Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Výbuch muničáku ve Vrběticích - hledání viníka, anebo obětního beránka? ÚOOZ, zdá se, preferuje to druhé

09.05.2016
Výbuch muničáku ve Vrběticích - hledání viníka, anebo obětního beránka? ÚOOZ, zdá se, preferuje to druhé

Autor: Naše Valašsko

Popisek: Výbuchy byly vidět z veliké dálky.

Protože viníka výbuchů v muničním skladě ve Vrběticích v roce 2014 nikdo nevypátral, je české veřejnosti předkládán obětní beránek. Tím má být společnost Excalibur Army, která ve Vrběticích skladovala několik min, dovezených z Maďarska (a které žádný sklad nevybuchl).

Vyšetřovatel ÚOOZ obvinil známého českého výrobce obrněných vozidel, pro kterého je obchod s municí vedlejší aktivitou, že miny, které skladoval ve Vrběticích, jsou zakázané mezinárodní úmluvou. Problémem je, že byly dovezeny z Maďarska, kde platí ta samá mezinárodní úmluva a maďarské Ministerstvo obrany považuje tyto miny za zcela legální. S dovozem min do ČR navíc souhlasila licenční správa na Mládkově Ministerstvu průmyslu a obchodu i Policie ČR.

Přesto státní zástupce obžaloval Excalibur Army, další obchodní firmu a pět pracovníků, od ředitele po skladníka, že dovezli miny úmyslně a že o jejich nelegální povaze věděli. Proč by firma s obratem 2,6 miliardy úmyslně dovezla do Česka zakázané miny za 100 000 korun, žalobce nijak nevysvětlil. Soudní divadlo se odehraje u soudu ve Zlíně od úterý 10. do čtvrtka 12. května.

Největší spekulace se týkají druhého výbuchu

Co se týče skutečného viníka výbuchů ve Vrběticích, největší spekulace se týkají druhého výbuchu, který nastal v prosinci 2014 (k prvnímu došlo dva měsíce předtím). Existují divoké a navzájem se vylučující teorie: Jedna z nich tvrdí, že výbuch měl zahladit důkazy skladování munice, která měla být ekologicky zlikvidována, a místo toho se s ní dál obchodovalo.

Další teorie je, že výbuch mohli způsobit sami armádní pyrotechnici, kteří likvidovali řízenými odpaly munici, rozházenou mezi sklady z prvního výbuchu, přehnali to a od jedné z explozí zahořel sklad, který později vybuchl. Místo šikanování společnosti, které nic nevybuchlo, by se měla policie zaměřit na zjištění viníka výbuchů. Dočkáme se někdy?

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace