Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Primátor Zlína: Chytání pytle, plného blech, pokračovalo další tři roky... Václava Havla si vážím především za jeho lidský přístup

10.10.2015
Primátor Zlína: Chytání pytle, plného blech, pokračovalo další tři roky... Václava Havla si vážím především za jeho lidský přístup

Foto: Hans Štembera

Popisek: Chirurg Miroslav Adámek, primátor Zlína

ROZHOVOR Letos 5. října by Václav Havel oslavil své 79. narozeniny. Jak na něj vzpomíná Miroslav Adámek (STAN)? A jak vnímá iniciativu k přejmenování města po prvním českém prezidentovi? Spolupráce na magistrátě se v uplynulém volebním období začala již po roce rozpadat. Jak si nyní vede současná koalice? A na co nového se mohou ve Zlíně občané těšit? Nejen to zajímalo naši redakci.

Ačkoliv se vám loni úspěšně podařilo obhájit mandát, došlo k výměně koaličních partnerů. Jak byste hodnotil spolupráci uvnitř koalice? Vnímáte oproti minulosti, kdy situace uvnitř koalice nebyla ideální, nějaké pozitivní změny?

S minulým volebním obdobím se současný stav nedá srovnat. Tehdejší koalice se právě v prvním roce začala rozpadat. Začalo chytání plného pytle blech, které pokračovalo další tři roky. Teď pracujeme v koalici ve vzájemné shodě, snažíme se pracovat pro tohle město a jeho obyvatele. Pokud dochází k rozdílným pohledům na věc – a to dochází –, řešíme problémy věcně, pragmaticky. Neposouváme nic do osobní roviny. Což je jen ku prospěchu věci. A zásadní změnou oproti minulým rokům.

Jestliže jsme u voleb. Již příští rok nás čekají krajské volby. Budete se znovu ucházet o přízeň voličů?

Je to jedna z variant. Ještě si to musíme v našem hnutí STAN prodiskutovat. V každém případě naši kandidátku podpořím.

Jak byste i jako primátor hodnotil současné vedení kraje?

Prostor pro zlepšení tam určitě je. A to i ve spolupráci směrem k městu. Tuto oblast jako primátor mohu posoudit docela dobře.

Již v loňských komunálních volbách jste ve Zlíně nekandidovali společně s TOP 09. Lze tak očekávat, že půjdete samostatně i do krajských voleb? V některých krajích by totiž STAN po rozchodu s TOP O9 chtěla spolupracovat i s nezávislými regionálními stranami.

U nás v regionu to je zcela jasné. My ze STAN a TOP 09 jsme se vydali každý svou cestou. Jak to bude se spoluprací s jinými stranami či hnutími, se teprve ukáže. Jednání ještě probíhají a velmi mě těší, že o spolupráci s námi je zájem.

Jako primátor byste chtěl podle vašich slov posunout město zase o kousek dopředu. Můžete být konkrétnější? Jaké je vaše vize města za pět let?

Chceme jej měnit k lepšímu, a to se nám daří, alespoň podle jedné paní, která nedávno přijela do Zlína pro 45 letech a konstatovala, že město je opravdu hezčí (úsměv). Ne, teď už vážně. Stále se s kolegy snažíme naplňovat cíl, aby byl Zlín ještě příjemnějším místem pro život, vstřícný ke svým obyvatelům i návštěvníkům. A snažíme se také o to, abychom lidi zbytečně neotravovali politikou. Pokud se ptáte na konkrétní projekty, těch je opravdu hodně. Chceme si při jejich realizaci pomoci i penězi z Evropské unie, máme reálnou šanci přivést do města a jeho okolí stamiliony korun.

V jaké fázi je realizace památníku T. Bati?

Řešíme stavební povolení, měli bychom ho mít do konce roku. A stále se snažíme zajistit financování, hledáme ty správné dveře.

K referendu o zákazu hazardu ve městě jste byl skeptický již od počátku a obavy, že bude pro nízkou účast nezávazné, se naplnily. Čím si ale vysvětlujete, že lidé na jednu stranu volají po posílení přímé demokracie, ale pokud tu možnost mají, většinou ji nevyužijí?

Podle mě to je hlavně o tématu. Lidová hlasování třeba o odtržení některé části obce mají většinou dostatečnou účast k tomu, aby byla platná. Obecně se dá ale říci, že v mnoha lidech převládá pocit, že nemohou nic změnit. Co se týká zlínského referenda o plošném zákazu hazardu, ctím názor všech hlasujících, ale k tomu, aby bylo hlasování platné, jejich počet nestačil.

Radnice v rámci regulace hazardu přistoupila k jeho povolení jen na vybraných místech. Celkově by tak měl klesnout počet automatů zhruba o polovinu. Jaký dopad to bude mít na rozpočet?

Příjem města se sníží o miliony korun. To ale v tomto případě nevadí, hazard musí být regulován. Regulován, ne zcela zakázán. Prohibice není dobrým řešením, což se v minulosti potvrdilo.

Na co by měly být použity peníze z privatizace městských bytů?

Ve Zlíně už prodáváme jen jednotlivé byty. Město jich už vlastní pouze necelé dvě tisícovky a tento počet už zásadním způsobem snižovat nelze. Příjem z těch, které ještě prodáme, použijeme na zlepšení stavu bytů v našem vlastnictví. Máme velký zájem na to, aby v nich lidé rádi bydleli. I proto jsme  třeba v minulých opakovaně snížili nájemné.

Plánujete také investovat do stavby nových bytů či domů? Je to potřeba?

V tuto chvíli výstavbu neplánujeme. Je ale pravdou, že čekáme, jak se vyvine situace kolem sociálních bytů.

Na portálu petice24.com se objevila výzva k přejmenování města Zlín, a to po prvním českém prezidentovi, tedy Zlín-Havlov. Co vy na to? Podpořil jste petici?

My ve Zlíně máme s přejmenováváním města po prezidentovi špatné zkušenosti. Při vší úctě k Václavu Havlovi, kterého si opravdu vážím, tohle není dobrý nápad. Zlín by měl zůstat Zlínem už navždy.

Jak na Václava Havla vy sám vzpomínáte?

Jako na světového státníka, který si vždy zachoval lidský přístup. 

Kateřina Synková

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš