Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rožnovský prostor: Petiční právo je zaručeno

07.03.2013
Rožnovský prostor: Petiční právo je zaručeno

Autor: Jiří Románek

Popisek: Základní škola, ilustrační foto

Ráda bych reagovala na stanovisko k obsahu petice, které jsem obdržela jako člen petičního výboru. Nejprve za něj paní starostce děkuji, ale poslední dva odstavce mi připadají starosty města nedůstojné. Stěhování MŠ 5. května 1527 a MŠ Radost 1701 do ZŠ 5. května 1700 bylo sice jednou ze sedmi variant optimalizace sítě škol na území našeho města, ale právě přesun těchto školek spolu s přesunem MŠ Na Zahradách do prostor ZŠ Videčská byly variantami preferovanými.

Přestože rodiče na zasedání zastupitelstva dne 13. 9. 2011 dali jasně najevo svůj nesouhlas se stěhováním tak malých dětí z prostor jim příjemným a pro ně, jak uvnitř budov tak i vně, vhodně upravených do velkých kolosů základních škol (děti od 6 do 15 let) a byli ujišťováni paní starostkou, že se jedná pouze o pracovní varianty, již dva dny po zasedání zastupitelstva byla v TV Beskyd právě tato varianta paní starostkou a pracovní skupinou doporučována.

Tato varianta byla označována za nejméně bolestnou viz Jalovec č. 38 z 20. 9. 2011, DNES z 21. 9. 2011, ve Spektru č. 21 z 27. 10. 2011 a Rožnovském Prostoru č. 4 z října 2011. Slíbeno nám bylo veřejné slyšení, ke kterému doposud nedošlo. Na čtvrtek 1. 12. 2011 jsme byli spolu s panem Jančou pozváni na jednání s paní starostkou Blinkovou a panem Vráželem. Sdělili jsme jim náš návrh. Protože ten den měli mít schůzku ještě i s rodiči z jiné MŠ, domluvili jsme se na další schůzce 9. 12., kde bychom mohli dospět ke společnému optimálnímu řešení evaluace školství v Rožnově p. R. z dlouhodobého hlediska. Tato schůzka byla půl hodiny před jejím začátkem paní Blinkovou zrušena bez udání důvodu a další termín nebyl doposud navržen. S blížícími se vánocemi celá kauza utichla.

V novinovém článku "Petice je jen začátek" v Jalovci č. 13 z 27. 3. 2012 uvedl mluvčí radnice, že petice neobsahuje žádné návrhy na řešení optimalizace školství. Petice ze zákona návrh řešení obsahovat nemusí. Přesto jsme s návrhem řešení přišli dříve (viz. výše 1. 12. 2011) než s peticí samotnou (12. 3. 2012).

... a bohužel ze zkušeností víme, jak by i tato věc tady v Rožnově mohla dopadnout - na některém ze zastupitelstev by se prostě tato varianta schválila a Rožnované by o výsledku byli jen informováni v TV Beskyd a tisku. A právě tomu jsme chtěli předejít a tak z pohledu běžného občana petice rozhodně nebyla předčasná. Žijeme v tomto městě, mateřské školy pro naše děti jsme si vybírali podle nejlepších referencí spokojených rodičů, jejichž děti do školek chodily dříve a nechtěli jsme pouze pasivně přihlížet, co se s nimi bude do budoucna dít. Právo petiční je zakotveno přímo v ústavním pořádku České republiky a to konkrétně v Listině základních práv a svobod. Oddíl druhý článek 2 Listiny říká mimo jiné: (1) Petiční právo je zaručeno; ve věcech veřejného nebo jiného společenského zájmu má každý právo sám nebo s jinými se obracet na státní orgány a orgány územní samosprávy s žádostmi, návrhy a stížnostmi.

Z posledního odstavce odpovědi na petici nabývám dojmu, že paní starostka byla překvapena množstvím podpisů (1049) pro podporu zachování 2 mateřských školek. Stejně tak bych mohla osočit paní starostku z pokrytectví za tvrzení, že jsme neinformovali podepisující petitenty. Jak k tomuto tvrzení dospěla? Když nebyla u sbírání podpisů na petici přítomna. Jednali jsme čestně a podepisující jsme informovali, o co se jedná. Stačilo vyslovit "stěhování MŠ do ZŠ" a ve většině případů byla reakce okamžitá: "Co to je zase za hloupost."

Věřím ve zdravý lidský rozum a maximální snahu zajistit občanům Rožnova, i těm nejmenším, spokojený život v našem městě.

Blanka Juříčková

(zdroj: Rožnovský prostor)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace