Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kurdští separatisté zlikvidovali stránky ochránců přírody z Valmezu

02.04.2013
Kurdští separatisté zlikvidovali stránky ochránců přírody z Valmezu

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Zní to jako vtip, ale není. A nešťastní ochránci přírody nemají na nové stránky.

Zatímco šéf kurdských separatistů Abdullah Öcalan navrhuje složení zbraní, jeho boys zlikvidovali v ČR webové stránky mlynmikuluvka.cz valašskomeziříčských ochránců přírody. To opravdu není Apríl, ostatně ten byl už včera.

Jak serveru Krajské listy.cz řekl za valašskomeziříčské ochránce přírody Milan Orálek, věcí se již zabývají policisté. 

Valašskomeziříčští ochránci přírody jen zoufale kroutí hlavou. „Nikdo to nechápeme. Nejsme žádná důležitá vládní organizace. Jsme nevládní občanské sdružení. Možná jde o nějaký žert, ale možná taky ne. Každopádně webové stránky jsou kompletně zlikvidované a objevuje se na nich jen prohlášení kurdských separatistů," konstatoval Orálek.

Takhle nyní stránky vypadají. 

Ochránci přírody likvidaci stránek ihned ohlásili na policii. Policisté jim však příliš nadějí na vypátrání pachatele či pachatelů nedávají. „Zřejmě bude případ odložen. Ohlášení na policii ale pro nás bylo nutné. Stránky totiž vznikly v rámci projektu rekonstrukce mlýna v Mikulůvce, kde přes léto funguje informační centrum. Na projekt jsme získali dotaci z evropských fondů a zavázali jsme se stránky několik let provozovat. Máme obavy, aby se za pár let neozval nějaký evropský kontrolor a nemuseli jsme něco vysvětlovat či dokonce platit pokutu," řekl Orálek. 

Projekt rekonstrukce mlýna stál kolem 3,5 milionu korun a ochráncům přírody se podařilo 90 procent získat z evropské dotace.

Podivné načasování

Nejvíce ochránce zarazilo načasování likvidace jejich stránek. „Bylo to skutečně asi dva dny před tím, než šéf kurdských separatistů Abdullah Öcalan navrhl složení zbraní," prohlásil Orálek. 

Za stránky zaplatili ochránci přírody kolem šesti tisíc korun a jejich provoz stál občanské sdružení měsíčně několik stovek korun. Nové stránky zatím ochránci zřizovat nebudou. „Nemáme na to peníze. Zřejmě ale v rámci našich oficiálních stránek Českého svazu ochránců přírody uděláme nějaký odkaz," podotkl Orálek. 

Stránky obsahovaly pouze fotografie z rekonstrukce mlýna, záběry z interiérů a řadu textů. „I blbci neznalému jazyka českého muselo dojít, že nejde o žádnou důležitou instituci. Musím proto konstatovat, že v mých očích kurdští separatisté velmi poklesli," dodal s nadsázkou Orálek.

Kdo je Öcalan? 

Abdullah Öcalan je vůdcem a bývalým předsedou teroristou PKK - Kurdské strany pracujících, kterou sám založil v roce 1978. Roku 1999 byl Öcalan odsouzen v Turecku za vlastizradu, členství v teroristickém spolku, krádež, vraždu a bombové útoky k smrti. V roce 2002 byl tento rozsudek změněn na doživotní pobyt ve vězení. Ve věznici na ostrově Imrali je jediným vězněm. Nadále je jeho osoba mezi Kurdy uctívána a za Öcalanovu svobodu se konají pravidelné demonstrace jak v Turecku, tak i v Evropě. 

Ivana Fojtů

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace