Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Valašské internetové noviny: Revitalizací setnout stovku stromů …

12.03.2013
Valašské internetové noviny: Revitalizací setnout stovku stromů …

Foto: Město Vsetín

Popisek: Vsetínský park, ilustrační foto

Lidé se bojí změn. Proto by nejraději jen všechno opravili a zbytek nechali tak, jak je. To prohlásil jeden z architektů návrhů změn parků Rybníky – Trávníky Milan Chlápek. Je však otázkou, jestli pan architekt tímto tvrzením pouze neobhajuje projekt, jehož je spolutvůrcem. Nejdůležitější otázkou však je, proč by se tyto parky měly měnit, když opravdu stačí pouze dílčí úpravy?

Co je nesporné, v obou parcích je zapotřebí přebudovat povrchy chodníků a hřišť. A na Rybníkách poblíž nadjezdu, u domů č. p. 1769 – 1770, přestavět již nefunkční dětská hřiště. V některých částech jsou odumírající křoviny. Osvětlení, to je správný nápad! Ale co víc nutí radnici měnit na stávajícím vzhledu obou parků?

Naprosto devastujícím nápadem je pokácení více než stovky stromů! Politika městského úřadu je v tomto směru opravdu velmi zvláštní. Již na začátku funkčního období měla radnice v plánu rozšířit na úkor zeleně parkoviště na Rybníkách. Naštěstí nebyly peníze. A dnes je zde další návrh na mohutné kácení v parcích.

 

Přijde radnice opět s obligátním tvrzením, že stromy jsou nemocné, a tak se vyhne zdůvodňování, proč je kácí? Nejlépe je tvrdit, že je zasažen kořenový systém. Tam totiž není vidět. Více než stovka listnatých stromů znamená ve volné přírodě rozlohu přibližně čtvrt hektaru, což je čtverec o straně 50 metrů. Proč? Je pro většinu občanů navštěvujících park důležitější venkovní posilovna nebo příjemný stínek vzrostlých stromů? A jaký smysl má takový systém, kdy okrasné keře dorostou po letech do velikosti tvořící kompaktní pohledový celek, aby byly vytrhány a nahrazeny mladými výhonky?

To není pokřik Zelených, jak by asi rádi někteří radní argumentovali! To je pouze logická reakce občanů na nelogické záměry města.

Nejde nakonec pouze o divadlo pro občany, aby se pak radnice mohla hájit tvrzením, že dala prostor k vyjádření občanům? Tak, jako v případě náměstí Svobody? Výsledek vidíme dodnes všichni. Vždyť už jen z tvrzení architektů, že se pokusí, nikoliv, že zapracují připomínky obyvatel do plánů, působí nevěrohodně. Prohlášení, že se bude znovu debatovat nad sepsanými připomínkami, není o nic lepší.

V rozvinutých zemích se mění architektonické plány třeba i kvůli několika jednotlivým stromům. Ve Vsetíně to vypadá, jako by radnice nejraději oba parky vybombardovala a postavila znovu. Otázka proto znovu zní: Proč a pro koho, když občané takové plány odmítají?

A co se týká podchodu, tak z této kapitoly si radní vytvořili problém, který se údajně řeší. Ale řeší se již více než deset let. Jak se ale řeší lze dokumentovat tím, že teprve v roce 2011 se začíná poukazovat na to, že podchod nikomu nepatří. Celé desetiletí předtím se na veřejnosti podobné tvrzení neobjevilo. Jak se problematika podchodu asi řešila, když do loňského roku nikdo nepoukazoval na majetkové vztahy? Nebo to jen zapomněli říci občanům?

V roce 2011 řešil tuto problematiku dokonce veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský v souvislosti se smrtelnými úrazy na trati protínající parky. Problematiku rozebíral taktéž Český rozhlas, opakovaně se zajímala o stav podchodu regionální média, ale zatím se na radnici stále jen mluví. Už více než deset let! Jisté je, že současný dlouhodobý stav podchodu mezi Rybníky a Trávníky může někomu připadat již více nebezpečný než porušit zákaz a přejít koleje. Nemluvě o tom, že když radnice zrušila na Rybníkách základní školu, chodí podchodem denně na Trávníky a zpět desítky školáků.

(zdroj: Valašské internetové noviny, autor: Radomír Dolanský)