Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jurkovičova rozhledna v hledáčku policie. Bude muset město vrátit 16 milionů?

29.03.2013
Jurkovičova rozhledna v hledáčku policie. Bude muset město vrátit 16 milionů?

Autor: Rožnov pod Radhoštěm

Popisek: Jurkovičova rozhledna, foto ze slavnostního otevření

V hledáčku policie se ocitla Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm. Podle bývalého zastupitele Tomáše Hradila (VV) někdo podal na policii trestní oznámení kvůli podezření ze zmanipulování zakázky.

„Sám jsem byl u výslechu a mohu říct, že policie má nezvratné důkazy o tom, že zakázka na stavbu Jurkovičovy rozhledny byla zmanipulovaná," prohlásil Hradil. 

Podle Hradila nyní hrozí, že město bude muset vrátit více než osmimilionovou dotaci, kterou na rozhlednu získalo z evropských zdrojů. „Navíc bude muset město počítat i s penále, které může být ve stejné výši jako samotná dotace," podotkl Hradil. U výslechu prý nebyl sám. „Mám informace, že policie vyslýchala i další zastupitele a také bývalého rožnovského místostarostu Vychodila," doplnil Hradil. Při výslechu se prý zavázal k mlčenlivosti, takže podrobnosti z výslechu podle svých slov sdělit nemůže. 

Firma, sponzorující ODS 

Za celou kauzou stojí podle Hradila snaha politiků z vedení města propagovat spřátelené stavební firmy, a to na úkor vynaložených financí. „Jurkovičovu rozhlednu postavila firma Commodum, která sponzoruje rožnovskou ODS, a tato stavební firma vyhrává městské zakázky poměrně často. Podílela se například i na rekonstrukci polikliniky. Problém však není na straně stavební firmy. Taky jsem podnikatel a taky se snažím získávat co nejlepší zakázky. Problém je, že například rozhledna stála více než 12 milionů korun. Nechal jsem si zpracovat odbornou firmou rozpočet a tak jsem zjistil, že rozhledna se dala postavit za polovinu. A vzhledem k tomu, že Rožnov jako město upadá, je nevzhledné, a najde se zde tisíce oblastí, do kterých by mělo město investovat, přijde mi takové milionové mrhání peněz na stavbu rozhledny přinejmenším podivné," konstatoval Hradil. 

Vedení rožnovské radnice se hájí tím, že zadalo podmínky soutěže spolu s technickou specifikací díla firmě Justitia, která byla vybrána ze čtyř uchazečů. „Tato firma měla za povinnost provádět na základě mandátní smlouvy veškeré činnosti, které ukládá zákon o veřejných zakázkách," podotkl za vedení města mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross. Město se podle starostky Markéty Blinkové (ODS) chystá podat žalobu na firmu Justitia, aby uhradila veškeré náklady, které vznikly na základě jejího pochybení. 

Rožnov se dostává na úroveň chudých příhraničních měst 

Jak ale tvrdí Hradil, snaha města vymoci z firmy Justitia jakékoliv peníze bude takřka zbytečná. „Justitia je zářným příkladem bílého koně. Jen plní přání politiků," míní Hradil. Kámen úrazu vidí v tom, že v Rožnově vládne stejná politická garnitura už 20 let a za tu dobu si podle jeho slov vytvořila důmyslný systém, jak se obohacovat. „Nevadí mi až tolik, že kradou, ale že to činí přesto, že město se pomalu dostává na úroveň zanedbaných a chudých příhraničních měst," uzavřel Hradil. 

Ivana Fojtů

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace