Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Luhačovice musely na celé léto uzavřít svůj nejslavnější léčivý pramen, prý za to mohou domácí mazlíčci. Příliš mělká studna totiž zachycuje nečistoty z okolí, takže termín uvedení do provozu je prozatím ve hvězdách

09.08.2016
Luhačovice musely na celé léto uzavřít svůj nejslavnější léčivý pramen, prý za to mohou domácí mazlíčci. Příliš mělká studna totiž zachycuje nečistoty z okolí, takže termín uvedení do provozu je prozatím ve hvězdách

Autor: lazneluhacovice.cz

Popisek: Slavná luhačovická Ottovka

Návštěvníci Luhačovic i místní se během léta nemohli občerstvit z jednoho z nejznámějších luhačovických pramenů, kterým je Ottovka, typická svým krásným altánem, vypínajícím se v úbočí nad tenisovými kurty. Akciová společnost Lázně Luhačovice, která pramen spravuje, ho musela pro pití uzavřít už 30. května. Znečištění vody zřejmě může souviset například s tím, že v okolí lidé venčí své čtyřnohé miláčky.

„Pramen je kontaminován fekálními bakteriemi stejně jako potok nad ním. Důvod si jen domýšlíme, ale asi je zřejmý. Ottovka je jímána z mělké studny, a tak přirozeně zachycuje i nečistoty z okolí,“ prozradil generální ředitel Lázní Luhačovice Eduard Bláha. Netroufá si prý proto ani tipovat, kdy by mohla být Ottovka opět vhodná k pití, a tedy k dispozici v běžném provozu pro veřejnost.

Luhačovický pramen Ottovka

„Kolonádní řád omezuje pohyb psů i znečišťování okolí. Nejde ale o vyhlášku, a tak není vymahatelný. Již před třemi lety jsme město vyzvali, aby  pro tento veřejný prostor náš řád převedlo do podoby vyhlášky a dalo městské policii oporu k výkonu dozoru, dosud se tak ale nestalo. Nejspíš by ale ani dozor městské policie problém nevyřešil a jedinou možností by bylo oplocení ochranného pásma Ottovky,“ poznamenal Bláha. Případné oplocení by však podle něj mělo zbudovat město, protože jde o pramen, určený výhradně pro veřejnost. Lázně prý však přemítaly i nad jiným řešením. „Zvažovali jsme i vrt, který by tento pramen nahradil. Vzhledem k odlišnému způsobu jímání by už to však složením ani chutí nebyla Ottovka a nejspíš by takový vrt ani nebyl povolen, protože by pronikl do tzv. zvodně pramene Viola,“ vysvětlil. Náklady vrtu by podle něj, pokud by byl zbudován, opět muselo nést město.

Luhačovický pramen Ottovka

Ostatní prameny, které v současnosti akciová společnost Lázně Luhačovice spravuje, se s podobnými problémy přes léto nepotýkaly, alespoň podle informací od společnosti k 4. srpnu, kdy všechny fungovaly, jen Ottovka byla zavřená. Na rozdíl od Ottovky, kde je zdrojem jen mělká, asi šest metrů hluboká studna, jsou jiné prameny čerpány z daleko větší hloubky, takže jsou před povrchovým znečištěním mnohem víc v bezpečí.

Luhačovický pramen Ottovka

O uzavření Ottovky přímo na místě v altánu informuje cedule stejně jako u pítka opodál, kde bývá rovněž Ottovka k dispozici. O uzavření kvůli tomu, že dobře nevyšly poslední mikrobiologické rozbory, Lázně Luhačovice informovaly i v Lázeňských listech, které vydávají. Situace kolem pramene by však podle Bláhy nijak neměla ovlivnit léčebné kúry. „Je potřeba zdůraznit, že Ottovka nebyla nikdy využívána k léčbě,“ upozornil Bláha. Každopádně ale lidé, ať už klienti Lázní, další návštěvníci či obyvatelé Luhačovic, o prázdninách odcházeli od Ottovky s prázdným kalíškem. „Jim je stejně jako nám líto, že tento symbol Luhačovic nemůže být dále v provozu,“ povzdechl si Bláha. Doplnil ale, že nejde o jediný pramen, který se kdy v Luhačovicích potýkal s problémy. „V posledních dvaceti letech zanikla řada pramenů – sirný pramen, Amandka a Vincentka I.,“ uzavřel.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace