Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Zlín přijde o varhany, nevyhovuje jim Kongresové centrum. Opustí úplně naši republiku, po kouskách. Aspoň to upevní mezinárodní vztahy

31.07.2015
Zlín přijde o varhany, nevyhovuje jim Kongresové centrum. Opustí úplně naši republiku, po kouskách. Aspoň to upevní mezinárodní vztahy

Autor: zlin.eu

Popisek: Zlínské varhany, detail píšťal.

VIDEO Zlínské varhany se budou stěhovat. Staršímu nástroji nevyhovuje prostor nového působiště Filharmonie Bohuslava Martinů, kterým je Kongresové centrum, a proto opouštějí svůj dosavadní domov v bývalém Domě umění města Zlín, aby plnily svou novou funkci na Slovensku.

Nejdříve píšťaly

Demontáž varhan začala v bývalém Domu umění zhruba před dvěma týdny. První odjel do varhanářských dílen v Žilině nákladní automobil převážející zabalené píšťaly a mechanismy.

Po nutné repasi budou varhany připravovány k montáži v novém působišti, v kostele ve slovenském Lendaku, a to na konci tohoto roku. S inaugurací varhan v novém působišti se počítá na Velikonoce příštího roku.

Může za to filharmonie

Pro Zlín ztratily varhany využití ve chvíli, kdy se Filharmonie Bohuslava Martinů přestěhovala do Kongresového centra a odborné komise nedoporučily stěhování staršího nástroje do nového prostoru. Zastupitelé města proto rozhodli o jejich prodeji. „Objevilo se hned několik zájemců. Nejkonkrétnější nabídku předložila Římskokatolická farnost Lendak ze Slovenska, která tak varhany získala,“ sdělil náměstek primátora Dalibor Stříbný, do jehož kompetencí patří kultura. Dodal, že město nástroj prodalo za 410 tisíc korun.

Nejen obchod, ale posílení vztahů

V Lendaku si získání varhan ze Zlína velmi považují. Umístí je do nově postaveného kostela. „Za možnost koupit varhany upřímně děkujeme. Jde pro nás o velkou pomoc a dar. Zároveň vše vnímáme jako posilnění a zkrášlení našich sousedských vztahů,“ napsal primátoru Miroslavu Adámkovi správce farnosti duchovní Mario Anton Hrtús.

První varhany byly pro filharmonii postaveny v roce 1953. Současnou podobu získaly v roce 1983 po přestavbě, kterou realizovala firma Rieger Koloss. Mají cca 3 300 píšťal. Filharmonie Bohuslava Martinů přestala nástroj využívat v roce 2009, protože odborné posouzení nedoporučilo jejich přestěhování do Kongresového centra.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace