Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Stáváme se rájem bezdomovců. Hledá se nový šéf městské policie, který dokáže i nemožné! Starosti starosty Valmezu

16.03.2015
Stáváme se rájem bezdomovců. Hledá se nový šéf městské policie, který dokáže i nemožné! Starosti starosty Valmezu

Foto: Facebook

Popisek: Robert Stržínek, starosta Valašského Meziříčí

ROZHOVOR Po osmi letech nahradil v čele města Jiřího Částečku z ODS. Proti předchozímu vedení slibuje větší transparentnost radnice. V politice je nováčkem, a tak nás zajímalo i to, proč se vlastně rozhodl kandidovat. Vyjádřil se také k uplynulému sjezdu hnutí ANO. Jak hodnotí zvolené vedení a projevy, které na něm zazněly? Který jej nejvíc oslovil? Nejen na to odpovídal Robert Stržínek (ANO).

Pane starosto, tzv. doba hájení pro vás skončila. Jak byste shrnul svých prvních sto dní ve funkci? 

Čas běží jako o závod a je to opravdu již více než sto dní od ustavujícího zastupitelstva. Za tu dobu se odehrála spousta věcí. Nejen já, ale i mí kolegové jsme se seznámili s většinou z více než 150 zaměstnanců městského úřadu. Pravidelně se setkáváme s vedoucími jednotlivých odborů a dnes již máme slušný přehled o vnitřní struktuře a organizaci úřadu jako takového. Pochopení vnitřních procesů je pro mne velice důležité.

Teď si na pomoc vezmu plánovací kalendář. Za uplynulé tři měsíce jsem já osobně absolvoval více než tři sta schůzek, porad a jednání. Jsem slušně seznámen se všemi stěžejními kauzami, které naše město řeší, a pevně věřím, že alespoň některé také brzy úspěšně vyřeší. Vybrali jsme novou vedoucí OŠKS, stabilizujeme právní oddělení a v běhu je výběrové řízení na pozici specialisty na controlling a také na nového ředitele městské policie. Daří se nám šetřit veřejné prostředky, a to jak optimalizací pojištění města, tak třeba změnou v systému parkovacích automatů. Chodíme mezi lidi a snažíme se maximálně jim naslouchat.

Jsou ustanoveny, a co je důležité, plně fungují nové komise města, dále všechny výbory včetně osadních. Velký kus práce udělaly i pracovní skupiny pro WEB města a marketingový tým. Budujeme kontakty na kraji, ŘSD a ministerstvech. K zásadním změnám došlo v dozorčích radách Technických služeb a také ve společnosti Městské lesy a zeleň.

Je něco, co vás překvapilo, ať již kladně, nebo záporně?

Kladná i záporná překvapení jsou na pořadu každého dne. Co mne záporně překvapilo, je například komplikovaný a zdlouhavý systém zadávání veřejných zakázek. Jednodušší a pružnější systém bych určitě přivítal nejen já. Kladně naopak hodnotím práci zastupitelů, a to jak koaličních, tak opozičních, a jejich přístup k řešení pracovních úkolů. Ve všech důležitých věcech táhneme za jeden provaz.

Váš předchůdce byl ve funkci osm let. Co chcete dělat jinak než on? A je naopak něco, v čem na něj chcete navázat?

Snažíme se (tedy nejen já, ale celé vedení města) mnohé věci dělat jinak. Otevřeněji a transparentněji. Zveřejnili jsme všechny faktury města za poslední tři roky. Se zveřejňováním faktur budou také následovat městské společnosti a příspěvkové organizace. Chystáme elektronický registr smluv. Na zastupitelstva města jsme pozvali ředitele základních a mateřských škol, chystají se jednatelé firem s účastí města, následovat budou ředitelé příspěvkových organizací a mnozí další. Nechci však a priori tvrdit, že předchozí vedení města dělalo vše špatně. To by bylo sice jednoduché, ale nebyla by to pravda. Mnoho věcí se povedlo a je nač navazovat. Započaté revitalizace sídlišť, opravený zámek Žerotínů, cyklostezka Bečva, Čistá řeka Bečva, to je jen několik akcí z minula, na které budeme určitě navazovat.

Jak byste hodnotil s odstupem času spolupráci uvnitř koalice, na níž jste se dohodli s lidovci? Domníváte se, že vyjednaná koalice vydrží celé volební období?

Jsem o tom pevně přesvědčen. Není to ale tak, že bychom měli na všechno stejný názor. Mnoho věcí vidíme rozdílně, co je ale důležité a čeho si vážím, je že dovedeme argumentovat, komunikovat a domluvit se na společném řešení.

Jaké jste si stanovili hlavní priority pro letošní rok?

Je toho spousta a vycházejí z našich volebních programů. Nicméně město a jeho potřeby jsou živým organismem, který se neustále vyvíjí. Za sebe si kladu jako hlavní úkol znatelně posunout dopředu zásadní kauzy, které trápí naše město. Bytové domy na Stínadlech, CZT, krytý bazén a spor se společností Skanska, CTP Invest a proluka c ulici Masarykova a snad hneme i s obchvatem města.

V politice jste nováčkem. Proč jste se rozhodl kandidovat? A čím vás oslovilo hnutí ANO?

Ano, dřív jsem se nijak politicky neangažoval. Pravdou je, že myšlenky hnutí jsou mi blízké, a když mne oslovilo několik známých, kteří byli u zrodu Valašskomeziříčské organizace, s prosbou o pomoc, nemusel jsem dlouho váhat.

Jak chcete využít své zkušenosti z podnikání v politice? A nehrozí ve vašem případě střet zájmů?

Dlouhou dobu jsem podnikal v oblasti IT, ale zkušenosti jsem sbíral také v médiích. V obou dvou případech to byla velmi dobrá škola pro výkon současné funkce. K žádnému střetu zájmů v tuto chvíli dojít nemůže, neboť se plně věnuji práci pro město a na podnikatelské aktivity nezbývá čas.

Zúčastnil jste se volebního sjezdu ANO, kde svou funkci předsedy obhájil Andrej Babiš. Domníváte se, že by se vůbec ANO bez něj obešlo?

Víte, říká se, že každý je nahraditelný. V tomto případě si ale myslím, že osoba znovuzvoleného předsedy hnutí pana Babiše je klíčová a hnutí by se bez něj v tuto chvíli neobešlo.

Prvním místopředsedou strany se stal Jaroslav Faltýnek, dalšími pak Jaroslava Jermanová, Petr Vokřál, Radmila Kleslová a Jan Volný. Prozradíte nám, zda jde i o vaše favority?

Polovina z nich byla i mými favority.

Na sněmu zazněla řada proslovů. Je něco, co jste v nich ale postrádal?

Ano, proslovů byla spousta a přiznám se, že nejvíc na mne zapůsobil Martin Stropnický. Jeho proslov se vymykal všem ostatním. Formou, podáním, přednesem. Obsahově se mnohé proslovy blížily. Vycházely z hlavních hodnot a myšlenek hnutí: Nelhat, nekrást a pracovat pro lidi. U některých řečníků mně chyběla interpretace jejich vlastních pocitů, toho, čeho oni sami chtějí dosáhnout a co jsou ochotni pro hnutí a tuto společnost udělat.

Nejvíc emocí ale asi vyvolal proslov Andreje Babiše, v němž zkritizoval své koaliční partnery. Domníváte se, že byla jeho kritika namístě? Nemůže ohrozit spolupráci vlády, ale i preference hnutí? Přece jen právě na hádky uvnitř vlády strany v uplynulém volebním období doplatily.

Jak fungují koaliční vztahy v Praze, se neodvažuji posuzovat. Pan Babiš ale jistě měl pádný důvod, proč takto veřejně tuto kritiku prezentoval.

Nedávno jste vyhlásil audit vytíženosti jednotlivých pracovníků úřadu. Chcete tím zefektivnit práci jednotlivých odborů a nevylučujete ani případné propouštění. Kdy budu známy výsledky? A prozradíte nám, kolik audit bude stát?

Nebude stát nic, protože je realizován oddělením vnitřního auditu. Výsledky chci zveřejnit do konce března.

Chtěli byste navázat na záměr původního vedení a zavést ve městě bezplatnou dopravu. Jaké dopady to bude mít na rozpočet? Jaké odhadujete náklady?

Bezplatná MHD není na pořadu dne. Na pořadu dne ale brzy bude výběrové řízení na dodavatele této služby. Legitimní je i otázka, zda by tuto službu s pomocí dotací nemohlo realizovat město samotné. Pokud se mne ale ptáte, o jakou částku by město přišlo v případě bezplatné MHD, pak by se jednalo o zhruba dva miliony korun ročně.

Nejvyšší počet kriminálních případů všeho druhu zaznamenali policisté na Valašsku v loňském roce ve Valašském Meziříčí. Radnice tak hledá cesty, jak situaci zlepšit. Jaké řešení navrhujete, respektive jaké změny v nejbližší době plánujete? A proč má podle vás město tak špatné výsledky?

Valašské Meziříčí je dopravní křižovatkou a je pravdou, že se začínáme stávat rájem bezdomovců. S tím jistě souvisí i vysoká kriminalita. Jednou z cest je tlak na městskou policii, která by měla být tou hlavní institucí, jež si s tímto nešvarem poradí. I proto jsem dal vypsat výběrové řízení na jejího nového ředitele.

Kateřina Synková

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš