Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Čunek má ze všech zastupitelů nejhorší docházku. Jak to „absentér“ vysvětluje? A jak to, že i přesto vyhrál volby? Strana nehraje roli, řekl nám

15.10.2014
Čunek má ze všech zastupitelů nejhorší docházku. Jak to „absentér“ vysvětluje? A jak to, že i přesto vyhrál volby? Strana nehraje roli, řekl nám

Foto: MMR

Popisek: Jiří Čunek má ve Vsetíně starostování prakticky jisté...

PRVNÍ POVOLEBNÍ ROZHOVOR Vsetínská radnice před časem zveřejnila docházku městských zastupitelů, ze které vyplývá, kdo se jednání účastnil pravidelně a kdo sporadicky. Nejhůře dopadl senátor Jiří Čunek z KDU-ČSL. Přesto vyhrál volby ve Vsetíně na celé čáře! Jeho KDU–ČSL získala v městském zastupitelstvu šest mandátů, ČSSD, hnutí ANO a Koalice pro otevřený Vsetín tři, KSČM s ODS po dvou mandátech a TOP 09 se Starosty a nezávislými po jednom mandátu. Jiří Čunek v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz uvedl, že si úspěch vysvětluje důvěrou kandidátů KDU-ČSL, kterou oslovili voliče.

Celkem se za právě končící volební období konalo ve Vsetíně 35 řádných zasedání. „Od zastupitelů se po jejich zvolení očekává, že budou pracovat pro blaho občanů, k čemuž patří i účast na pravidelných zasedáních nejvyššího orgánu města. Pokud jde o volené zástupce lidu ze Vsetína, většina z nich chodí na schůze zastupitelstva a hlasuje o důležitých rozhodnutích města pravidelně. Jsou ale i výjimky,“ poznamenala mluvčí vsetínské radnice Jana Čadová.

Všech 35 účastí nemá na svém kontě žádný ze vsetínských zastupitelů. Jednu absenci má pět zastupitelů (Jiří Hass z ČSSD, Roman Kalabus z ODS, poslanec Parlamentu ČR Petr Kořenek z ČSSD, Milan Kostelník z ODS a Dalibor Sedláček z ČSSD). Na dvou zasedáních za čtyřleté volební období chyběli Pavel Buday (ODS) a Iveta Táborská (ODS) a na třech Daniel Fojtů (KDU-ČSL), Helena Kaločová /Zdravé město Vsetín), Stanislav Pavelec (TOP 09) a Zdeněk Vejpustek (KSČM).

Dorazil jen na polovinu zasedání

Na opačném pólu docházky jsou pak Jan Vychopeň z TOP 09, který chyběl osmkrát a poslanec Parlamentu ČR Pavel Volčík (Volba pro město), jenž nebyl přítomen dvanáctkrát. Největším absentérem je ale senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL), který se z 35 zasedání neúčastnil 18.

Z děravé docházky si ale senátor Čunek moc hlavu nedělal. „Nejsem zatím starostou ani radním, takže termíny zasedání zastupitelstva nemám možnost ovlivnit. A v úterý většinou zasedají senátní výbory a kluby, což je těžiště mé práce. To je důvod mé absence na vsetínském zastupitelstvu,“ vysvětlil pro Krajské listy Čunek. Dodal, že podle něj navíc účast na zastupitelstvu ještě nevypovídá nic o schopnostech politika. „Vím o zastupitelích, kteří se zasedání účastní takřka ve sto procentech, ale město stejně řídit neumějí. Kvalitu představitelů města totiž docházka nedělá,“ doplnil Čunek.

Čím si vysvětlujete své vítězství, kdy jste se 4 661 hlasy zvítězil nad svými konkurenty z jiných stran s více než dvojnásobným počtem hlasů?

Myslím si, že je to otázka pro ty, kteří mne volili. Základní devízou každého politika je ale důvěra občanů. Zřejmě máme jejich důvěru.

Co si myslíte, že voliče vaší strany oslovilo? Vaše osobnost nebo spíše volební program nebo nějaké konkrétní body z něj?

Program voliče oslovuje až na třetím místě. První věc je dojem, který na něj politik nebo politická strana dělá, jak je důvěryhodný.

A na druhém místě?

Na druhém místě je určitě také kampaň, kterou se strana a kandidáti propagují.

Jakou jste ve Vsetíně dělali kampaň?

Měli jsme zásadně pouze plakátovou kampaň, kdy jsme dali lidem prostřednictvím letáků do domácností vědět, že kandidujeme. A to bylo vlastně všechno. Potom už jsme pouze udělali jedno odpoledne spanilou jízdu po městě ve žlutých vítězných trikotech.

To bylo ale téměř vizionářské…

Já nevím. Snad jsme se dobře odhadli.

Probíhají nějaká koaliční jednání nebo už jste se s někým dohodli na vedení města?

Postupně budeme oslovovat jednotlivé strany v pořadí podle získaných hlasů a budeme s nimi hovořit.

Je někdo, kdo pro vás absolutně nepřipadá v úvahu, s kým byste do koalice rozhodně nešli?

Pro nás je nepřijatelná Komunistická strana Čech a Moravy. Samozřejmě, že s komunisty jako s lidmi na zastupitelstvu hovoříme a diskutujeme o problémech, ale do koalice s komunisty nepůjdeme.

Zastáváte tento názor tedy i na úrovni komunální politiky?

Ano.

KDU–ČSL byla v komunálních volbách úspěšná plošně v celé zemi. Čím si vysvětlujete úspěch lidovců, když je Česká republika považována za ateistickou?

Jak už jsem řekl. Ti konkrétní lidé mají u voličů důvěru. Voličům je v zásadě jedno, za jakou jsou stranu. V tom je ten vtip. Myslím si, že k tomuto úspěchu tedy vedly dobrá práce a poctivý přístup.

Můžete prozradit, jaké budou ve Vsetíně vaše priority po nastoupení do funkce?

To je velmi předčasná otázka. Ještě jsem nikam nenastoupil.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.