Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ať trpí. Bůh ho potrestá! Romové spílají Čunkovi za takzvané „čunkodomky“. Co na to senátor? Víme to

02.06.2014
Ať trpí. Bůh ho potrestá! Romové spílají Čunkovi za takzvané „čunkodomky“. Co na to senátor? Víme to

Foto: Daniela Černá

Popisek: Domky v lokalitě Poschlá, tak zvané čunkodomky

REPORTÁŽ „Je tu plíseň, děti jsou nemocné, málem tu uhořel člověk,“ bědují obyvatelé lokality Poschlá na Vsetínsku. Z místních Romů čiší zloba a nenávist k současnému lidoveckému senátorovi Jiřímu Čunkovi, kterému nemohou zapomenout to, že nechal postavit domky, ve kterých prý musí žít.

Bydlí na Poschlé dva roky a domnívá se, že podmínky, ve kterých Nikolas Štuka s rodinou žije, se řádně podepsaly na zdraví jeho dětí. „Chtěl bych, aby všichni občané věděli, že takové byty, ve kterých my žijeme, jsou na umření. Bydlení je tu hrozné. Děti přichází o zdraví. Moje dcera je vážně nemocná, mívá záchvaty, omdlévá, má špatné srdce. Můj kluk má problém s ledvinami a v noci se počurává,“ stěžuje si Štuka, který zároveň otevírá dveře do svého bytu a ukazuje, jak to u něj vypadá. „Podívejte se, nemůžu pustit ani topení, když ho zapnu, tak to smrdí. Plísně odstraňuji pořád, ale už jsem bezmocný, vždycky se objeví znovu. Je to hrozné. Špatně se tu dýchá,“ Z chodby se ozývá další z nájemníků. „To se není čemu divit. Vždyť tady bylo dřív smetiště. Tyhle domy postavili na odpadcích,“ tvrdí Tomáš Hadžo a zároveň dodává, že kdyby měli šanci žít ve městě, vedlo by se jim daleko lépe. „Pojďte se podívat ještě tady. Jedna paní nám tu málem uhořela,“ ukazuje Hadžo na vedlejší byt a zčernalé zdi. „Je to babička, má 74 let. Dlouho si stěžovala, že má špatný sporák a pak to začalo hořet. Naštěstí se jí nic nestalo, teď je u svého syna,“ popsal Hadžo. 

Na výdaje si půjčují po rodině

Rodina Štukových dřív bydlela v centru Vsetína, pak se stěhovali na okraj města do blízkosti čistírny odpadních vod, na Poschlou. „V centru to bylo stokrát lepší. Měli jsme domov ve věžovém domě, pak jsme se museli odstěhovat sem, protože tam už nepronajímali byty. Tady platím přes osm tisíc měsíčně za nájem a elektřinu, pak mám ještě kvůli exekutorskému zápisu platit 3 600 měsíčně. Když to měsíčně nezaplatíme, tak nám neprodlouží tady nájem,“ popsal svou situaci Štuka. „Člověk si na to musí půjčit od někoho z rodiny,“ dodal. Práci si hledá, ale zatím se mu prý nedaří. Naposledy byl zaměstnaný v roce 2007 v Technických službách.

Po chodbách se mezi tím pohybuje pár malých dětí. Jedna z jejich matek se přidává k hovoru. „Nikomu se tu nelíbí. Každý si tu stěžuje,“ provolává. Tomáš Hadžo si myslí, že každý, kdo žije na Poschlé, by měl mít šanci se zapojit do běžného života. Je přesvědčený o tom, že ghetto si nezaslouží. „Bydlí tu 36 rodin, tady nejsou samí dlužníci. Děti chodí do základní školy, chceme žít jako ostatní lidi,“ vysvětlil. Poslední vzkaz už posílají místní obyvatelé na adresu autora stavby kontejnerových domků na Poschlé: „Čunkovi já vyřídím, ať za nás trpí. Bůh ho potrestá.“

Senátor byl kritizován i chválen

Kontejnerové domy, často v médiích označované jako „čunkodomky“, nechal postavit současný lidovecký senátor Jiří Čunek. Krátce před komunálními a senátními volbami v říjnu 2006 tu nechal přestěhovat desítky romských rodin z chátrajícího pavlačového domu u vsetínské polikliniky, který by vzápětí zbořen. V té době byli někteří z nich rádi, že mají bydlení a střechu nad hlavou. Domy na Poschlé byly smontované z obytných buněk s použitím financí ze Státního fondu rozvoje bydlení, který kryl polovinu z celkových nákladů 40 milionů korun. Kritikové to označují za tvorbu romského ghetta, zastánci projektu naopak poukazují na značně zvýšenou životní úroveň oproti původnímu domu, kde rodiny bydlely, a který se rozpadal. Někdejší ombudsman Otakar Motejl kdysi označil Poschlou za příklad, který se povedl a kritizoval spíš návazné vystěhování některých rodin na Jesenicko, Prostějovsko a Uherskohradišťsko. Ne všichni Romové z domu, který byl zbourán, totiž byli přestěhování na Poschlou. Vedení města Vsetína, které nastoupilo po Jiřím Čunkovi, dělá údajně pro práci s Romy maximum. Jejich začlenění mezi majoritu se kromě městských pracovníků věnuje i místní Charita, Diakonie, Elim nebo Vzdělávací a komunitní centrum Integra.

Čunek jde znovu do voleb

I když s hlasy Romů z Poschlé Čunek počítat s největší pravděpodobností nemůže, má velkou šanci zaútočit v podzimních komunálních volbách na nejvyšší posty místní radnice. Senátor se těší ve městě Vsetín výrazné popularitě a v minulých komunálních volbách získal suverénně nejvyšší počet preferenčních hlasů. Na radnici ale tehdy nenastoupil, protože se s rodnou stranou a vznikající koalicí nedohodl. Letos možná bude všechno jinak. „Ano, budu kandidovat a dál to nekomentuji,“ reagoval senátor Jiří Čunek.

Daniela Černá

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová