Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mladé slonice ze zlínské ZOO se intenzivně připravují na mateřství. Konkrétní obrysy dostává i budování jejich nového domova, který bude součástí plánovaného afrického pavilonu

06.07.2016
Mladé slonice ze zlínské ZOO se intenzivně připravují na mateřství. Konkrétní obrysy dostává i budování jejich nového domova, který bude součástí plánovaného afrického pavilonu

Autor: zlin.eu

Popisek: Slonice ve zlínské zoologické zahradě

V plném proudu jsou přípravy na zabřeznutí slonic ze zlínské ZOO. Konkrétní obrysy dostává i budování jejich nového domova, jenž bude součástí plánovaného afrického pavilonu Karibuni. Zlínské slonice jsou již ve věku, kdy by mohly mít potomky. Narození slůňat je všeobecně vítáno, protože afričtí sloni patří k obecně ohroženým druhům. Proto se u chovaných samic velmi dbá na to, aby potomky měly.

„Těm zoo, které nejsou schopny zajistit podmínky pro zabřeznutí, jsou slonice Evropskou asociací zoologických zahrad odebírány a přemisťovány tam, kde to možné je. Nám tedy ztráta slonů nehrozí, protože výstavba chovného zařízení a zabřeznutí slonic jsou pro nás v zoo v současnosti prioritou číslo jedna,“ prozradil náměstek primátora Bedřich Landsfeld, do jehož kompetencí zoologická zahrada patří.

Prováděná vyšetření naznačují, že by sloní samice ze Zlína mít potomky mohly. „Přesto to s jistotou říci nemůžeme. Pravděpodobnost, že inseminace bude úspěšná, je přibližně padesátiprocentní,“ upozornil ředitel zoologické zahrady Roman Horský. Mláďata slonů přicházejí na svět po březosti, trvající 22 měsíců. Novorozené slůně měří na výšku téměř 100 centimetrů a váží zhruba sto kilogramů. Zajímavé je, že k sání mateřského mléka nepoužívá chobot, ale pije přímo tlamou. Matka je kojí dva roky, a když je slůně napadeno, urputně jej brání.

Africký pavilon počítá i s kempem

Do Zlína byly slonice přivezeny v dubnu 2003 z Jihoafrické republiky. Pocházejí z Krügerova národního parku, z regulačního odchytu slonů. Shodou okolností to byli poslední savci tohoto druhu, u kterých bylo vydáno povolení na převoz do jiné země. Zlínský sloninec bude součástí první etapy afrického pavilonu Karibuni. Rozkládat se bude na pěti až šesti hektarech, bude tak jedním z největších svého druhu v Evropě. Umožní chov až osmi afrických slonů. Náklady na vybudování dosáhnou v aktuální první etapě 70 milionů korun, z nichž 60 poskytne ze svého rozpočtu město Zlín, zbylých deset uvolní Zlínský kraj. Výhledově bude kompletní výstavba celého sloního areálu stát 175 až 200 milionů korun.

Výstavba chovného zařízení bude koordinována s březostí samic, takže se uskuteční v letech 2018 až 2021. Březí slonice či případně matku se slůnětem budou moci lidé pozorovat z návštěvnické trasy. Sloni se stanou ozdobou nového areálu Karibuni, který se bude rozkládat na dvacetihektarových pozemcích směrem na Lukov. Koncipován bude jako africké safari, kterým budou návštěvníci projíždět v malých nákladních autech a v lodích. Trasa je zavede nejen k výběhům, ale i přímo do nich. Počítá se také se vznikem kempu se stany.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace