Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Babišovo ministerstvo čelí ústavní stížnosti, podnikatelka prý kvůli němu přišla o penzion v Rakousku. Víme víc

14.09.2014
Babišovo ministerstvo čelí ústavní stížnosti, podnikatelka prý kvůli němu přišla o penzion v Rakousku. Víme víc

Autor: archiv JV

Popisek: Podnikatelka Jana Václavíková před svým penzionem v Raousku, o který přišla prapodivným postupem úřadů

Ministerstvo financí čelí ústavní stížnosti za nečinnost. Podala ji podnikatelka ze Vsetína Jana Václavíková, která se několik let domáhá toho, aby jí stát pomohl dojednat odškodnění za zmařenou investici Rakouskem. Tam přišla o svůj penzion v lukrativní turistické destinaci.

Podnikatelka Jana Václavíková požaduje po ústavním soudu, k němuž podali její advokáti stížnost, aby nařídil ministerstvu financí konat v jejím zájmu, tedy vyjednat s rakouským státem odškodnění za zmařenou investici a za zmařenou českou firmu v Rakousku. Podle mínění jejích právníků tak má stát využít platné mezistátní smlouvy.

Premiér mluví bláboly

Premiér Bohuslav Sobotka, na kterého se žena rovněž obrátila, je jiného názoru. Míní, že porušení mezistátní smlouvy o ochraně investic má žalovat soukromník a že jí nemůže nijak vyhovět. „K zahájení mezinárodního investičního arbitrážního řízení proti Rakouské republice kvůli jejímu údajnému porušení povinnosti ochrany investice českého občana není Česká republika aktivně legitimována,“ tvrdí Sobotka. Podle jeho výkladu mezinárodní dohoda o podpoře a ochraně investice, uzavřená mezi oběma státy v roce 1990, na kterou se Václavíková odkazuje, dává investorům právo domáhat se svého nároku přímo proti hostitelskému státu, na jehož území mělo k porušení dojít. Také se může svých nároků dožadovat u mezinárodního rozhodčího tribunálu.

„Takový blábol, že porušení mezistátní smlouvy má žalovat soukromník, premiér nemůže myslet vážně. Tím ukazuje, že nás podnikatele považuje za hlupáky,“ reagovala na vyjádření poškozená podnikatelka. Jana Václavíková a její advokáti nechtějí ustoupit s tvrzením, že ochrana českých podnikatelů je v rukou státu. Jsou přesvědčení, že ministerstvo mělo iniciovat diplomatická jednání s rakouskou stranou, jejichž výsledkem má být finanční odškodnění české podnikatelky.

Vyvlastněna jako za totáče

Případ vyvlastnění jejího soukromého podniku se táhne již několik let. Česká podnikatelka zakoupila objekt v rakouském Grebmingu a získala povolení přestavět ho na penzion. Po této investici a přílivu českých turistů podle jejích slov soused, jehož předkům dříve objekt patřil, začal usilovat o jeho získání neetickou formou, „zamořováním“ úřadů stížnostmi a podobně. Například měl docílit toho, že povolení užívání penzionu bylo majitelce odebráno a bylo jí zakázáno používat příjezdovou cestu, čímž bylo znemožněno podnikání.

Poté co vlivem právních a dalších výdajů zůstala žena bez podnikání, a tedy i bez prostředků, došlo k dražbě její zrekonstruované nemovitosti za podmínek, kdy ji získal právě zmíněný rakouský soused za zhruba desetinu hodnoty. Ona byla zadržena policií před konáním dražby, údajně proto, aby nemohla exekuovanou částku vyplatit, a tak dražbu a ztrátu svého vlastnictví odvrátit. „Podle článku 4 mezistátní dohody je vymezeno, že investice investorů jedné smluvní strany smějí být na území druhé smluvní strany vyvlastněny, znárodněny nebo podrobeny jinému opatření jen ve veřejném zájmu, na základě právního postupu a proti odškodnění. Odškodnění musí být poskytnuto bez prodlení a musí být úročeno,“ uvádí mimo jiné právník Josef Červinka. K ničemu takovému ale nikdy nedošlo a podnikatelka zůstala bez prostředků a bez majetku.

Marvanová je jiného názoru než Sobotka

Na nejistotě právního výkladu českých představitelů přidává fakt, že jednotný výklad neexistuje ze strany ministerstev ani politických představitelů. Například právnička Hana Marvanová, ještě nedávno první náměstkyně ministryně spravedlnosti, letos v červnu konstatovala, že v daném případě má kompetenci výhradně ministerstvo financí, a doporučila, aby právě tento rezort v dané věci postupoval podle mezistátní dohody.

Měsíc po tomto písemném vyjádření náměstkyně ministryně ovšem ministerstvo financí opětovně odmítlo vyvlastněné podnikatelce Václavíkové vyvolat mezistátní jednání. „Jedná se o porušení odpovědnosti státu. Stanovisko Hany Marvanové považoval za nezávazné,“ diví se advokát Václavíkové Josef Červinka. Podnikatelka se nově odkazuje mimo jiné na judikát ústavního soudu, kde ministerstvo zemědělství porušilo ústavně zaručené právo na stanovený postup podle § 36 odst. 1 Listiny základních práv a svobod tím, že i nečinnost je ve smyslu právního úkonu zásahem tam, kde bylo třeba být činným.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace