Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Strašně se mi líbí, jak Babiš mluví. Podnikatel z Moravy líčí, jak se ANO rozvíjí v regionech

11.07.2014
Strašně se mi líbí, jak Babiš mluví. Podnikatel z Moravy líčí, jak se ANO rozvíjí v regionech

Autor: Hans Štembera

Popisek: ANO, ilustrační foto

ROZHOVOR Andrej Babiš vystupuje lidsky a srozumitelně. I to je jeden z důvodů, proč se k jeho hnutí přidal i známý podnikatel z Valašského Meziříčí Robert Stržínek, který v těchto dnech finišuje místní kandidátku. Stržínek, který dnes pracuje jako manažer pro prodej finských akumulačních krbů, poskytl rozhovor ParlamentnímListům.cz.

Jakým způsobem sestavujete kandidátku?

Předsedou místní organizace je Ing. Tomáš Filip a já jsem místopředsedou. Společně dáváme kandidátku dohromady. Máme už v podstatě jasno, kdo bude lídrem, ale dokud nebude vše schváleno na předsednictvu, tak nechceme ještě konkrétně někoho jmenovat. Jednotlivá jména procházejí ještě schvalováním uvnitř organizace.

Jaký je vůbec zájem o pozici na kandidátce ANO a jaká jsou kritéria?

S každým děláme vstupní pohovor. Musíme vědět, co člověka vede k tomu, že chce být příznivcem hnutí. Samozřejmě chceme znát i jeho životní zkušenosti. Z hlediska vstupu do ANO existuje šestiměsíční čekatelská lhůta. Nebráníme se vstupu nových členů. V tuto chvíli se hodně bráníme jen tomu, abychom přijímali lidi, kteří jsou spojeni s nějakou politickou minulostí.

Je to výhoda mít příznivce bez politické minulosti?

V tuto chvíli to za výhodu považujeme. Jsme na tom v podstatě všichni stejně. Nejsme deformováni minulostí.

Vraťme se k zájmu o kandidaturu za ANO. Máte dost uchazečů?

Kandidátů máme dost. Na kandidátce jsou nejen členové hnutí, ale také nezávislí kandidáti. Jsou to lidé z kultury, zaměstnanci, podnikatelé, dělníci. Není podmínka, že by muselo jít o vrcholové manažery. Chceme, aby kandidátka byla vyrovnaná profesně, genderově i věkově.

Vy jste nikdy nebyl členem žádné politické strany. Proč jste se rozhodl pro ANO?

Tohle hnutí je mi blízké tím, jak vůbec přistupují k problémům. Líbí se mi princip řízení státu jako firmy, ať už z pohledu rentability nebo úspornosti. Samozřejmě existuje spousta věcí, které nelze řešit tak jako v podnikatelském světě. Je potřeba o penězích rozhodovat takovým způsobem, aby šly ve prospěch co největšího počtu lidí. Průšvihů už v našem městě bylo dost, a tak jsme se rozhodli kandidátku postavit a dělat věci jinak. Konkrétní program dáváme dohromady a časem ho budeme prezentovat i veřejně. Teď na to zatím není správná chvíle.

Alespoň byste mohli říci, co vám nejvíc na místní radnici, kde vládne koalice ODS, ČSSD a Nezávislých, vadí?

Vadí mi nejvíce věci, které už nejdou vzít zpátky. Oddělení místních části Krhová a Poličná a následný vznik samostatných obcí je v podstatě nevratný děj. Současná politická garnitura svým rozhodnutím zapříčinila to, že město na příjmové straně přišlo každý rok o 50 milionů korun. To jsou jednoduché počty. Je třeba vytvořit koncepci a strategii města. Jsem členem finančního výboru a vím, že řada koncepcí vznikla a pak se nerealizovala.

Jak vnímáte vystupování Andreje Babiše a jeho koaliční spolupráci?

Nemá to vůbec jednoduché a vůbec mu nezávidím. Kolikrát mi připadá, že se mezi sebou škorpí, jakoby šlo o opoziční strany. Je to škoda, protože neshody mohou komplikovat hladký průběh podstatných jednání.

Stále mu věříte? Nebyl moment, kdybyste pochyboval o svém rozhodnutí být členem ANO?

V žádném případě. Mně se strašně líbí, jak Andrej Babiš vystupuje navenek, jak prezentuje názory. Jeho vystupování je pro lidi srozumitelné, a to je důležité.

Vy jste určitě navštěvoval i veřejná setkání s Andrejem Babišem. Jak na vás působil?

Úplně jinak než prezentace jiných politiků a osobností, které jsem do té doby viděl. Jeho vystoupení a argumentace je lidštější, jasná. Může mu někdo vyčítat, že nemluví způsobem jiných politiků, ale já jeho komunikaci považuji za mnohem šťastnější a pro lidi srozumitelnější.

Vy jste byl dlouhou dobu podnikatelem. Co nejvíc trápí živnostníky?

Jednak jde o byrokracii, ale věřím, že časem se některé věci zjednoduší. V republice je více než milion malých a středních podnikatelů, kteří zaměstnávají téměř 2 miliony zaměstnanců. Podpora by se měla zaměřit i na ně, a nejen na velké projekty. Snad se situace změní. Vláda mění politiku absolutního škrcení výdajů a snaží se podpořit výstavbu a investice. Bude to mít pozitivní multiplikační efekt a bezesporu také kladný vliv na nezaměstnanost a růst HDP. Rozumné investice se projeví pozitivně i v dalších ukazatelích. Na každou velkou firmu a velký projekt je navázána spousta menších místních subdodavatelů a i pro tyto malé a střední firmy je to velká příležitost. Jsem optimista a věřím, že se vše mění k lepšímu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace