Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rožnovský prostor: Město mohlo prodělat. Úmysl nebo neznalost?

12.03.2013
Rožnovský prostor: Město mohlo prodělat. Úmysl nebo neznalost?

Autor: Jiří Románek

Popisek: Banka, ilustrační foto

Zastupitelé na svém zářijovém zasedání probírali úrokové zajištění úvěru. K projednávání, tak, jak je zvykem, dostali ke svým podkladům návrh usnesení. Vzhledem k tomu, že drtivá většina zastupitelů nemá pro tak úzce profilovanou ekonomickou disciplínu kvalifikaci, dal se očekávat poměrně hladký průběh projednávání a schválení usnesení, které připravil finanční odbor Městského úřadu. Do debaty se ale vložil Tomáš Hradil (VV), který společně s bankéřem Zdeňkem Juřicou zastupitele přesvědčil o tom, že uzavření předložené smlouvy by bylo pro město ekonomicky nevýhodné.

Předmětem debaty byl návrh na úrokové zajištění úvěru ve výši 103 milionu korun, který zastupitelé schválili v loňském roce. Jak uvedl vedoucí finančního odboru Martin Hrnčárek, vzhledem k dosavadnímu ekonomickému vývoji by bylo vhodnější úrokovou sazbu zafixovat. Loni se totiž zastupitelé shodli na pohyblivé sazbě. „Je to mírně obchodní spekulace, která počítá s tím, že v určitém časovém úseku, například deseti let, půjdou sazby nahoru a město na tom vydělá,“ vysvětlil Hrnčárek, který pro tuto operaci předložil zastupitelům smlouvu s ČSOB. Stejný bankovní dům poskytl městu již zmiňovaný stomilionový úvěr.

Jenže v tom je právě háček. Fixaci úrokových sazeb může zajistit jakýkoli bankovní dům a operace není vázána na banku, která úvěr poskytla. „V okamžiku, kdy ČSOB zjistí, že s žádnou jinou bankou nemáme uzavřenou rámcovou smlouvu, nikdy se nedomůžeme opravdu lukrativního úroku,“ varoval Hradil, podle kterého by město mělo oslovit další bankovní domy a realizovat mezi nimi soutěž. Bez uzavřené rámcové smlouvy o chování na finančních trzích nemůže banka podat závaznou nabídku na fixaci. Rámcová smlouva přitom sama o sobě město k ničemu nezavazuje.

Z nestandardního postupu radnice byl překvapený i ředitel obchodního centra Komerční banky Zlín Zdeněk Juřica. „Dne 15. srpna poslala Komerční banka na e-mail vedoucího finančního odboru návrh rámcové smlouvy. Bylo nám přislíbeno, že její znění bude na zastupitelstvu projednáno. Minulý týden jsme ale obdrželi e-mail, kde nám bylo řečeno, že na jednání chodit nemusíme, protože věc bude řešena pouze s ČSOB. Nevím, jestli je to úmysl, spíš neznalost,“ řekl Juřica, který považuje řešení fixace úvěru pouze s jednou bankou za nešťastné.

Jasno v celé věci měl ihned Ivo Jelínek (SNK ED), který vedení města obvinil z potírání konkurenční soutěže. Starostka Markéta Blinková (ODS) na vodopád argumentů reagovala vyhlášením přestávky. Bezprostředně po jejím skončení se slova ujal šéf finančního odboru. „Komerční banka nám nabízela jiný produkt,“ hájil se Hrnčárek. Stejně e-mail pochopil podle svých vlastních slov místostarosta Václav Mikušek (KDU-ČSL).

Blinková nakonec tento bod z jednání stáhla. „Městský úřad poptá nabídky u více ústavů,“ přislíbila starostka. Zastupitelé se tak k problematice vrátí na příštím zasedání.

(zdroj: Rožnovský prostor)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace