Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ženy bychom neměli brát do politiky! Svérázný horal o tom, proč politici selhávají i Nečasovi a jeho aféře, na níž má nečekaný názor

08.06.2014
Ženy bychom neměli brát do politiky! Svérázný horal o tom, proč politici selhávají i Nečasovi a jeho aféře, na níž má nečekaný názor

Autor: Daniela Černá

Popisek: Ludvík Dorňák

ROZHOVOR Umí ručně štípat šindel a ví, čeho by se měli vyvarovat politici. Ludvík Dorňák z Velkých Karlovic se drží tradičního řemesla a i proto obstál v krizi. Jeho ručně štípaný šindel často pokrývá historické stavby po celé republice. Jako příznivec ODS popsal pro Parlamentní Listy i důvod, proč mohou být ženy v politice velmi nebezpečné.

Vyrábíte ručně štípané šindele. Je v tomto oboru konkurence?

Kdysi jsme bývali monopolní výrobce, ale teď už je takových podniků daleko více. Ve všech oborech je dnes velká konkurence. Já jsem začínal podnikat v roce 1989 a v roce 1991 jsem výrobu šindele zprivatizoval z bývalého JZD. Od té doby podnikám, takže to je celkem 23 let. Mezitím spousta firem zkrachovala a vznikaly nové. My se držíme pořád.

Měl jste někdy takovou krizi, že byste si řekl, že podnik zavřete?

Ne, to se mi nikdy nestalo, i když začátky byly dost těžké. To musím přiznat. Snažili jsme se tehdy získávat zakázky po celé republice.

Když si vzpomenete na dobu, kdy existovala výroba pod JZD, byl v tom rozdíl?

Dělalo se od nevidím do nevidím. A to je pořád stejné. Vždycky každý věděl, že se musí práce udělat a tohle vzít jako svou prioritu. Některé firmy fungují tak, že se jejich zaměstnanci pár dní jen poflakují a pak si začnou vymýšlet, proč zakázka není dokončená. U nás ve firmě takové problémy nemáme, ani za JZD nebyly. Byli jsme vždycky sehraná parta. 

Koho jste volil z politických stran?

Vždycky jsem volil ODS.

Ani po uplynulých kauzách jste nezměnil názor?

Ne. Nejsem žádný politik, ale házet na někoho špínu je velmi jednoduché. Pravdou je, že obecně jde do politiky spousta lidí jen za nějakou vidinou dobrého bydla. Chtějí vydržet čtyři roky na svých místech a zbytek je nezajímá. Politika je špatná a nečistá. Hodně lidí odradili a proto je tak nízká volební účast. 

Takže minulá vláda pro vás byla přijatelnější, než ta současná?

Bude hrozně dlouho trvat, než bude situace v republice lepší. Měli by udělat v zemi pořádek. Já musím pracovat zodpovědně, abych se uživil, a právě tuhle zodpovědnost politici vůbec nemají. Když se ztratí sto milionů korun, tak jen pokrčí rameny, že se spletli a nic se neděje. Jsou to cifry, ze kterých se protáčejí panenky. Mocipánům je to ale jedno. Však to daňoví poplatníci zaplatí. Politiku moc neřeším po stránce stran, ale dívám se spíš na jednotlivé osobnosti. Nikdy jsem nebyl ani komunista. Já se zkrátka řídím zdravým rozumem.

Co se Vám líbí na programu ODS?

Od revoluce jsem jim dával hlas. Vím, že teď moc preferencí nemají, ale hlavně ze začátku jsem si myslel, že by mohli nějak řízení státu zvládnout s rozumem. No a vidíte, také jsem se spletl. I v ODS nadělali spoustu chyb.

Ale neodradili vás…

Pořád jsem si myslel, že Nečas je solidní člověk, navíc tady z tohoto regionu, z Rožnova pod Radhoštěm. A on se nechá zmanipulovat ženskou. Myslím si, že se nechal ovlivnit jen Janou Nagyovou, jinak ničím. Ženy bychom neměli nechávat v politice. Všichni je do politiky chtějí, ale vidíte, když tam pak přijdou, tak je hned ruka v rukávě. Stát nakonec řídila Nagyová. Mluvím o tom ale jen na základě toho, co jsem si přečetl v novinách. Domnívám se, že to tak nějak bylo. Nečas nakonec z celé situace nemohl vycouvat, protože byl v problémech namočený až po uši.

Daniela Černá

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace