Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Strašně se mi líbí, jak Babiš mluví. Podnikatel z Moravy líčí, jak se ANO rozvíjí v regionech

11.07.2014
Strašně se mi líbí, jak Babiš mluví. Podnikatel z Moravy líčí, jak se ANO rozvíjí v regionech

Autor: Hans Štembera

Popisek: ANO, ilustrační foto

ROZHOVOR Andrej Babiš vystupuje lidsky a srozumitelně. I to je jeden z důvodů, proč se k jeho hnutí přidal i známý podnikatel z Valašského Meziříčí Robert Stržínek, který v těchto dnech finišuje místní kandidátku. Stržínek, který dnes pracuje jako manažer pro prodej finských akumulačních krbů, poskytl rozhovor ParlamentnímListům.cz.

Jakým způsobem sestavujete kandidátku?

Předsedou místní organizace je Ing. Tomáš Filip a já jsem místopředsedou. Společně dáváme kandidátku dohromady. Máme už v podstatě jasno, kdo bude lídrem, ale dokud nebude vše schváleno na předsednictvu, tak nechceme ještě konkrétně někoho jmenovat. Jednotlivá jména procházejí ještě schvalováním uvnitř organizace.

Jaký je vůbec zájem o pozici na kandidátce ANO a jaká jsou kritéria?

S každým děláme vstupní pohovor. Musíme vědět, co člověka vede k tomu, že chce být příznivcem hnutí. Samozřejmě chceme znát i jeho životní zkušenosti. Z hlediska vstupu do ANO existuje šestiměsíční čekatelská lhůta. Nebráníme se vstupu nových členů. V tuto chvíli se hodně bráníme jen tomu, abychom přijímali lidi, kteří jsou spojeni s nějakou politickou minulostí.

Je to výhoda mít příznivce bez politické minulosti?

V tuto chvíli to za výhodu považujeme. Jsme na tom v podstatě všichni stejně. Nejsme deformováni minulostí.

Vraťme se k zájmu o kandidaturu za ANO. Máte dost uchazečů?

Kandidátů máme dost. Na kandidátce jsou nejen členové hnutí, ale také nezávislí kandidáti. Jsou to lidé z kultury, zaměstnanci, podnikatelé, dělníci. Není podmínka, že by muselo jít o vrcholové manažery. Chceme, aby kandidátka byla vyrovnaná profesně, genderově i věkově.

Vy jste nikdy nebyl členem žádné politické strany. Proč jste se rozhodl pro ANO?

Tohle hnutí je mi blízké tím, jak vůbec přistupují k problémům. Líbí se mi princip řízení státu jako firmy, ať už z pohledu rentability nebo úspornosti. Samozřejmě existuje spousta věcí, které nelze řešit tak jako v podnikatelském světě. Je potřeba o penězích rozhodovat takovým způsobem, aby šly ve prospěch co největšího počtu lidí. Průšvihů už v našem městě bylo dost, a tak jsme se rozhodli kandidátku postavit a dělat věci jinak. Konkrétní program dáváme dohromady a časem ho budeme prezentovat i veřejně. Teď na to zatím není správná chvíle.

Alespoň byste mohli říci, co vám nejvíc na místní radnici, kde vládne koalice ODS, ČSSD a Nezávislých, vadí?

Vadí mi nejvíce věci, které už nejdou vzít zpátky. Oddělení místních části Krhová a Poličná a následný vznik samostatných obcí je v podstatě nevratný děj. Současná politická garnitura svým rozhodnutím zapříčinila to, že město na příjmové straně přišlo každý rok o 50 milionů korun. To jsou jednoduché počty. Je třeba vytvořit koncepci a strategii města. Jsem členem finančního výboru a vím, že řada koncepcí vznikla a pak se nerealizovala.

Jak vnímáte vystupování Andreje Babiše a jeho koaliční spolupráci?

Nemá to vůbec jednoduché a vůbec mu nezávidím. Kolikrát mi připadá, že se mezi sebou škorpí, jakoby šlo o opoziční strany. Je to škoda, protože neshody mohou komplikovat hladký průběh podstatných jednání.

Stále mu věříte? Nebyl moment, kdybyste pochyboval o svém rozhodnutí být členem ANO?

V žádném případě. Mně se strašně líbí, jak Andrej Babiš vystupuje navenek, jak prezentuje názory. Jeho vystupování je pro lidi srozumitelné, a to je důležité.

Vy jste určitě navštěvoval i veřejná setkání s Andrejem Babišem. Jak na vás působil?

Úplně jinak než prezentace jiných politiků a osobností, které jsem do té doby viděl. Jeho vystoupení a argumentace je lidštější, jasná. Může mu někdo vyčítat, že nemluví způsobem jiných politiků, ale já jeho komunikaci považuji za mnohem šťastnější a pro lidi srozumitelnější.

Vy jste byl dlouhou dobu podnikatelem. Co nejvíc trápí živnostníky?

Jednak jde o byrokracii, ale věřím, že časem se některé věci zjednoduší. V republice je více než milion malých a středních podnikatelů, kteří zaměstnávají téměř 2 miliony zaměstnanců. Podpora by se měla zaměřit i na ně, a nejen na velké projekty. Snad se situace změní. Vláda mění politiku absolutního škrcení výdajů a snaží se podpořit výstavbu a investice. Bude to mít pozitivní multiplikační efekt a bezesporu také kladný vliv na nezaměstnanost a růst HDP. Rozumné investice se projeví pozitivně i v dalších ukazatelích. Na každou velkou firmu a velký projekt je navázána spousta menších místních subdodavatelů a i pro tyto malé a střední firmy je to velká příležitost. Jsem optimista a věřím, že se vše mění k lepšímu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace