motor havarovaného letadla,“ prozradila Dagmar Nová, vedoucí Oddělení urbanismu a architektů magistrátu

Obnovený Památník Tomáše Bati se stane dalším turistickým lákadlem města, zejména pro ty, kteří se zajímají o baťovskou architekturu a osobnost, kterému je věnována. „Památník určitě přispěje do mozaiky ojedinělých baťovských staveb. Měl by být vyvrcholením prohlídkového okruhu baťovské stavební produkce po Zlíně,“ dodala Nová.

Vizualizace Dimitri Egorova

Vizualizace Dimitri Egorova

V roce 1933 byla zahájena výstavba Památníku Tomáše Bati, který uzavírá stoupající parkový prospekt mezi internáty. Podle původního návrhu měl celý komplex obsahovat skupinu budov studijně vzdělávacího charakteru, vrcholících na ose parku objektem Památníku Tomáše Bati, který zahynul v roce 1932 při letecké katastrofě. Došlo však jen k částečné realizaci objektu Památníku a dvou studijních ústavů. I zde se uplatňoval typový skelet výrobní budovy s variabilní dispozicí etáže. Tvárnost železobetonového skeletu využil architekt Gahura k zajímavému řešení interiérů i exteriérů s působivými hladkými průběžnými zasklenými plochami.

Památník Tomáše Bati, nejpůsobivější architektonické dílo F. L. Gahury, je moderní parafrází staveb vrcholné gotiky: jen opěrný systém a barevné vitráže, jen železobetonový skelet a sklo. V roce 1954 byl přestavěn podle návrhu akademického architekta J. Staša na Dům umění a vznikly zde prostory galerie výtvarného umění a zlínské filharmonie. V roce 2009 objekt z větší části opustila Filharmonie Bohuslava Martinů, v roce 2013 Krajská galerie výtvarných umění. V následujících letech město Zlín začalo intenzivně pracovat na konceptu rekonstrukce Památníku Tomáše Bati do původní podoby.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL