Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Loterijní vyhláška ve Zlíně platí, zákaz hazardu přijde až v roce 2015

09.05.2013
Loterijní vyhláška ve Zlíně platí, zákaz hazardu přijde až v roce 2015

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Ilustrační foto

Město Zlín v současné době neuvažuje o tom, že by v souvislosti s nedávným rozhodnutím Ústavního soudu měnilo platnou obecně závaznou vyhlášku o zákazu provozování některých druhů loterií a jiných podobných her na svém území.

Nadále tak platí, že v centru města dojde k úplnému zákazu výherních automatů a dalších zařízení tohoto typu v první polovině roku 2015, tedy po uplynutí tříletého takzvaného přechodného období.

Právě nutností dodržet přechodné období, které stanovila novela loterijního zákona, se zabýval Ústavní soud a sporný paragraf na návrh Klatov zrušil. V praxi to znamená, že města a obce můžou videoloterijní terminály vykázat ze svého území s okamžitou platností a nemusejí dodržovat přechodné období.

Ctíme dohodu s podnikateli

Zlín se k podobnému kroku nechystá. „Ctíme dohodu, kterou jsme uzavřeli s podnikateli z tohoto oboru. Ti počítají s tím, že budou mít až do konce roku 2014 čas připravit se na nové podmínky, které nový loterijní zákon stanovil. Připravit je o něj by od nás nebylo seriózní,“ vysvětlil náměstek primátora Ondřej Běták (TOP 09/STAN), který se problematikou loterií zabývá a podílel se na tvorbě současné obecně závazné vyhlášky.

Spoluautorem této vyhlášky je i opoziční zastupitel Marian Lehocký (ČSSD). Také on souhlasí s tím, že radnice dodrží původně dohodnuté přechodné období. „Podařilo se nám nastavit určitou rovnováhu a ta je myslím akceptovatelná pro všechny. Pokud to není nezbytné, považoval bych za docela neúčelné do těchto vztahů neustále hyperaktivně zasahovat,“ konstatoval.

K  případným zásahům do vyhlášky by město přikročilo tehdy, pokud by podnikatelé v  oblasti loterií a jiných podobných her přestali respektovat uzavřené dohody. „V tuto chvíli se tak ale neděje,“ uvedl Běták.

Menší restaurace příjmy z automatů potřebují

K loteriím a jiným podobným hrám má současné vedení radnice neměnný přístup. Tento druh podnikání hodlá po roce 2015 vymýtit z centra Zlína, které se dá ohraničit ulicemi Štefánikova, Dlouhá, Zarámí, Vodní a Gahurova. Ve zbývajících částech budou herny po uplynutí přechodného období fungovat jen na základě výjimek. Aby ji zájemce získal, musí splnit řadu podmínek, například při provozu nesmí docházet k porušování loterijního zákona, provoz nesmí rušit noční klid a veřejný pořádek, na provozovně nesmějí být umístěné poutače, reklamy, nápisy ani žádná světelná upozornění nebo informace o hrách, herních zařízeních, sázkách, výhrách, jackpotu a na provozovně nesmějí být umístěny informace o jiných herních benefitech.

Možnost podnikat v oblasti loterií zastupitelé města zcela nezakázali z několika důvodů. „Tím hlavním je fakt, že řada menších restaurací se bez příjmů z automatů těžko obejde. Chceme také, aby město mělo i nadále možnost mít příjmy z tohoto druhu podnikání, byť v omezené míře,“ upřesnil Běták.

Dělení peněz zůstane stejné

O tom, jakým způsobem se budou příjmy z loterií dělit, už radnice rozhodla loni. Město Zlín si ponechá z peněz pocházejících z loterií stejnou částku, jakou dostávalo i v minulosti, tedy od 15,5 do 20 milionů korun ročně. Rovných 50 procent ze zbylé částky přerozdělí do oblasti sportu, kultura a sociální oblast dostanou po 25 procentech. „Jsou to jasná pravidla, koalice se na nich bez problémů shodla,“ ujistil náměstek primátora Bedřich Landsfeld (Zlínská volba), který má na starosti ekonomiku města. „Vybrané oblasti si určitě podporu ze strany města zaslouží,“ konstatoval náměstek primátora Miroslav Kašný (KDU-ČSL), který má na starosti sociální oblast a kulturu.

Od loňského přijetí nové vyhlášky o zákazu provozování některých druhů loterií a jiných podobných her začal počet těchto přístrojů ve Zlíně klesat. V případě nejpočetnějších videoterminálů se množství vydaných povolení na jejich provozování snížil z přibližně 1 450 na současných asi 760.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace