Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Valašské internetové noviny: Revitalizací setnout stovku stromů …

12.03.2013
Valašské internetové noviny: Revitalizací setnout stovku stromů …

Autor: Město Vsetín

Popisek: Vsetínský park, ilustrační foto

Lidé se bojí změn. Proto by nejraději jen všechno opravili a zbytek nechali tak, jak je. To prohlásil jeden z architektů návrhů změn parků Rybníky – Trávníky Milan Chlápek. Je však otázkou, jestli pan architekt tímto tvrzením pouze neobhajuje projekt, jehož je spolutvůrcem. Nejdůležitější otázkou však je, proč by se tyto parky měly měnit, když opravdu stačí pouze dílčí úpravy?

Co je nesporné, v obou parcích je zapotřebí přebudovat povrchy chodníků a hřišť. A na Rybníkách poblíž nadjezdu, u domů č. p. 1769 – 1770, přestavět již nefunkční dětská hřiště. V některých částech jsou odumírající křoviny. Osvětlení, to je správný nápad! Ale co víc nutí radnici měnit na stávajícím vzhledu obou parků?

Naprosto devastujícím nápadem je pokácení více než stovky stromů! Politika městského úřadu je v tomto směru opravdu velmi zvláštní. Již na začátku funkčního období měla radnice v plánu rozšířit na úkor zeleně parkoviště na Rybníkách. Naštěstí nebyly peníze. A dnes je zde další návrh na mohutné kácení v parcích.

 

Přijde radnice opět s obligátním tvrzením, že stromy jsou nemocné, a tak se vyhne zdůvodňování, proč je kácí? Nejlépe je tvrdit, že je zasažen kořenový systém. Tam totiž není vidět. Více než stovka listnatých stromů znamená ve volné přírodě rozlohu přibližně čtvrt hektaru, což je čtverec o straně 50 metrů. Proč? Je pro většinu občanů navštěvujících park důležitější venkovní posilovna nebo příjemný stínek vzrostlých stromů? A jaký smysl má takový systém, kdy okrasné keře dorostou po letech do velikosti tvořící kompaktní pohledový celek, aby byly vytrhány a nahrazeny mladými výhonky?

To není pokřik Zelených, jak by asi rádi někteří radní argumentovali! To je pouze logická reakce občanů na nelogické záměry města.

Nejde nakonec pouze o divadlo pro občany, aby se pak radnice mohla hájit tvrzením, že dala prostor k vyjádření občanům? Tak, jako v případě náměstí Svobody? Výsledek vidíme dodnes všichni. Vždyť už jen z tvrzení architektů, že se pokusí, nikoliv, že zapracují připomínky obyvatel do plánů, působí nevěrohodně. Prohlášení, že se bude znovu debatovat nad sepsanými připomínkami, není o nic lepší.

V rozvinutých zemích se mění architektonické plány třeba i kvůli několika jednotlivým stromům. Ve Vsetíně to vypadá, jako by radnice nejraději oba parky vybombardovala a postavila znovu. Otázka proto znovu zní: Proč a pro koho, když občané takové plány odmítají?

A co se týká podchodu, tak z této kapitoly si radní vytvořili problém, který se údajně řeší. Ale řeší se již více než deset let. Jak se ale řeší lze dokumentovat tím, že teprve v roce 2011 se začíná poukazovat na to, že podchod nikomu nepatří. Celé desetiletí předtím se na veřejnosti podobné tvrzení neobjevilo. Jak se problematika podchodu asi řešila, když do loňského roku nikdo nepoukazoval na majetkové vztahy? Nebo to jen zapomněli říci občanům?

V roce 2011 řešil tuto problematiku dokonce veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský v souvislosti se smrtelnými úrazy na trati protínající parky. Problematiku rozebíral taktéž Český rozhlas, opakovaně se zajímala o stav podchodu regionální média, ale zatím se na radnici stále jen mluví. Už více než deset let! Jisté je, že současný dlouhodobý stav podchodu mezi Rybníky a Trávníky může někomu připadat již více nebezpečný než porušit zákaz a přejít koleje. Nemluvě o tom, že když radnice zrušila na Rybníkách základní školu, chodí podchodem denně na Trávníky a zpět desítky školáků.

(zdroj: Valašské internetové noviny, autor: Radomír Dolanský)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace