Infarkt, mrtvice, selhání jater… Folková legenda Wabi Daněk sčítá hříchy mládí a bojuje jako lev. Tajnosti slavných
16.07.2015
Foto: AllTV.cz
Popisek: Wabi Daněk se stal legendou, jeho Rosa na kolejích novou trampskou hymnou a bez jeho písniček se neobejde žádný táborák
Na folkového barda a autora trampské hymny Rosa na kolejích opakovaně sáhla smrt. To ho přivedlo k bilancování a novému pohledu na vlastní život. Co všechno dokázal v boji o vlastní život změnit?
Je nazýván trampským bardem, jeho písně a celkový hudební projev jsou některými hudebními odborníky přirovnávány k americkému zpěvákovi a filmovému herci Krisu Kristoffersonovi. Stanislav „Wabi“ Daněk zaplatil v polovině 90. let vysokou cenu za způsob života, který do té doby vedl. Třikrát za sebou na něj sáhla smrt. Dokonce kvůli zdravotním problémům nějaký čas ani nevystupoval. Všechny osudové křižovatky přežil, ale v jeho životě se hodně věcí změnilo. Dokonce už ani neskládá tak lehce jako dřív. Přiznává, že začal hledat cestu zpátky a hledá ji dodnes.
Zrodila se legenda
Narodil se 30. ledna 1947 ve Zlíně jako Stanislav Daněk. Vyučil se zámečníkem a vystřídal několik zaměstnání, než zakotvil jako řidič sanitky. Vyrůstal v muzikantské rodině, od dětství navštěvoval Lidovou školu umění a učil se na pozoun. Na kytaru se naučil hrát sám a amatérsky vystupoval v bigbeatové kapele kamarádů z ulice. „Maminka sice na nic nehrála, ale zpívala skvostně. Převážně lidové písničky. Než jsme s bratrem usoudili, že je to pod naši důstojnost, tak jsme zpívávali s ní. Tatínek byl showman a hrál výborně na kytaru,“ zavzpomínal pro Kafe.cz. „Oba rodiče mi fandili a měli radost, že si vydělávám peníze tím, co mě baví.“

Wabi Daněk a jeho Rosa na kolejích se staly legendou
Od konce 60. let se věnoval trampské hudbě a country, byl členem sokolovské skupiny Plížák, s níž získal první ocenění na Portě v roce 1971. První úspěch měl s písní Tonka. Potom vystupoval s gottwaldovskou skupinou Rosa a získal s ní cenu na Portě 1974. A tam už zazněla legendární písnička Rosa na kolejích, která vystřídala Vlajku a stala se hymnou mladší generace českých trampů. Z Daňka se stal fenomén, jeho písničky rychle pronikly ke všem táborákům a na folkové festivaly. O pět let později byl oceněn Zlatou Portou a odstratoval sólovou dráhu. Počátkem 80. let začali trampští autoři vystupovat jako písničkáři a pozadu nezůstal ani Wabi. Od roku 1983 se věnuje hudbě profesionálně jako umělec ve svobodném povolání. Je v podstatě ‘tři v jednom‘ – skladatelem, textařem i interpretem svých písní a má na kontě několik autorských alb.
Život mu vystavil účet
Koncerty do pozdních nočních hodin, neustálé cestování, nedostatek pohybu, špatná životospráva, tučná jídla a v neposlední řadě i ‘vřelý‘ vztah k alkoholu se postupně podepsaly na jeho organismu. Jednoho dne se mu po návratu z koncertu udělalo nevolno, začal mít poruchy chůze, špatně mluvil, ztrácel paměť… Lékaři zjistili ucpání cévky v mozku krevní sraženinou a krvácení. Léčba sraženinu rozpustila, ale strach, co bude dál, zůstal. Při vyšetření lékaři navíc objevili velkou výduť v jeho mozku, a tak se musel podrobit náročné operaci. Pro stárnoucího muzikanta to znamenalo smrtelnou hrozbu.
Po dalších dvou letech přišel srdeční infarkt, naštěstí lehký, a tak se již po deseti dnech vrátil z nemocnice domů. Vzápětí ale vyšlo najevo, že si vlastně takzvaně propil játra. Doslova za pět minut dvanáct poslechl naléhání lékařů a s alkoholem skončil. „S játry mám problémy, proto jsem s pitím přestal,“ svěřil se Blesku již před šesti lety a dodal: „Osudu se nikdo nevyhne. Když vám namaluje černou čáru, už je pozdě. Doktoři mi naštěstí řekli, že játra jsou orgán, který se dokáže při správné životosprávě a disciplíně zregenerovat.“ Kvůli nemoci kompletně změnil životosprávu, což se zásadně projevilo i na jeho postavě, je z něj štíhlý muž s mírně pohublou tváří. „Měl jsem rád kořalku a tu jsem vypustil. Zhubnul jsem osm kilo. Je šíleně kalorická,“ dodal.
Zpívající důchodce
Nemoc ho přiměla zamyslet se i nad celým svým životem. Snaží se vrátit proti proudu času, ke kořenům své osobnosti. Řeší vztah ke dvěma dcerám, který se narušil, když se rozvedl a opustil je. Další nezhojenou ranou je zásadní a osudový vztah s rodiči, bez nichž by prý nikdy nebyl tím, čím je. To, že se s první ženou rozvedl a odešel ze Zlína do Prahy, snášeli velmi těžce a nikdy mu to úplně neodpustili.

Wabi se skupinou Ďáblovo stádo
V penzi je Wabi oficiálně již od ledna 2009, na svou kariéru ale nerezignoval. Jen výrazně přibrzdil tempo. Dobře si totiž uvědomuje, že je jedním z nejstarších z generace folkových bardů. „Jsem doyenem téhle party. Tedy pomineme-li Mikiho Ryvolu a Tondu Linharta,“ upřesnil. „Když se zeptáte, co mě bolí, jednodušší je vyjmenovat, co nebolí. Nebolí mě snad jen ušní lalůčky.“ Jenom cigarety si odepřít nedokáže a kouří prý tak třicet denně.
Salonní tramp
I s trampingem musel přibrzdit, rozhodně to ale neznamená, že by úplně rezignoval na starý způsob života a setkání s kamarády. Zrenovoval si chatu na staré osadě a říká, že se z něj stal salonní tramp. „Dodržujeme zde staré zvyky, pořádáme výroční ohně, zdravíme se všichni ahoj, nestavíme mezi sebou ploty apod. Mám kamarády, kteří stále vyrážejí v zimě se spacákem na čundry, ale podle mě je počet nocí, proklepaných v zimě u ohníčku, fyzicky limitován a ty, co mi zbývají, si šetřím na význačné příležitosti,“ dodává.
V současnosti Wabi Daněk stále zvládá až dvanáct vystoupení za měsíc, spolupracuje s Milošem Dvořáčkem a dalšími legendami, jako jsou Miki Ryvola nebo skupina Pacifik. Koncem roku 2012 spatřilo světlo světa jeho další album Wabi a Ďáblovo stádo, které nabízí Daňka úplně celého, od trampské romantiky přes písničkářské country 'kristoffersonovského střihu' až po country rock. Některé z písní zaznějí i na jeho velkém koncertu v pražské Malostranské besedě, který je naplánován na 17. března 2016.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adina Janovská