Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Valašské internetové noviny: Vsetínská radnice = baron Prášil

12.03.2013
Valašské internetové noviny: Vsetínská radnice = baron Prášil

Autor: Jiří Románek

Popisek: Kulatý stůl, ilustrační foto

Podle článků v regionálním tisku to vypadá, že se radnice snaží ze všech sil, aby občany ochránila před rozkopanými chodníky. Především se, podle jejího vyjádření, snaží vystříhat rozkopávání chodníků právě opravených. Nicméně, zatím to funguje spíše tak, že pokud se ve Vsetíně začne opravovat chodník, občané tuší, že se zde brzy bude kopat.

Vsetínská radnice prostě a jednoduše nedovede sladit činnost jednotlivých provozovatelů sítí s vlastními plány rozvoje města. A to si ještě dovolí hořekovat společně s občany. Je snad ve Vsetíně ještě někdo jiný na tuto práci, když daný stav rozčiluje i radní? Nebo rozčílení radní a vedení města, které slibuje nápravu, jsou dvě rozdílné skupiny zvolených zástupců občanů?

Ať už je to, jak je to, občan by s radostí zatleskal nekompromisnímu slibu vedení města. Pokud by ovšem téměř to samé neslibovali již takřka před půldruhým rokem. Opakované rozkopávání chodníků by mohlo být minulostí.

V únoru roku 2011 pronesla starostka města Iveta Táborská velmi rozumnou vizi: „Zde se ukázalo, že investice v této oblasti (rozuměj opravy chodníků, pozn. aut.) je nutné plánovat a koordinovat ve větším časovém horizontu než v daném roce.“ Naneštěstí pro občany, vize zůstala jen vizí a starostka po šestnácti měsících víceméně větu pouze zopakovala. „Asi by bylo dobré, kdybychom dali do pravidel, že po skončení prací se na chodníky nesmí pět let sáhnout.“

Tak, jak je v kauze náměstí Svobody podle zastupitelů viníkem architekt nebo projektant, v tomto případě viní radnice z nastalé situace síťaře. Zastupitelé však kupodivu zůstávají těmi nejlepšími a bezchybnými, kteří by za občany potili krev. Existují snad občané, kteří by si nechali za vlastní prostředky postavit dům špatně? Jak je tedy možné, že s financemi města respektive občanů, zmetky stavit lze? K odpovědi, jestli pracují zastupitelé dobře, si stačí vypomoci jednoduchou otázkou: Investoval by každý ze zastupitelů do své soukromé komunikace bez znalosti případných překopů v dlouhodobém horizontu? Na Svárově 1080 budou asi odpovídat jinak než zbytek města.

 

Nejzávažnějším problémem však není rozkopání chodníků!

Ve svém důsledku občané získávají kvalitnější inženýrské sítě, což je v době úspor důležitější než nějaký čas obcházet rozkopaný chodník. Největší problém nastává teprve po uvedení chodníku do zdánlivě původního stavu. Než se začnou propadat. K tomuto opět poskytla starostka města velmi nadějnou informaci: „Za tímto účelem naše technické služby zakoupí přístroj na měření zhutnění povrchů, takže budeme vědět, jestli firmy provedly požadované zhutnění podloží pod chodníkem či cestou, aby následně nedošlo k sedání zeminy a propadu dlažby nebo asfaltu.“

Otázkou i po šestnácti měsících od tohoto prohlášení zůstává, jestli technické služby přístroj koupily, popřípadě kde a hlavně jak jej používají. Poněvadž pokud by se dámy a pánové radní prošli po Vsetíně, zjistili by, že jsou ve městě kilometry náramně zvlněných, původně opravených, nových chodníků. A někde až tak, že zde vzniká nebezpečí úrazu. Například v místě, kde na Trávníkách sídlí oční ambulance, jsou propady možná i deseticentimetrové. Především v těchto případech si má radnice nechat vystavit smlouvy třeba i s desetiletou zárukou. Ono je taky docela možné, že se propadají chodníky, kde se vůbec nekopalo. Ale od toho je zde opět radnice, aby kontrolovala kvalitu práce, za kterou zaplatila penězi občanů. Protože občané budou za dva roky rozhodovat, kdo půjde z kola ven. Doufejme!

(zdroj: Valašské internetové noviny, autor: Radomír Dolanský)

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace