Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Jak bojovat proti korupci a klientelismu? Ve Zlíně pořádají dokonce kurz

20.05.2013
Jak bojovat proti korupci a klientelismu? Ve Zlíně pořádají dokonce kurz

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Korupce, ilustrační foto

V rámci festivalu demokracie a občanské společnosti Zlínské jaro se obyvatelé Zlína mohou zúčastnit neobvyklého kurzu, který pořádá Transparency International ČR ve Zlíně. Jeho cílem je seznámit občany zlínského regionu s možností, jak efektivně postupovat v boji proti korupci a klientelismu.

„Kurz protikorupční sebeobrany pořádáme ve zlínském zámku 21. května od 17 hodin," upřesnil pořadatel Zlínského jara Tomáš Pasterný.

Neobvyklému kurzu předcházela veřejná debata, která odpovídala na otázky obyvatel. Ty zajímalo, jak je to s otevřeností samosprávy a státní správy ve Zlíně a v celé republice, zda jsou politici a úředníci vždy nakloněni dotazům občanů a jednají alespoň tak, jak jim ukládá zákon.

Kauza Luďka Maděry

Zřejmě hlavním mluvčím byl Luděk Maděra - zlínský občan, který se pokusil využít zákona o svobodném přístupu k informacím. Již několik let marně žádá o informace o výši platů a odměn pracovníků magistrátu v souvislosti s výběrovým řízením na informační technologie. „Jeho příběh se poslouchal jako detektivka, bohužel na rozdíl od té televizní, dosud bez pozitivního konce," poznamenal Pasterný.

Podle programového ředitele Transparency International Radima Bureše příběh Luďka Maděry naznačuje, že zákony jsou někdy nevymahatelné a že k právnímu státu máme ještě daleko. „Ale máme i řadu příkladů, kdy se jen díky zákonu o svobodném přístupu k informacím veřejnost dozvěděla, jak funguje veřejná správa," konstatoval Bureš.

Kurzy občanské protikorupční sebeobrany jsou financovány z prostředků Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace