Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dotace se rozkradou, dělá se na černo, živnostníci krachují. Vláda nepomůže, tvrdí rožnovský podnikatel a politik, kterého zrušil osobně Nečas

10.06.2014
Dotace se rozkradou, dělá se na černo, živnostníci krachují. Vláda nepomůže, tvrdí rožnovský podnikatel a politik, kterého zrušil osobně Nečas

Foto: Daniela Černá

Popisek: Ivo Jelínek

ROZHOVOR Ve firmě měl obrat 30 milionů korun, dnes je na nule. Podnikatel ve stavebnictví a politik Ivo Jelínek (SNK Evropští demokraté) kdysi předával svěrací kazajku místostarostovi Rožnova pod Radhoštěm Václavu Mikuškovi (KDU – ČSL) jako výraz nesouhlasu s místní politikou. V kritice pokračuje a aktuálně vyzýval k odstoupení starostku města Markétu Blinkovou (ODS). O tom, proč dnes pracují živnostníci na černo i o komunální a republikové politice poskytl rozhovor ParlamentnímListům.cz.

Jak se krize ve stavebnictví dotýká drobných podnikatelů?

Dost, přímo existenčně. Měl jsem obchod stavebnin, který jsem momentálně zavřel, protože firma se dostala do existenčních problémů. Prodeje poklesly, vůbec se nestaví, vládne obrovský útlum. Myslím si, že to, co se o téhle problematice dostává do médií je ještě pořád zkreslené. Situace je daleko horší. Nemluví se o tom, jak špatně jsou na tom menší firmy, tak jako mám já.

Kdo byli vaši odběratelé, pro koho jste pracovali?

Dělali jsme hlavně pro soukromníky, jenže výstavba domů poklesla a upadá. Byla doba, kdy jsme prodávali 30 komínů ročně, teď jeden nebo dva. Dřív jsme dělali domky v okolí, teď už staví jen velmi bohatí lidé. Většina malých firem má existenční problémy a jednotliví živnostníci také. Všichni dělají pod cenou.

Dá se to nějak překonat?

Nedá. Zastavil se přísun peněz a firmy se dostávají do platební neschopnosti. Řetězec se zastavil, nejsme schopní dál platit a rozprodáváme majetek. Omezujeme počet zaměstnanců i já sám pracuji teď manuálně. Jiná možnost jak ušetřit není.

Čím si tenhle stav vysvětlujete jako podnikatel i jako politik, který je v republikové radě a zastupitelstvu města Rožnova za SNK ED?

Poplatky na sociální a zdravotní pojištění jsou vysoké, některé i největší v Evropě. To je největší problém pro malé firmy, kteří nejsou schopné pokrýt náklady na zaměstnance. Malé podnikání nikdo nepodporuje. Dnes se všichni zaměřují na evropské dotace, ale to je příležitost jen pro velké společnosti a malý živnostník si na tyto peníze nesáhne. Případně pracují jako subdodavatelé, ale pak zase nedostanou zaplaceno a rozjíždí se kolotoč platební neschopnosti. Dotace z Evropské unie jsou stejně podvod. Když se dělá za dotace, tak jsou ceny o sto procent vyšší než v běžné praxi. Každý si řekne: „Když je to z dotací, tak je vykrademe.“

Jak by měla vláda podpořit podle vás drobné živnostníky?

Hovoří se o tom už tak dlouho, že si myslím, že je pozdě. Situace je taková, že nemají šanci. Většina živnostníků dělá na černo. Když lidé vidí, jak se stát chová, tak podnikatelé ani nebudou odvádět daně. A jestli politici hovoří o tom, že chtějí zpřísnit pravidla a vybírat daně? Stejně je nevyberou, protože je nikdo nevykáže a nezaplatí.

Takže si myslíte, že budou živnostníci nařízení obcházet, aby přežili?

Přesně tak, nemají na to. My jsme měli 30 milionů obrat, dnes jsme na nule. Situace se odráží i v politice. Odhodlanost mladších vrstev, která byla tak před pěti lety, je pryč. Mladí lidé se v politice špinit nechtějí.

V nové vládě tedy nevidíte naději, že by se něco zlepšilo?

Situace už je tak špatná, že ani nová vláda nic nezmění. Koalice, která existuje, je vůči sobě tak svázaná, že nikdo neprosadí své zájmy. Mají odlišné programy a nedokáží dělat to, co slibovali. Velký problém jsou restituce. Já to vnímám i tady v Rožnově.

Koalice v Rožnově se rozhodla uvolnit poměrně velkou částku ve prospěch místní fary. O jaké peníze vlastně šlo?

Celkem 450 tisíc korun. Každý je překvapený, že město dává peníze církvi, když mají dostat finance v restituci. Navíc, nejdříve to bylo prezentováno jako peníze k výročí 250 let místní farnosti. To mě zkrátka zaráží. My, jako opozice, jsme napadali hlavně systém poskytnutí této částky, protože víme, jak se těžko neziskovým organizacím přes město získávají peníze například z grantů.

Přímo z Rožnova stavíte kandidáta do evropských voleb, Radoslava Vlka, který dlouhodobě pracuje v místním Valašském muzeu v přírodě jako náměstek. Čím může být pro veřejnost jako kandidát zajímavý?

Je to zkušený člověk, který pro Rožnov pracoval dlouhá léta a je to osobnost. Já jsem členem republikové rady SNK ED a dokážeme ho prosadit na dobrou pozici. Kandidátka se finišuje a měla by být hotová do konce příštího týdne. I když jsme menší strana, máme čistý štít.

Vy jste byl kdysi i člen ODS a předseda místní organizace v Rožnově. Jaká to byla doba?

Když Petr Nečas zjistil, že se snažíme dělat politiku jinak, tak se začal připravovat na to, že naši organizaci zruší. Přestoupil do Vsetína a znenadání nás zrušili. Ani mě, jako předsedovi, do dnešního dne nepřišlo nějaké vyjádření, proč nás výkonná rada v Praze zrušila.

Vy už dvakrát požadoval odvolání starostky Rožnova, proč?

Nelíbí se mi její jednání v řadě věcí, její chování k občanům, výběr zakázek, nákupy. Existuje tady řada postupů, které nejsou standardní. Stěžovali si mi i někteří místní úředníci, kteří vedení dělali poskoky a měli strach něco říct. Koalici se naše kritika nelíbí, ale myslím si, že díky našemu působení se situace zlepšila. Každopádně získat informace o dění na radnici je pro nás velmi problematické.

Daniela Černá

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová