Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Valašské internetové noviny: Nepravdivá slova starostky Táborské

12.03.2013
Valašské internetové noviny: Nepravdivá slova starostky Táborské

Foto: Město Vsetín

Popisek: Město Vsetín, ilustrační foto

Starý dluh v řádu milionů korun, který má vůči městu bývalý provozovatel hokeje ve městě Vsetínská hokejová a.s., nyní v konkurzu, se opět dostává na program dne. A to i proto, že starostka města Iveta Táborská v regionálním týdeníku uvedla nepravdivou informaci, že město svou pohledávku do konkurzního řízení přihlásilo a v případě úspěšného soudu s hokejovým svazem by tak mohlo dlužné peníze dostat nazpět.

„Není to pravda. Ve zmíněném konkurzu totiž pohledávka přihlášena není," uvedl Valašským internetovým novinám Michal Berg ze Strany zelených Vsetín. „I v případě, že by hypoteticky soud dopadl pro město dobře, budou prioritně uspokojeni jiní věřitelé, kteří své pohledávky ve výši přesahující čtyřiadvacet milionů korun přihlásili," dodal.

Pro město Vsetín jako největšího věřitele zmíněné společnosti tak může nastat paradoxní situace, kdy připraví žalobu, ale své peníze nakonec nedostane. „Žalovaná škoda ve výši pětasedmdesát milionů je totiž jen velmi hypotetická. O rok později prodávalo Znojmo svou extraligovou licenci do Brna za pětadvacet milionů, což byla přibližná hodnota extraligové licence a tedy i škody vsetínského klubu. I kdyby tedy soud argumenty Vsetína uznal, je málo pravděpodobné že by mu přiřknul požadované vysoké odškodnění," uvedl Berg, který se případem podrobně zabýval při přípravě knihy o vsetínském hokeji Fenomén Vsetín, jejímž je vydavatelem.„Nepřihlášení pohledávky do konkurzu je ze strany města závažným pochybením, jakkoli je naděje na úspěch u soudu vůči ČSLH mizivá. Zástupci města podle zákona o obcích musí vždy postupovat s péčí řádného hospodáře," poznamenal.

 Případ krachu Vsetínské hokejové a.s. je však zajímavý i z jiného pohledu, než je dluh vůči městu Vsetín. Z dostupných dokumentů vyplývá, že Vsetínská hokejová a.s. již několik let před svým krachem vytvářela dluhy zejména neplacením daní a sociálního a zdravotního pojištění. Díky těmto dluhům na ni byly uvalovány exekuce, které zadlužení klubu ještě více prohlubovaly. „Celková škoda v podobě penále, úroků z prodlení a dalších obdobných závazků společnosti byla dle dokumentů přihlášených do konkurzního řízení nejméně sedm milionů korun. Je jasné, že členové dozorčí rady společnosti, kteří byli do svých funkcí jmenování městem Vsetín, museli o této činnosti vědět, protože ze své funkce měli přístup ke všem dokumentům a účetnictví. Nikdo z nich se však nechoval tak, aby prohlubování zadlužení klubu a tím i znehodnocování městského majetku zabránil. 'Podnikání' v hokeji na účet daňových poplatníků tak mohlo pokračovat až do krachu," vysvětlil Berg valašským internetovým novinám.

V dozorčí radě společnosti, jejíž majoritu akcií vlastnilo město Vsetín, působili Lubomír Gajdušek jako tehdejší místostarosta, Miroslav Rafaj jako vedoucí právního odboru městského úřadu a Jiří Haas jako zastupitel města. „Ačkoli mohou existovat právní názory, že byl Vsetín z extraligy vyloučen neoprávněně, je třeba na druhou stranu jasně říct, že v okamžiku vyloučení měla Vsetínská hokejová a.s. dluhy ve výši nejméně čtyřiatřicet milionů korun. Tehdejší vedení města o těchto dluzích muselo vědět a už mnohem dříve mělo podniknout kroky, které by vedly k jejich umazání. Například prodejem licence. Benevolence majitele v podobě nedostatečné kontroly vedení klubu vedla k tomu, že nejen že klub zkrachoval, ale že po něm zůstaly obrovské dluhy zejména vůči veřejným institucím. Jednoznačně tedy nelze přijmout názor, že vsetínský hokej vyloučili z extraligy zlí funkcionáři z Prahy. Naopak velký podíl na jeho krachu mají místní politici," uvedl Michal Berg a dodal, že všechny informace je možné vyčíst z veřejných zdrojů, zejména insolvenčního rejstříku.

(zdroj: Valašské internetové noviny, autor: Max Frohn)