Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Muzeum luhačovického Zálesí by mohlo do dvou let mít novou expozici, věnovanou architektu Dušanu Jurkovičovi. Nabídne zejména unikátní virtuální prohlídku jeho nerealizovaných staveb

15.09.2016
Muzeum luhačovického Zálesí by mohlo do dvou let mít novou expozici, věnovanou architektu Dušanu Jurkovičovi. Nabídne zejména unikátní virtuální prohlídku jeho nerealizovaných staveb

Autor: luhacovice.cz

Popisek: Dům architekta Dušana Jurkoviče v Luhačovicích

Muzeum luhačovického Zálesí by mohlo do dvou let mít novou expozici, věnovanou architektu Dušanu Jurkovičovi. Její vznik na svém posledním srpnovém zasedání posvětila Rada Zlínského kraje.

Expozice, nazvaná Kabinet Dušana Jurkoviče, má návštěvníkům nabídnout zejména unikátní virtuální prohlídku nerealizovaných Jurkovičových staveb, navržených slavným architektem pro Luhačovice. K vidění má být ale také například 3D model jeho domu či repliky historických židlí podle Jurkovičova návrhu pro Luhačovické inhalatorium z roku 1903. Vzniknout by v rámci chystaného projektu měla také virtuální stereoskopická reklama ve formě aplikace do mobilního telefonu. Vše ale záleží na penězích, které je potřeba získat z evropských prostředků.  Krajští radní proto podpořili účast Muzea Jihovýchodní Moravy, pod které luhačovické muzeum spadá, na projektu „Dušan S. Jurkovič – náš architekt“ a doporučila krajskému zastupitelstvu schválit předložení žádosti o nenávratný finanční příspěvek z Operačního programu Přeshraniční spolupráce INTERREG V-A SK-CZ, a to včetně spolufinancování. Předpokládané náklady jsou 6,5 milionu korun, přičemž 90 procent částky je hrazeno z evropských peněz přeshraniční spolupráce. Spolufinancování ze strany Muzea jihovýchodní Moravy činí 685 000 korun.

„Cílem projektu je zachování a rozvoj kulturního dědictví a odkazu architekta Dušana Samuela Jurkoviče na Moravě v Luhačovicích a na Slovensku v Brezové pod Bradlom za účelem vytvoření či rozšíření muzejních expozic, dokumentujících a propagujících dílo této osobnosti k datu 150. výročí jejího narození,“ sdělil radní Ladislav Kryštof, zodpovědný za kulturu a cestovní ruch. Partnery projektu jsou Město Brezová pod Bradlom (vedoucí partner) a Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (hlavní přeshraniční partner).

Expozice půjde v případě potřeby i snadno převézt

V případě, že projekt uspěje v konkurenci ostatních projektů, bude realizován od října 2017 do září 2018. Jak podotkla ředitelka Muzea luhačovického Zálesí Blanka Petráková, expozice v Luhačovicích by mohla dobře navázat na jeden z předešlých projektů místního muzea. „Již před časem jsme návštěvníkům nabídli virtuální prohlídku Vize velkých Luhačovic. Dnešní technologie umožňují ale daleko více možností realizace takto zaměřeného projektu,“ poznamenala ředitelka. Zatím však zůstává v optimismu nad případným vznikem nové expozice velmi opatrná. „Vše samozřejmě záleží na penězích. V říjnu se teprve odevzdává žádost na Interreg, a pokud s ní neuspějeme, projekt nebude možné realizovat,“ podotkla. Pokud se ale vše podaří, v rámci luhačovického muzea by byl Kabinet D. Jurkoviče umístěn v badatelně napravo od Vstupu. „Nevyžádá si to žádné větší stavební úpravy. Ty bychom ani nemohli jen tak snadno dělat, protože objekt, ve kterém sídlíme, je města,“ nastínila Petráková. Celá expozice tak podle ní půjde v případě potřeby i snadno převézt. Značnou část nákladů na projekt si však nevyžádají jen hmotné exponáty, ale také náklady na vývoj virtuální prohlídky a mobilní aplikace.

Expozice v Brezové pod Bradlom má být obohacena

„Virtuální prohlídka nerealizovaných Jurkovičových plánů ve formě aplikace bude dostupná návštěvníkům muzea ke stažení do jejich vlastních chytrých telefonů. Speciální kartonové brýle s tematickým grafickým potiskem současně budou sloužit jako upomínkový předmět Kabinetu,“ doplnila Petráková. 

Jak bylo řečeno, projekt se má týkat také Brezové pod Bradlom. Tamní expozice, věnovaná Dušanu Jurkovičovi a jeho rodině, má být obohacena. „Půjde o rozšíření včetně modelu rodného domu Dušana S. Jurkoviče a modelu Jurkovičova domu v Luhačovicích. A rovněž zde budou vzory nábytku, zhotoveného podle architektových návrhů pro luhačovické lázně,“ uzavřela Petráková.  

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace