Rožnovský prostor: Petiční právo je zaručeno
07.03.2013
Foto: Jiří Románek
Popisek: Základní škola, ilustrační foto
Ráda bych reagovala na stanovisko k obsahu petice, které jsem obdržela jako člen petičního výboru. Nejprve za něj paní starostce děkuji, ale poslední dva odstavce mi připadají starosty města nedůstojné. Stěhování MŠ 5. května 1527 a MŠ Radost 1701 do ZŠ 5. května 1700 bylo sice jednou ze sedmi variant optimalizace sítě škol na území našeho města, ale právě přesun těchto školek spolu s přesunem MŠ Na Zahradách do prostor ZŠ Videčská byly variantami preferovanými.
Přestože rodiče na zasedání zastupitelstva dne 13. 9. 2011 dali jasně najevo svůj nesouhlas se stěhováním tak malých dětí z prostor jim příjemným a pro ně, jak uvnitř budov tak i vně, vhodně upravených do velkých kolosů základních škol (děti od 6 do 15 let) a byli ujišťováni paní starostkou, že se jedná pouze o pracovní varianty, již dva dny po zasedání zastupitelstva byla v TV Beskyd právě tato varianta paní starostkou a pracovní skupinou doporučována.
Tato varianta byla označována za nejméně bolestnou viz Jalovec č. 38 z 20. 9. 2011, DNES z 21. 9. 2011, ve Spektru č. 21 z 27. 10. 2011 a Rožnovském Prostoru č. 4 z října 2011. Slíbeno nám bylo veřejné slyšení, ke kterému doposud nedošlo. Na čtvrtek 1. 12. 2011 jsme byli spolu s panem Jančou pozváni na jednání s paní starostkou Blinkovou a panem Vráželem. Sdělili jsme jim náš návrh. Protože ten den měli mít schůzku ještě i s rodiči z jiné MŠ, domluvili jsme se na další schůzce 9. 12., kde bychom mohli dospět ke společnému optimálnímu řešení evaluace školství v Rožnově p. R. z dlouhodobého hlediska. Tato schůzka byla půl hodiny před jejím začátkem paní Blinkovou zrušena bez udání důvodu a další termín nebyl doposud navržen. S blížícími se vánocemi celá kauza utichla.
V novinovém článku "Petice je jen začátek" v Jalovci č. 13 z 27. 3. 2012 uvedl mluvčí radnice, že petice neobsahuje žádné návrhy na řešení optimalizace školství. Petice ze zákona návrh řešení obsahovat nemusí. Přesto jsme s návrhem řešení přišli dříve (viz. výše 1. 12. 2011) než s peticí samotnou (12. 3. 2012).
... a bohužel ze zkušeností víme, jak by i tato věc tady v Rožnově mohla dopadnout - na některém ze zastupitelstev by se prostě tato varianta schválila a Rožnované by o výsledku byli jen informováni v TV Beskyd a tisku. A právě tomu jsme chtěli předejít a tak z pohledu běžného občana petice rozhodně nebyla předčasná. Žijeme v tomto městě, mateřské školy pro naše děti jsme si vybírali podle nejlepších referencí spokojených rodičů, jejichž děti do školek chodily dříve a nechtěli jsme pouze pasivně přihlížet, co se s nimi bude do budoucna dít. Právo petiční je zakotveno přímo v ústavním pořádku České republiky a to konkrétně v Listině základních práv a svobod. Oddíl druhý článek 2 Listiny říká mimo jiné: (1) Petiční právo je zaručeno; ve věcech veřejného nebo jiného společenského zájmu má každý právo sám nebo s jinými se obracet na státní orgány a orgány územní samosprávy s žádostmi, návrhy a stížnostmi.
Z posledního odstavce odpovědi na petici nabývám dojmu, že paní starostka byla překvapena množstvím podpisů (1049) pro podporu zachování 2 mateřských školek. Stejně tak bych mohla osočit paní starostku z pokrytectví za tvrzení, že jsme neinformovali podepisující petitenty. Jak k tomuto tvrzení dospěla? Když nebyla u sbírání podpisů na petici přítomna. Jednali jsme čestně a podepisující jsme informovali, o co se jedná. Stačilo vyslovit "stěhování MŠ do ZŠ" a ve většině případů byla reakce okamžitá: "Co to je zase za hloupost."
Věřím ve zdravý lidský rozum a maximální snahu zajistit občanům Rožnova, i těm nejmenším, spokojený život v našem městě.
Blanka Juříčková
(zdroj: Rožnovský prostor)