V barevných ponožkách cestují po světě dva studenti ze Zlínského kraje. Letos se chystají vyrazit, podobně jako kdysi Hanzelka se Zikmundem, do Afriky
19.04.2016
Foto: Ilichman/Hofman
Popisek: Dominik Ilichman a Adam Hofman během loňského putování po Asii
VIDEO Minulý rok putovali Dominik Ilichman a Adam Hofman několik měsíců po Asii a o této cestě v současnosti pořádají veřejné projekce, které už viděly tisíce lidí po celé republice. Jedna z nich se uskuteční již v pátek 22. dubna od 20 hodin v Baťově institutu. Rezervace je nutná.
Právě 22. dubna pravidelně vyráželi legendární cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund do světa – nejprve v roce 1947 do Afriky a následně 1959 do Asie. Tento významný den chtějí připomenout novodobí cestovatelé, studenti Dominik Ilichman a Adam Hofman ze Zínska. Loni procestovali s batohem na zádech Asii a letos se chystají do Afriky.
Vlakem z Moskvy do Hanoje
„Na začátku jsme věděli tři věci – máme tři měsíce volna, omezený rozpočet a chceme zažít pořádné dobrodružství,” říká Dominik Ilichman, jeden z dobrodruhů. V posledních letech tito mladí cestovatelé projeli mnoho zemí v celé Evropě až začalo jim připadat, že většina evropských států si je velmi podobná. „Evropa má stejné náboženství, tradice, provázanou historii a skoro všude se člověk snadno domluví anglicky. Tentokrát jsme chtěli poznat něco úplně odlišného a Asie pro to byla skvělou destinací,” dodává druhý z dvojce Adam Hofman.
Nejprve letěli do Moskvy, kde nastoupili na Transsibiřskou magistrálu. Projeli celé Rusko a Mongolsko, aby se po několika týdnech dostali až do Číny, kde navštívili několik velkoměst i národních parků. Po Číně zamířili do Vietnamu, kde si na místním tržišti koupili automatické skútry a zbytek cesty do thajského Bangkoku putovali na motorkách. Celkem po Asii nacestovali téměř dvacet tisíc kilometrů.
Cestování není vždy dovolená
Cestování na vlastní pěst s krosnou na zádech, neboli backpacking, není vždy procházka růžovým sadem. „Na rozdíl od cestovky, která se snaží, aby vše šlapalo podle plánu, jsme žádný podrobný plán neměli. Už jsme nechtěli, aby nám někdo organizoval náš čas. Nechtěli jsme se schovávat v hezkých hotelech v místech, kde to hezké není. A hlavně jsme chtěli být ve větším kontaktu s místními lidmi,” vysvětluje Dominik, proč se vydali do Asie na vlastní pěst. Jak ale sami přiznávají, nese to s sebou i řadu nesnází: „Pamatuji si třeba jeden krizový moment, kdy jsme se vraceli z vietnamského národního parku a na konci na nás čekala skupina ozbrojených policistů. Neuměli anglicky a začali po nás řvát něco ve vietnamštině. Situace se natolik vyhrotila, že nás dotáhli na policejní stanici, zamkli dveře a několik hodin vyslýchali. Nakonec jsme museli zaplatit 'jen' pokutu, ale dodneška nevíme za co.”
Když po dvou měsících cestování dorazili na tropické ostrovy v Kambodži a za pár korun si pronajali bambusový bungalov na písečné pláži, došlo jim, že cestování a dovolená jsou dvě různé věci. „Cestování je často velká dřina, protože se téměř každý den dostáváte to neplánovaných situací, které musíte spontánně řešit. Dovolená je často jen jednou částí cestování. Ta pohodová a bezstarostná.” Oba cestovatelé se ale zpětně shodují, že právě tyto mezní situace jsou pro ně s odstupem času to nejcennější, co jim loňské léto přineslo.
Asijské putování s nimi zůstala a do jisté míry jim změnila život. Kluci v současnosti objíždějí Česko s krátkým dokumentem, který na své cestě natočili. Při svých projekcích ukazují, že nezávislé cestování je skvělá forma vzdělávání. Už ve starých českých pohádkách se objevuje motiv mladého člověka, který musí nejprve vyrazit s rancem buchet do světa na zkušenou, aby se později mohl stát dospělým. „Myslíme si, že to je výborná strategie i v dnešní době, a proto se o zážitek chceme podělit s ostatními,” uzavírají.
Pokud byste se chtěli dozvědět o dalších zážitcích z Asie, máte jedinečnou příležitost při poslední zlínské projekci, která se uskuteční 22. dubna ve 20 hodin v 14/15 Baťově institutu. Kvůli omezené kapacitě je ale nutná rezervace.
Kluky můžete také sledovat na jejich Facebookové stránce Ponožky na cestách
nebo se podívat na video z jejich putování:
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Redaktor KL