Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Místo předložení návrhu úprav rozboural hrob. Valašské Klobouky varují před podvodnými kameníky, kteří tahají z lidí zálohy přímo na hřbitovech

29.08.2015
Místo předložení návrhu úprav rozboural hrob. Valašské Klobouky varují před podvodnými kameníky, kteří tahají z lidí zálohy přímo na hřbitovech

Foto: valasskeklobouky.cz

Popisek: Hřbitov ve Valašských Kloboukách

Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, jako jedna z dalších organizací na ochranu kupujících, varuje před falešnými kameníky. Hřbitov je místo piety, posledního odpočinku a místo, kam chodíme vzpomínat na naše zesnulé. Přejeme-li si, aby pomník či kamenná deska vydržela i po generace, je potřeba k této investici v řádech desetitisíců přistupovat s rozmyslem a po předchozím důkladném výběru vhodné firmy.

Podvodní kameníci

V žádném případě nedoporučujeme smlouvu sepisovat při prvním setkání na hřbitově! Zejména starší lidé by měli být velmi obezřetní v okamžiku, kdy je kameník sám osloví z vlastní iniciativy přímo u hrobu. Jde o velmi rizikový způsob uzavření smlouvy. V poslední době se totiž setkáváme také s osobami, kteří se za kameníky pouze vydávají a nedisponují přitom patřičným živnostenským oprávněním. Svou zkušenost s podvodným 'kameníkem' učinilo loni několik desítek podvedených lidí na Vyškovsku a Šumpersku. Ti, kteří podvodníkovi uvěřili, mu na zálohách vyplatili v součtu několik milionů korun na práce, které však nikdy neprovedl. V posledních dnech se opět několik případů objevilo také na Vsetínsku.

Smlouvy uzavřené na hřbitově

Smlouva uzavřená na hřbitově je smlouvou uzavřenou tzv. mimo obchodní prostory, tedy smlouvou podobnou smlouvě, uzavřené při podomním prodeji či na předváděcí akci. Zákony však spotřebitele v případě smlouvy o dodání věci, která je vyrobena podle individuálních požadavků spotřebitele, tedy konkrétně pomníku s námi zvoleným textem – konkrétními jmény a daty zesnulého, nechrání stejně silně jako při koupi jiného zboží. Od takovéto smlouvy totiž nelze odstoupit bez udání důvodu a bez sankce do 14 dnů.

Podnikateli ale zůstaly tzv. povinnosti informační, tedy povinnost předat spotřebiteli před uzavřením smlouvy v textové podobě řadu informací, například o své totožnosti, o předmětu smlouvy včetně popisu hlavních vlastností, ceně, způsobu platby, informace o právech z vadného plnění, zárukách…. Samozřejmostí by mělo být i písemné potvrzení přijetí objednávky. Z praxe poraden Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska však víme, že právě kameníci, kteří objíždějí hřbitovy a uzavírají smlouvy tímto způsobem, tato zákonná ustanovení nedodržují. Spotřebitelé pak často nejsou schopni ani identifikovat podnikatele, s nímž smlouvu uzavřeli.

Setkali jsme se i s případem, kdy spotřebitelka, podle jejích slov po nezávazném rozhovoru s kameníkem na hřbitově, očekávala vypracování konkrétní nabídky ze strany kameníka, kterou by mohla přijmout či odmítnout. Místo nabídky však přišlo nemilé překvapení. Kameník neváhal a ještě týž den bez jejího vědomí a bez vědomí správy hřbitova hrob rozboural.

Jak vybrat dobrého kameníka

Rozhodně bychom se měli obracet pouze na zavedené a známé firmy. Nejlepší cestou je poptat se ve svém okolí na reference. Zeptat se sousedů nebo přátel na jejich zkušenosti s místními kameníky. Požádat několik kamenictví o nabídku, neváhat přitom navštívit jejich provozovnu nebo dílnu. Tato zkušenost mnohé napoví. Pozor, nabídky se zpravidla liší nejen cenou, ale také termínem zhotovení, výběrem a kvalitou kamene, zpracováním náhrobku a poskytnutou zárukou! Nabídky je nutno pečlivě porovnávat z více hledisek, a teprve potom oslovit vybrané kamenictví. Nerozhodujte se pouze na základě ceny!

Výroba nového pomníku není levnou záležitostí. Vždy je nutné trvat na podrobné písemné smlouvě, která bude obsahovat minimálně: místo stavby náhrobku, vybraný druh a barvu kamene, nákres s rozměry náhrobku, nápis a jeho barvu, velikost a druh písma, objednaný text, termín dodání a celkovou cenu, s vyznačením poskytnuté záruky. Případnou zálohu doporučujeme předávat pouze osobně v provozovně zavedené firmy odpovědnému pracovníkovi a pouze proti řádnému dokladu.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL