Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Petr Gazdík stáhne králíka z kůže, košili si ale nevyžehlí. Zato rád vaří

13.04.2013
Petr Gazdík stáhne králíka z kůže, košili si ale nevyžehlí. Zato rád vaří

Foto: Ivana Fojtů

Popisek: Petr Gazdík rád vaří.

NA NÁVŠTĚVĚ U PETRA GAZDÍKA Petr Gazdík býval učitelem, pak osm let starostou Suché Lozi. Nyní je předsedou hnutí Starostové a nezávislí, místostarostou Suché Lozi, krajským zastupitelem a poslancem. Už několik let pendluje mezi Prahou a Suchou Lozí, odkud pochází a kde dodnes bydlí. Nežije v žádné honosné vile za miliony korun s vyhřívaným bazénem, ale v domku, který jeho rodina od 50. let pomalu rekonstruovala. A bazén? Vzadu na zahradě sice jeden je, ale jen levný model, který nabízí v létě útočiště jeho třem dcerám.

Gazdík je silně orientovaný na rodinu, se svou ženou Evou (35) a dětmi Terezkou (10), Barunkou (8) a Alžbětkou (5) žije v domácnosti, která je z obou stran obklopena domy jeho další rodiny - z jedné strany bydlí maminka a z druhé jeho dvaapadesátiletá sestra a třiapadesátiletý bratr s rodinami. „Na našem bydlení se mi asi nejvíce líbí to, že dům s hospodářskými budovami je postavený do tvaru U, takže když jsem venku, můžu si dělat na dvorku třeba stojky a nikdo cizí mě u toho nemůže sledovat. To soukromí je perfektní věc," pochvaloval si Gazdík.

Nakopat brambory

Samotné bydlení není podle žádného návrhu věhlasného architekta. O výtvarnou výzdobu se starají děti, na stěnách visí rodinné fotografie, v pokojíku je běžný dětský chaos a z každého koutu je cítit rodinná pohoda. Přesto, že by si ze svého poslaneckého platu mohl koupit určitě luxusnější vybavení, nemá to zapotřebí. Naopak, i když to není jeho hobby, neváhá se obléct do pracovního a jít s rodinou na humno za stodolou okopat brambory. „Sázíme pravidelně i česnek a další zeleninu. Je pravdou, že o toto hospodaření se stará více má žena. Když ale rodina zavelí, neváhám a jdu na brigádu. Nakopat brambory v pěti lidech je vždycky rychlejší," svěřil se Gazdík. Velkou zahradu také pravidelně seká, zabere to prý tak tři až čtyři hodiny. Ve stodole nechybí ani králíkárna. „Králíka bych ale zabít nedokázal. To musí udělat švagr nebo někdo z dalších příbuzných. Kůži ale vyčinit dokážu, zrovna tak umím králíka i vykuchat," pochlubil se Gazdík.

Několik dní v týdnu tráví v Praze a čas s rodinou si vždy užívá naplno. „Asi nejsem tak úplně typický poslanec. Na rozdíl od mnoha kolegů nevymetám různé večírky a další společenské akce. Výjimku dělám jen tehdy, když mohu pozvat i rodinu s dětmi, třeba když je možnost účastnit se nějakého zajímavého koncertu. Jakmile mi ale v Praze skončí práce, okamžitě jedu za rodinou," vysvětlil politik. Doma bývá většinou každé pondělí a s rodinou tráví i všechny víkendy.

Dlouhé procházky do lesů

„Volný čas trávíme většinou aktivně. Máme ročního psa Rona, takže s ním vyrážíme na dlouhé procházky do lesů. Když zrovna nepřeje počasí, hrajeme s dětmi karty nebo různé společenské hry. Jsme všichni skauti, takže pořádáme různé akce a o zábavu tak nikdy není nouze," konstatoval Gazdík. V jídelně jejich domku stojí i klavír, u kterého děti pilně cvičí. „To ale má na starosti žena, já hrát neumím," přiznal Gazdík. Na druhou stranu nemá problém udělat s dětmi úkoly. „Obvykle na mě zůstávají ty složitější úkoly, hlavně z češtiny," upřesnil poslanec.

I když jsou dcery ještě malé, musejí doma přiložit ruku k dílu. „Taťka nás nutí pořád uklízet. Musíme vysávat, utírat podlahu a nejstarší Terezka převzala po taťkovi i obsluhu pračky," svěřily se Krajským listům.cz Gazdíkovy dcery. Podle Gazdíka je to normální a výchovné. „Děti nám musejí pomáhat skutečně od útlého věku. Myslím si, že je to v pořádku. Já i žena jsme pracovně hodně vytíženi a děvčatům trocha práce rozhodně neuškodí," poznamenal Gazdík.

Sám luxuje i vaří

Sám se prý domácím pracím nevyhýbá. „Běžně doma vysávám i vařím. Vařit umím, konec konců jako skautský vedoucí jsem schopen uvařit pro celý oddíl a ještě si nikdo nestěžoval," podotkl Gazdík. Své kuchařské umění předvedl i redakci Krajských listů.cz. Pohostil je kmínovou polévkou s kapáním, jako hlavní chod naservíroval přírodní kuřecí plátek se šunkou a sýrem a jako přílohu podával kuskus. Oběd byl výborný a na stole zůstaly jen dočista vyprázdněné talíře. Dokáže prý uvařit i výbornou svíčkovou, jen knedlík musí připravit manželka. „Mým asi nejoblíbenějším jídlem ale není svíčková, ale obyčejné francouzské brambory. Ty mám opravdu rád. A v poslední době jsem si oblíbil i Švej - žužu, což je maso naložené v marinádě na asijský způsob. Podávám ho s chlebem a je to fakt lahůdka," zasnil se Gazdík.

Nádobí prý nemyje, obstará to myčka. „Obvykle ji ale naplňuji a také vyskládávám," doplnil Gazdík. Jedinou domácí práci kterou nesnáší, je žehlení. „To skutečně považuji za potupné. Bohužel mými denními montérkami je oblek a košile musejí být vyžehlené. Když to ani žena nestíhá, raději zajdu do obchodu a koupím si třeba tři nové. Mám už asi 50 košil, ale vzhledem k naší vytíženosti to stále nestačí, takže předpokládám, že několik sad košilí si ještě budu muset pořídit," uzavřel Gazdík.


Ivana Fojtů

Vložil: Anička Vančová