Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na obnovu kulturní památky, vyhořelé chaty Libušín na Pustevnách, lidé přispěli už přes 7 a půl milionu korun. A pomáhají dál

02.07.2014
Na obnovu kulturní památky, vyhořelé chaty Libušín na Pustevnách, lidé přispěli už přes 7 a půl milionu korun. A pomáhají dál

Foto: HZS Zlín

Popisek: Požár Libušína

Ve čtvrtek 3. července 2014 to už budou čtyři měsíce, kdy vyhořela národní kulturní památka Libušín. Nadační fond Českého rozhlasu následoval Valašské muzeum a v polovině dubna otevřel veřejnou sbírku, díky které se už vybralo přes 7 a půl milionu korun. Peníze lidé mohou posílat nejenom na účty Nadačního fondu Českého rozhlasu a Valašského muzea v přírodě, ale také prostřednictvím dárcovských DMS.

„Dovolte mi, abych poděkoval všem, kteří se podíleli na vlastní záchraně areálu Pusteven, ale i široké veřejnosti a posluchačům Českému rozhlasu za to, že přispívají do sbírky. Ministerstvo kultury vyčlenilo na tento rok na zajištění objektu proti povětrnostním vlivům a dalšímu chátrání 10 milionů korun. Věřte, že bez podpory všech subjektů a veřejnosti bychom jen stěží mohli prohlásit, že do turistické sezóny 2017 bude obnova této národní kulturní památky realizována,“ řekl na tiskové konferenci ministr kultury Daniel Herman.

Do obnovy Libušína se zapojil hned v prvních dnech po požáru také Český rozhlas. V sobotu 3. května uspořádal Český rozhlas benefiční akce ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm „Den pro Pustevny“. Vystoupili mimo jiné Buty, Spirituál Kvintet, Fleret nebo Dasha. Výtěžek ze vstupného byl v plné výši připsán na účet sbírky a lidé mohli peněžní nabídky v ten den volat na linku speciálně zřízeného call centra (u telefonu byli např. Martha Elefteriadu, Jaroslav Svěcený, Ondřej Kepka).

„Téměř okamžitě po vyhoření Libušína se v prostorách Českého rozhlasu zrodila myšlenka, jak pomoct a jakým způsobem pomoct. My víme, jaké máme posluchače, že máme „srdcaře“ posluchače, a během našich akcí jsme si potvrdili, že pokud jde o Libušín, tak se Češi a Moravané a Slezané umějí semknout a pomoci. Víme, že ta dosavadní částka zatím nestačí, a proto mohu slíbit, že Český rozhlas neustane v úsilí pokračovat. Jak znám kolegy, určitě vymyslíme další akce na podporu Libušína," řekl generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan.

Celkové náklady na obnovu se odhadují na cca 80 milionů korun. Přispěl například i Moravskoslezský kraj, muzeum získalo také závazný příslib od Lesů České republiky, že dodají na obnovu této národní kulturní památky dřevo.

„Musím poděkovat Ministerstvu kultury ČR a Českému rozhlasu za jejich okamžitou reakci. Bez jejich podpory a bez partnerství Českého rozhlasu pro veřejnou sbírku by se určitě tolik peněz nevybralo," uvedl ředitel Valašské muzea v přírodě Jindřich Ondruš.

Sbírku lze podpořit následujícími způsoby

převodem libovolné peněžní částky na účet 555484555/0300 (Nadační fond ČRo) nebo

107-6978880207/0100 (Valašské muzeum v přírodě)

zasláním dárcovské SMS ve tvaru: DMS PUSTEVNY na číslo 8 7777 (cena jedné DMS je 30 Kč)

Státní lesy darují dřevo na obnovu  požárem poničené chaty Libušín

Na základě iniciativy ministra zemědělství Mariana Jurečky se státní podnik Lesy České republiky rozhodl darovat vhodné dřevo na obnovu požárem poničené národní kulturní památky – chaty Libušín na Pustevnách. Na společné schůzce se na tom domluvili ministr zemědělství Marian Jurečka, generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád a ředitel Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm Jindřich Ondruš. Bezprostředně poté se k avizovanému záměru připojil také státní podnik Vojenské lesy a statky ČR.

„Chata Libušín navržená známým architektem Dušanem Jurkovičem představuje významný skvost místní architektury. Pokládám proto za důležité, aby se pro její obnovu udělalo maximum. Vítám rozhodnutí Lesů ČR, které se chtějí podílet na obnově Libušína dodávkou vhodného dřeva. Celková hodnota dřeva včetně servisních činností může představovat částku kolem 1 milionu korun,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

„S dodáním dřeva na obnovu chaty Libušín počítáme. Valašskému muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm poskytneme naši maximální součinnost a s jeho představiteli budeme v úzkém kontaktu. Jsme připraveni se v případě potřeby i odborně spolupodílet na konkretizaci potřebného druhu, objemu a kvality poptávaného dříví,“ uvedl generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád.

„Této nabídky si velmi vážíme a s díky ji přijímáme. Dodávka dříví jako základního stavebního materiálu potřebného na obnovu Libušína pro nás představuje obrovskou pomoc. Dřevo by mělo splňovat určité specifické kvality – mělo by se jednat o jedle a smrky, které vyrostly v nadmořské výšce nad 500 metrů a byly pokáceny v zimě,“ řekl ředitel Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm Jindřich Ondruš.

K záměru se připojil také státní podnik Vojenské lesy a statky ČR. Pomoc VLS bude spočívat  ve vhodném vytěžení, přiblížení a odkornění dříví včetně jeho svozu na určené místo. Podnik může navíc zajistit i dočasné uskladnění vybraného dříví.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová