Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rožnovský prostor: Blinková se neomluví, Jelínek zase neodstoupí

12.03.2013
Rožnovský prostor: Blinková se neomluví, Jelínek zase neodstoupí

Autor: Město Rožnov pod Radhoštěm

Popisek: Rožnovské zastupitelstvo, ilustrační foto

Výzva Ivo Jelínka (SNK ED) starostce Markétě Blinkové (ODS), aby se mu omluvila, nezůstala bez odezvy. Jelínek ve svém otevřeném dopise pohrozil, že v zastupitelstvu jinak skončí, protože Blinková jej nazvala lhářem. Blinková zareagovala po svém a místo omluvy rozeslala vlastní otevřený dopis. V něm se ale neomluvila, naopak vyzvala Jelínka k avizované rezignaci. Celá kauza vznikla poté, co Jelínek na červnovém zastupitelstvu uvedl, že přijímání krabic při slavnostních přestřiháváních pásek, odporuje etickému kodexu zastupitele.

Jelínka na červnovém zasedání zastupitelů rozčílilo, že jej starostka nazvala lhářem poté, co jí vyčetl přebírání krabic během slavnostního otevírání rozhledny. Blinková zareagovala, že krabici během otevírání Jurkovičovy stavby na Karlově kopci nevzala. Že dar nepřevzala během otevírání nově rekonstruované polikliniky, už ale vyvrátit nedokázala, protože z toho ji usvědčují fotografie umístěné na webu města. Přesto Blinková tvrdí, že převzetí těchto upomínkových předmětů je v pořádku.

„Přebírání darů jednoznačně upravuje zákon č. 159/2006 Sb. O střetu zájmů. Tam je naprosto jasně řečeno, co si každý z nás může dovolit přijmout a co musí vykázat. Etický kodex je v souladu s tímto zákonem,“ sdělila starostka s tím, že v 99 procentech se jedná o dárkové reklamní předměty a netřeba zatím nic hledat.

Podle místostarosty Václava Mikuška (KDU-ČSL) nemůže být o úplatcích v souvislosti s rožnovskou radnicí ani řeč. „Například před výběrovými řízeními odmítáme s jednotlivými firmami jednat. To je tady obecná zásada,“ nechal se slyšet Mikušek s tím, že úplatek je podle něj něco, co by jej mělo motivovat k tomu, aby rozhodl jinak, než je objektivní skutečnost.

Podle zmiňovaného zákona tak zastupitelé mohou přijímat dary, které nemají hodnotu 10 tisíc korun. „Vážení Rožnovné i občané, kteří přicházíte do styku s bakalářkou Blinkovou a chcete jí udělat radost, tak vězte, že má ráda dary. A ne ledajaké! Pokud ji však předáte cokoliv, např. zájezd, mobily, šperky, zlaté mince a jiné banality, musíte se vlézt do ceny 9 999 Kč. A když už hodnota daru překročí oněch 10 000 Kč, tak to musíte rozložit do více krabic,“ zareagoval po tomto zjištění Jelínek.

„To máme dary při různých návštěvách vracet? Nezlobte se, ale to bychom vypadali asi divně. Jde o určité rozlišovací schopnosti zdravého rozumu. Ty ale tomu předkladateli na zastupitelstvu (Jelínkovi) zjevně chybí,“ kroutil hlavou místostarosta a vzkázal, že radnice by podle Jelínkova vnímání měla korumpovat prezidenta Václava Klause, kterého při jeho návštěvě Rožnova kdysi obdarovala dřevorytem Valašského muzea v hodnotě několika tisíc korun. Blinková si dokonce rozpomněla, že kdysi od Jelínkovy firmy obdržela v reklamní lahvi slivovici. Stejný obsah měla údajně kazeta, kterou starostka získala během otevírání polikliniky. Obsah této krabice byl přitom dlouho předmětem dohadů a spekulací.

Starostka se tedy Jelínkovi omlouvat nebude. Co na to on? „Když už to paní bakalářka tak hezky vysvětlila, tak už nemám důvod odcházet ze zastupitelstva. Předávání krabic s dary do 10 tisíc je legální, tak to jsem si oddychl. Normální volený funkcionář je neúplatný a veškeré dary odmítá. Paní bakalářka Blinková však veřejně vzkázala, že bude dary přijímat dál. A to je teda síla!“ uzavřel zastupitel.

(zdroj: Rožnovský prostor)

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace