Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Volba prezidenta

Volba prezidenta

Z 9 statečných, ucházejících se o Pražský hrad, zbyli 2; čeká nás druhé kolo

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Luhačovice musely na celé léto uzavřít svůj nejslavnější léčivý pramen, prý za to mohou domácí mazlíčci. Příliš mělká studna totiž zachycuje nečistoty z okolí, takže termín uvedení do provozu je prozatím ve hvězdách

09.08.2016
Luhačovice musely na celé léto uzavřít svůj nejslavnější léčivý pramen, prý za to mohou domácí mazlíčci. Příliš mělká studna totiž zachycuje nečistoty z okolí, takže termín uvedení do provozu je prozatím ve hvězdách

Autor: lazneluhacovice.cz

Popisek: Slavná luhačovická Ottovka

Návštěvníci Luhačovic i místní se během léta nemohli občerstvit z jednoho z nejznámějších luhačovických pramenů, kterým je Ottovka, typická svým krásným altánem, vypínajícím se v úbočí nad tenisovými kurty. Akciová společnost Lázně Luhačovice, která pramen spravuje, ho musela pro pití uzavřít už 30. května. Znečištění vody zřejmě může souviset například s tím, že v okolí lidé venčí své čtyřnohé miláčky.

„Pramen je kontaminován fekálními bakteriemi stejně jako potok nad ním. Důvod si jen domýšlíme, ale asi je zřejmý. Ottovka je jímána z mělké studny, a tak přirozeně zachycuje i nečistoty z okolí,“ prozradil generální ředitel Lázní Luhačovice Eduard Bláha. Netroufá si prý proto ani tipovat, kdy by mohla být Ottovka opět vhodná k pití, a tedy k dispozici v běžném provozu pro veřejnost.

Luhačovický pramen Ottovka

„Kolonádní řád omezuje pohyb psů i znečišťování okolí. Nejde ale o vyhlášku, a tak není vymahatelný. Již před třemi lety jsme město vyzvali, aby  pro tento veřejný prostor náš řád převedlo do podoby vyhlášky a dalo městské policii oporu k výkonu dozoru, dosud se tak ale nestalo. Nejspíš by ale ani dozor městské policie problém nevyřešil a jedinou možností by bylo oplocení ochranného pásma Ottovky,“ poznamenal Bláha. Případné oplocení by však podle něj mělo zbudovat město, protože jde o pramen, určený výhradně pro veřejnost. Lázně prý však přemítaly i nad jiným řešením. „Zvažovali jsme i vrt, který by tento pramen nahradil. Vzhledem k odlišnému způsobu jímání by už to však složením ani chutí nebyla Ottovka a nejspíš by takový vrt ani nebyl povolen, protože by pronikl do tzv. zvodně pramene Viola,“ vysvětlil. Náklady vrtu by podle něj, pokud by byl zbudován, opět muselo nést město.

Luhačovický pramen Ottovka

Ostatní prameny, které v současnosti akciová společnost Lázně Luhačovice spravuje, se s podobnými problémy přes léto nepotýkaly, alespoň podle informací od společnosti k 4. srpnu, kdy všechny fungovaly, jen Ottovka byla zavřená. Na rozdíl od Ottovky, kde je zdrojem jen mělká, asi šest metrů hluboká studna, jsou jiné prameny čerpány z daleko větší hloubky, takže jsou před povrchovým znečištěním mnohem víc v bezpečí.

Luhačovický pramen Ottovka

O uzavření Ottovky přímo na místě v altánu informuje cedule stejně jako u pítka opodál, kde bývá rovněž Ottovka k dispozici. O uzavření kvůli tomu, že dobře nevyšly poslední mikrobiologické rozbory, Lázně Luhačovice informovaly i v Lázeňských listech, které vydávají. Situace kolem pramene by však podle Bláhy nijak neměla ovlivnit léčebné kúry. „Je potřeba zdůraznit, že Ottovka nebyla nikdy využívána k léčbě,“ upozornil Bláha. Každopádně ale lidé, ať už klienti Lázní, další návštěvníci či obyvatelé Luhačovic, o prázdninách odcházeli od Ottovky s prázdným kalíškem. „Jim je stejně jako nám líto, že tento symbol Luhačovic nemůže být dále v provozu,“ povzdechl si Bláha. Doplnil ale, že nejde o jediný pramen, který se kdy v Luhačovicích potýkal s problémy. „V posledních dvaceti letech zanikla řada pramenů – sirný pramen, Amandka a Vincentka I.,“ uzavřel.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace