Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V barevných ponožkách cestují po světě dva studenti ze Zlínského kraje. Letos se chystají vyrazit, podobně jako kdysi Hanzelka se Zikmundem, do Afriky

19.04.2016
V barevných ponožkách cestují po světě dva studenti ze Zlínského kraje. Letos se chystají vyrazit, podobně jako kdysi Hanzelka se Zikmundem, do Afriky

Foto: Ilichman/Hofman

Popisek: Dominik Ilichman a Adam Hofman během loňského putování po Asii

VIDEO Minulý rok putovali Dominik Ilichman a Adam Hofman několik měsíců po Asii a o této cestě v současnosti pořádají veřejné projekce, které už viděly tisíce lidí po celé republice. Jedna z nich se uskuteční již v pátek 22. dubna od 20 hodin v Baťově institutu. Rezervace je nutná.

Právě 22. dubna pravidelně vyráželi legendární cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund do světa – nejprve v roce 1947 do Afriky a následně 1959 do Asie. Tento významný den chtějí připomenout novodobí cestovatelé, studenti Dominik Ilichman a Adam Hofman ze Zínska. Loni procestovali s batohem na zádech Asii a letos se chystají do Afriky.

Cestovatelé ze Zlína

Vlakem z Moskvy do Hanoje

„Na začátku jsme věděli tři věci – máme tři měsíce volna, omezený rozpočet a chceme zažít pořádné dobrodružství,” říká Dominik Ilichman, jeden z dobrodruhů. V posledních letech tito mladí cestovatelé projeli mnoho zemí v celé Evropě až začalo jim připadat, že většina evropských států si je velmi podobná. „Evropa má stejné náboženství, tradice, provázanou historii a skoro všude se člověk snadno domluví anglicky. Tentokrát jsme chtěli poznat něco úplně odlišného a Asie pro to byla skvělou destinací,” dodává druhý z dvojce Adam Hofman.

Nejprve letěli do Moskvy, kde nastoupili na Transsibiřskou magistrálu. Projeli celé Rusko a Mongolsko, aby se po několika týdnech dostali až do Číny, kde navštívili několik velkoměst i národních parků. Po Číně zamířili do Vietnamu, kde si na místním tržišti koupili automatické skútry a zbytek cesty do thajského Bangkoku putovali na motorkách. Celkem po Asii nacestovali téměř dvacet tisíc kilometrů.

Cestovatelé ze Zlína

Cestování není vždy dovolená

Cestování na vlastní pěst s krosnou na zádech, neboli backpacking, není vždy procházka růžovým sadem. „Na rozdíl od cestovky, která se snaží, aby vše šlapalo podle plánu, jsme žádný podrobný plán neměli. Už jsme nechtěli, aby nám někdo organizoval náš čas. Nechtěli jsme se schovávat v hezkých hotelech v místech, kde to hezké není. A hlavně jsme chtěli být ve větším kontaktu s místními lidmi,” vysvětluje Dominik, proč se vydali do Asie na vlastní pěst. Jak ale sami přiznávají, nese to s sebou i řadu nesnází: „Pamatuji si třeba jeden krizový moment, kdy jsme se vraceli z vietnamského národního parku a na konci na nás čekala skupina ozbrojených policistů. Neuměli anglicky a začali po nás řvát něco ve vietnamštině. Situace se natolik vyhrotila, že nás dotáhli na policejní stanici, zamkli dveře a několik hodin vyslýchali. Nakonec jsme museli zaplatit 'jen' pokutu, ale dodneška nevíme za co.”

Když po dvou měsících cestování dorazili na tropické ostrovy v Kambodži a za pár korun si pronajali bambusový bungalov na písečné pláži, došlo jim, že cestování a dovolená jsou dvě různé věci. „Cestování je často velká dřina, protože se téměř každý den dostáváte to neplánovaných situací, které musíte spontánně řešit. Dovolená je často jen jednou částí cestování. Ta pohodová a bezstarostná.” Oba cestovatelé se ale zpětně shodují, že právě tyto mezní situace jsou pro ně s odstupem času to nejcennější, co jim loňské léto přineslo.

Cestovatelé ze Zlína

Asijské putování s nimi zůstala a do jisté míry jim změnila život. Kluci v současnosti objíždějí Česko s krátkým dokumentem, který na své cestě natočili. Při svých projekcích ukazují, že nezávislé cestování je skvělá forma vzdělávání. Už ve starých českých pohádkách se objevuje motiv mladého člověka, který musí nejprve vyrazit s rancem buchet do světa na zkušenou, aby se později mohl stát dospělým. „Myslíme si, že to je výborná strategie i v dnešní době, a proto se o zážitek chceme podělit s ostatními,” uzavírají.

Pokud byste se chtěli dozvědět o dalších zážitcích z Asie, máte jedinečnou příležitost při poslední zlínské projekci, která se uskuteční 22. dubna ve 20 hodin v 14/15 Baťově institutu. Kvůli omezené kapacitě je ale nutná rezervace.

Kluky můžete také sledovat na jejich Facebookové stránce Ponožky na cestách
nebo se podívat na video z jejich putování:

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL