Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na demonstraci proti uprchlickým kvótám dorazily do Zlína tři stovky lidí, kteří podepsali petici. Protest organizovali Svobodní

30.09.2015
Na demonstraci proti uprchlickým kvótám dorazily do Zlína tři stovky lidí, kteří podepsali petici. Protest organizovali Svobodní

Autor: Svobodní

Popisek: Ze zlínské demonstrace.

Protest proti imigrační politice Evropské unie proběhl začátkem týdne na zlínském náměstí Míru. Účastníci akce měli možnost podepsat petici za vyhlášení referenda o vystoupení České republiky z EU. Organizátorům ze Strany svobodných občanů se podařilo získat více než tři stovky podpisů.

Svobodní demonstrací reagovali na tzv. krizový relokační mechanismus, tedy povinné přerozdělování uprchlíků podle kvót, které před několika dny odsouhlasili evropští politici. „Už jen název krizový relokační mechanismus svědčí o určité nelidskosti těch, kteří rozhodují. Lidé přeci nejsou jen kolečka v mechanismu,“ předeslal Tomáš Pajonk, předseda Svobodných ve Zlínském kraji. 

S kvótami přijdou problémy

Podle Pajonka se s přijetím kvót pojí tři okruhy problémů, se kterými se Česká republika musí vypořádat. Prvním z nich je snaha EU prosadit v legislativách jednotlivých členských států benevolentnější pravidla pro přisuzování statutu uprchlíka, respektive azylanta.  „Mezi uprchlíky by nebyli zahrnováni pouze lidé, kteří utíkají z války. Ale také ti, kdo jsou soustavně v ekonomickém či jiném tlaku. To je šílené. Statut uprchlíka by mohl získat téměř každý člověk na Zemi,“ upozornil Pajonk.

Další problémem kvót je narušování suverenity států. „K porušení tzv. principu subsidiarity jednoznačně došlo. EU má nyní jedno centrální řešení pro všechny. Nebude žádný prostor pro náš stát si o čemkoli rozhodnout,“ uvedl Pajonk.

Nejzávažnějším problémem kvót je podle předsedy zlínských svobodných vytvoření příkopů mezi azylanty a zdejší populací. „Obhájci kvót říkají, že přijetím kvót bude ČR konečně solidární. To je nesmysl. Solidarita není, když vás někdo donutí někomu pomoci,“ uvedl Pajonk a dodal: „Uprchlíci k nám přijdou nuceně. Převezou je sem v nějakých vagonech a my je zavřeme do specializovaných center. Budou nás za to pravděpodobně nenávidět. A my budeme nenávidět je. To je evropské řešení.“ 

Inspirace v Austrálii

Podle Svobodných účinný recept na úspěšné řešení uprchlické problematiky existuje. Austrálie se v minulých letech potýkala s podobnou imigrantskou krizí jako Evropa. A i tam umírali na moři lidé. „Australané začali uprchlíky zachraňovat. Ne ale proto, aby je dopravili do Austrálie a nechali je tam pobírat bohatou rentu. Austrálie se dohodla s některými zeměmi třetího světa, třeba s Papuou-Novou Guineou nebo Kambodžou, kde zbudovala uprchlická centra. Během roku už Austrálie neměla ani jednoho ilegálního imigranta a ani jeden člověk se na moři neutopil,“ konstatoval Miroslav Jahoda, člen republikového výboru Strany svobodných občanů s tím, že současná evropská politika jen nahrává pašerákům.

„Máme tábory ve stabilních zemích v Maroku, Turecku, Jordánsku a jinde. Tam jsou miliony lidí, kteří potřebují pomoci. Ne, že si tady přerozdělíme pár tisíc šťastnějších, kteří měli deset tisíc euro a těmi si zaplatili cestu do Evropy. Nevidím smysl v tom upřednostňovat ty, kteří zákony porušují a znevýhodňovat ty, kteří zůstali doma a nic neporušili,“ sdělil Jahoda.

„Svobodní nabízí alternativu. Nechceme dopustit, aby se národ rozdělil na tak zvané sluníčkáře a jejich odpůrce. Naopak chceme najít společné řešené krizové situace,“ uzavřel Pajonk.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace