Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Babišovo ministerstvo čelí ústavní stížnosti, podnikatelka prý kvůli němu přišla o penzion v Rakousku. Víme víc

14.09.2014
Babišovo ministerstvo čelí ústavní stížnosti, podnikatelka prý kvůli němu přišla o penzion v Rakousku. Víme víc

Foto: archiv JV

Popisek: Podnikatelka Jana Václavíková před svým penzionem v Raousku, o který přišla prapodivným postupem úřadů

Ministerstvo financí čelí ústavní stížnosti za nečinnost. Podala ji podnikatelka ze Vsetína Jana Václavíková, která se několik let domáhá toho, aby jí stát pomohl dojednat odškodnění za zmařenou investici Rakouskem. Tam přišla o svůj penzion v lukrativní turistické destinaci.

Podnikatelka Jana Václavíková požaduje po ústavním soudu, k němuž podali její advokáti stížnost, aby nařídil ministerstvu financí konat v jejím zájmu, tedy vyjednat s rakouským státem odškodnění za zmařenou investici a za zmařenou českou firmu v Rakousku. Podle mínění jejích právníků tak má stát využít platné mezistátní smlouvy.

Premiér mluví bláboly

Premiér Bohuslav Sobotka, na kterého se žena rovněž obrátila, je jiného názoru. Míní, že porušení mezistátní smlouvy o ochraně investic má žalovat soukromník a že jí nemůže nijak vyhovět. „K zahájení mezinárodního investičního arbitrážního řízení proti Rakouské republice kvůli jejímu údajnému porušení povinnosti ochrany investice českého občana není Česká republika aktivně legitimována,“ tvrdí Sobotka. Podle jeho výkladu mezinárodní dohoda o podpoře a ochraně investice, uzavřená mezi oběma státy v roce 1990, na kterou se Václavíková odkazuje, dává investorům právo domáhat se svého nároku přímo proti hostitelskému státu, na jehož území mělo k porušení dojít. Také se může svých nároků dožadovat u mezinárodního rozhodčího tribunálu.

„Takový blábol, že porušení mezistátní smlouvy má žalovat soukromník, premiér nemůže myslet vážně. Tím ukazuje, že nás podnikatele považuje za hlupáky,“ reagovala na vyjádření poškozená podnikatelka. Jana Václavíková a její advokáti nechtějí ustoupit s tvrzením, že ochrana českých podnikatelů je v rukou státu. Jsou přesvědčení, že ministerstvo mělo iniciovat diplomatická jednání s rakouskou stranou, jejichž výsledkem má být finanční odškodnění české podnikatelky.

Vyvlastněna jako za totáče

Případ vyvlastnění jejího soukromého podniku se táhne již několik let. Česká podnikatelka zakoupila objekt v rakouském Grebmingu a získala povolení přestavět ho na penzion. Po této investici a přílivu českých turistů podle jejích slov soused, jehož předkům dříve objekt patřil, začal usilovat o jeho získání neetickou formou, „zamořováním“ úřadů stížnostmi a podobně. Například měl docílit toho, že povolení užívání penzionu bylo majitelce odebráno a bylo jí zakázáno používat příjezdovou cestu, čímž bylo znemožněno podnikání.

Poté co vlivem právních a dalších výdajů zůstala žena bez podnikání, a tedy i bez prostředků, došlo k dražbě její zrekonstruované nemovitosti za podmínek, kdy ji získal právě zmíněný rakouský soused za zhruba desetinu hodnoty. Ona byla zadržena policií před konáním dražby, údajně proto, aby nemohla exekuovanou částku vyplatit, a tak dražbu a ztrátu svého vlastnictví odvrátit. „Podle článku 4 mezistátní dohody je vymezeno, že investice investorů jedné smluvní strany smějí být na území druhé smluvní strany vyvlastněny, znárodněny nebo podrobeny jinému opatření jen ve veřejném zájmu, na základě právního postupu a proti odškodnění. Odškodnění musí být poskytnuto bez prodlení a musí být úročeno,“ uvádí mimo jiné právník Josef Červinka. K ničemu takovému ale nikdy nedošlo a podnikatelka zůstala bez prostředků a bez majetku.

Marvanová je jiného názoru než Sobotka

Na nejistotě právního výkladu českých představitelů přidává fakt, že jednotný výklad neexistuje ze strany ministerstev ani politických představitelů. Například právnička Hana Marvanová, ještě nedávno první náměstkyně ministryně spravedlnosti, letos v červnu konstatovala, že v daném případě má kompetenci výhradně ministerstvo financí, a doporučila, aby právě tento rezort v dané věci postupoval podle mezistátní dohody.

Měsíc po tomto písemném vyjádření náměstkyně ministryně ovšem ministerstvo financí opětovně odmítlo vyvlastněné podnikatelce Václavíkové vyvolat mezistátní jednání. „Jedná se o porušení odpovědnosti státu. Stanovisko Hany Marvanové považoval za nezávazné,“ diví se advokát Václavíkové Josef Červinka. Podnikatelka se nově odkazuje mimo jiné na judikát ústavního soudu, kde ministerstvo zemědělství porušilo ústavně zaručené právo na stanovený postup podle § 36 odst. 1 Listiny základních práv a svobod tím, že i nečinnost je ve smyslu právního úkonu zásahem tam, kde bylo třeba být činným.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL