Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Senátor Čunek je opět starostou. Vysvětlil, proč si Babiš bude muset zvykat

15.12.2014
Senátor Čunek je opět starostou. Vysvětlil, proč si Babiš bude muset zvykat

Foto: Hans Štembera

Popisek: Jiří Čunek, senátor a starosta Vsetína

ROZHOVOR Senátor a staronový starosta města Vsetína Jiří Čunek (KDU-ČSL) vysvětluje, proč povolební vyjednávání ve Vsetíně provázely problémy. Vyjádřil se také k reakci vicepremiéra Andreje Babiše, kterého rozladil postup Senátu.

Vy jste ve Vsetíně vyhrál s KDU-ČSL komunální volby už před čtyřmi lety. I tenkrát jste měl nejvyšší počet hlasů, ale nakonec jste se na radnici nedostal. Berete letošní výsledek jako satisfakci?

Ani ne. Stejně jako před čtyřmi lety i teď bylo pro mě nejdůležitější, že jsem neztratil důvěru voličů. KDU-ČSL navíc přehodnotila své bývalé počínání a celou dobu povolebního vyjednávání stála za mnou jako za svým lídrem.

Získal jste 16 hlasů z 21 zastupitelů. Přesto je koalice KDU-ČSL, ANO a STAN menšinová. Neobáváte se nestability?

Budeme dělat pouze taková rozhodnutí, která budou ku prospěchu občanů, a proto si myslím, že nebudeme mít problém prosadit je. Pokud se názorově nebudeme shodovat, můžeme diskutovat, proč to tak není. Nestability se neobávám. Pozici starosty města Vsetína jsem zastával téměř tři volební období a vždycky jsem hledal názorovou většinu nejen koaliční.

Volba starosty a místostarostů ale byla komplikovaná. Vaše zvolení prošlo až napodruhé a jednou zastupitelstvo měnilo termín. Proč bylo vyjednávání tak složité?

Kvůli osobním a také politickým důvodům. Je pro mě velmi úsměvné, když vidím, jak se diskutuje ve městech a obcích o sestavování koalic a užívá se nesmyslné klišé o tom, že hledají programovou shodu. Nikdy nehledají programovou shodu. Všude mají jednotliví lidé, kteří kandidovali, nějaký svůj zájem, jenž je buď osobní, nebo politický, a většinou je dán tím, že chtějí jít do funkcí. Drtivá většina, řekl bych, že 95 procent zastupitelů, kteří kandidují, si v případě získání pozice starosty nebo místostarosty finančně polepší, zvýší svou životní úroveň, a navíc dostanou prestižní pozici. O těchto důvodech jejich kandidatury ale nikdo nechce mluvit, jako by se za to styděl, a proto se hovoří o programové shodě. Jsem přesvědčen, že tohle jsou pravé důvody problémů, které ve Vsetíně byly. Ti, kteří měli své funkce, přirozeně chtěli na pozicích zůstat. Spojili se do bloku, který sice nemohl koalici vytvořit, ale mohl koalici bránit. Ani jedna ze dvou skupin nechtěla jít s komunisty - a nám chyběl jeden hlas. Členové bývalé koalice by akceptovali mě jako starostu, ale zároveň mou pozici podmiňovali získáním funkcí v radě města, a na to jsem nemohl přistoupit. Nakonec Koalice pro otevřený Vsetín pochopila, že je pro ně vhodné raději respektovat vůli občanů.

Díky tomu, že vás při volbě starosty podpořila Koalice pro otevřený Vsetín, jste se zavázali zveřejňovat zakázky nad 30 000 korun. Další podmínkou je předložení majetkových přiznání. Nebudete s tím mít problém?

Musíme si uvědomit, že jde o rozdělování veřejných peněz, takže zveřejňování je v pořádku. Osobní údaje samozřejmě zveřejňovat nebudeme. Ani s majetkovými přiznáními problémy nebudou. Dohodli jsme se.

Vaši noví místostarostové, pan Tomáš Pifka (STAN) a paní Simona Hlaváčová (KDU-ČSL), jsou přeci jen lidé, kteří nemají takové zkušenosti s politikou jako vy. Zůstanete také na pozici senátora?

Když se podíváte na to, kolik senátorů a poslanců zároveň zastává pozici starosty, odpověď se nabízí. Pokud bych se domníval, že povinnosti nezvládnu, tak bych samozřejmě nemohl kandidovat. Souběh těchto funkcí může být ku prospěchu města.

Týdeník Reflex publikoval článek s názvem: „Comeback Jiřího Čunka jako starosty Vsetína je ostudou voličů i lidovců.“ Narážel tak na předchozí aféry, které v souvislosti s vaší osobou hýbaly mediálním světem. Co si o tom myslíte?

Myslím, že to může napsat jen hlupák, který nerespektuje demokratické volby. Zřejmě text napsal člověk, který mě vůbec nezná a jen přebírá nějaké informace. Nezazlívám autorovi, že má svůj názor, ale to, že nerespektuje názor jiných lidí, což svědčí o tom, že je chudák.

Pana vicepremiéra Andreje Babiše rozzlobil Senát. „Už mě to nebaví, ta naše koalice vůbec nefunguje, nechápu to, když máme podle koaliční smlouvy dohodu, že v obou komorách mají koaliční poslanci a senátoři hlasovat pro návrhy ministrů,“ uvedl ve vyjádření pro Právo Babiš. K reakci došlo, protože jste vrátili sněmovně zákon o DPH a zákon o veřejném zdravotním pojištění. Na obou zákonech se přitom shodly vláda i sněmovní většina vládních poslanců. Co vy na to?

Pan Babiš je určitě dobrý podnikatel, ale není dlouho v politice. Musí si zvyknout, že senátoři nejsou vděční svým stranám za své zvolení. Většina z nich je dnes volena jako osobnosti a lidé jim věří. Senátoři mají svůj názor, který mohou změnit jen diskusí.

Daniela Černá

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš