Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Svérázný umělec: Tatrman Okamura vyhořel jak papírový čert. Nikdo nedělá rukama, mládež se jen učí dojit stát

04.06.2014
Svérázný umělec: Tatrman Okamura vyhořel jak papírový čert. Nikdo nedělá rukama, mládež se jen učí dojit stát

Foto: Daniela Černá

Popisek: František Segrado

ROZHOVOR Střední třída chřadne a stát si tím koleduje o průšvih, varuje umělec František Segrado, který kdysi mezi prvními ve Vsetíně zapaloval svíčky při sametové revoluci. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz také vyjmenoval politiky, které by nerad viděl v Evropském parlamentu. Do povědomí veřejnosti vešel Segrado i vystupováním ve Státní opeře a spoluprací s Michalem Horáčkem a Petrem Hapkou.

Vláda vede diskuze o rozpočtu. Kam byste vy investoval peníze, kdybyste mohl rozhodovat?

Do vzdělání. Máme takovou spoustu škol, ale přitom frčí jen humanitní směry. Chybí nám učňovské školství. Když nám takto vzdělaní lidé budou chybět, tak je v lepším případě nahradí někdo z Čečny nebo Běloruska či Ukrajiny. Nebo si tu natáhneme islamisty, kteří doma trpí, ale přitom budou dělat vše proto, aby to u nás vypadalo stejně jako u nich. Musí se něco dělat s učňovským školstvím, aby bylo pro mládež atraktivní. Ze všech lidí nemohou být vysokoškoláci. Pořád existuje určité rozložení schopností a vrozeného potenciálu. Sova kanárka nevysedí. Za chvíli tu nebudou klempíři, stolaři, zahradníci nebo dobří kuchaři. Podporují se školy managementu a marketingu, ale jejich absolventi nemají uplatnění. Jsou to jen školy, které mají za cíl podojit stát. Od revoluce tu máme samé reformy školství a výsledek je žalostný. Vím, že velmi dobře se učí malí Vietnamci, protože nechtějí pracovat 22 hodin v obchodě jako jejich rodiče. Nic jiného než vzdělání nás neuživí.

Jaké je podle vás postavení naší republiky? Jsme na cestě k chudobě? 

Naše příjmy nejsou světové. Žádné „ejchuchu“ to není. Ani jedna vláda dosud nepodporovala vznik střední třídy. Státy, kde střední třída něco znamenala, jdou do kopru, například Amerika, kde mám řadu rodinných příslušníků a známých. Domnívali se, že budou mít klidné stáří, ale nebudou. Jestliže někdo nechává zajít na úbytě střední třídu, tak si koleduje o velký průšvih, protože ti „nej“ se přestěhují nebo zmizí do daňových rájů a ti nejchudší situaci nevytrhnou. Spotřebu točí spokojená střední třída. To by měl být cíl každého politika. Právě střední třída vytváří základnu pro vzdělávání dětí, chce jim zajistit peníze pro start do života tak, aby nastupující generace měla kde vyvádět mláďátka, protože má o to zájem. Střední třída má nárok na spokojený život, protože si ho zaslouží. Je to krev a sůl země. U nás se nechává uchřadnout.

Takže se vám nezdá, že by vláda měla tendenci něco změnit k lepšímu?

Je to na úrovni proklamací. Vím, co jsme při jakém obratu ve firmě pořídili před dvaceti lety a co řešíme teď při aktuálních cenách vstupů. Střední třída to odskáče za všechny. Řeknu vám takový bonmot: Daň je poplatkem, který platí střední vrstva proto, aby chudí nezabili bohaté.

Vím, že jste příznivec Svobodných, takže předpokládám, že jste jim dal hlas i ve volbách do Evropského parlamentu. Máte radost z úspěchu Petra Macha?

Jistě. Já bych je volil, i kdyby šlo jen o nějakou finanční podporu, protože si myslím, že mají srovnané priority. Mám radost. Po levicové lavině se situace nezdá už tak hrozná. Navíc v celé Evropě přeci jen existuje jakýsi cit. Nemám na mysli euroskepticismus, ale prosazování volného trhu a volného pohybu osob. Dirigismus jsme tu už měli a já jsem na to hodně citlivý. Když dáte svět úředníkům, tak to takhle dopadne.

Situace v Evropském parlamentu se ale zřejmě moc nemění…

Báječné je, že se tam nedostali takoví tatrmani jako je Falbr, Okamura nebo Radek John. Ti vyhořeli jako papíroví čerti. To je paráda. Divné je, že se dostal do parlamentu Ransdorf, protože se dobře ví, že tam podřimuje, i když je ze strany, která se ohání dělným lidem. Ale je pravda, že KSČM má ukázněné voliče. Nemyslím si, že by nad Evropou měli vládnout euroskeptici. Měla by existovat Strana zdravého rozumu. Ta by lidi mohla přitáhnout. Já už začínám být alergický na vyjádření, že něco je z Evropské unie. Evropská unie má kouzelníka, který umí vytahovat peníze jako králíky z klobouku? Nejsou peníze na podstatné a rozumné věci, ale staví se aquaparky, bobové dráhy pro turisty a cyklostezky, které vedou odnikud nikam.

Daniela Černá

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová