Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Rožnovský prostor: Petiční právo je zaručeno

07.03.2013
Rožnovský prostor: Petiční právo je zaručeno

Autor: Jiří Románek

Popisek: Základní škola, ilustrační foto

Ráda bych reagovala na stanovisko k obsahu petice, které jsem obdržela jako člen petičního výboru. Nejprve za něj paní starostce děkuji, ale poslední dva odstavce mi připadají starosty města nedůstojné. Stěhování MŠ 5. května 1527 a MŠ Radost 1701 do ZŠ 5. května 1700 bylo sice jednou ze sedmi variant optimalizace sítě škol na území našeho města, ale právě přesun těchto školek spolu s přesunem MŠ Na Zahradách do prostor ZŠ Videčská byly variantami preferovanými.

Přestože rodiče na zasedání zastupitelstva dne 13. 9. 2011 dali jasně najevo svůj nesouhlas se stěhováním tak malých dětí z prostor jim příjemným a pro ně, jak uvnitř budov tak i vně, vhodně upravených do velkých kolosů základních škol (děti od 6 do 15 let) a byli ujišťováni paní starostkou, že se jedná pouze o pracovní varianty, již dva dny po zasedání zastupitelstva byla v TV Beskyd právě tato varianta paní starostkou a pracovní skupinou doporučována.

Tato varianta byla označována za nejméně bolestnou viz Jalovec č. 38 z 20. 9. 2011, DNES z 21. 9. 2011, ve Spektru č. 21 z 27. 10. 2011 a Rožnovském Prostoru č. 4 z října 2011. Slíbeno nám bylo veřejné slyšení, ke kterému doposud nedošlo. Na čtvrtek 1. 12. 2011 jsme byli spolu s panem Jančou pozváni na jednání s paní starostkou Blinkovou a panem Vráželem. Sdělili jsme jim náš návrh. Protože ten den měli mít schůzku ještě i s rodiči z jiné MŠ, domluvili jsme se na další schůzce 9. 12., kde bychom mohli dospět ke společnému optimálnímu řešení evaluace školství v Rožnově p. R. z dlouhodobého hlediska. Tato schůzka byla půl hodiny před jejím začátkem paní Blinkovou zrušena bez udání důvodu a další termín nebyl doposud navržen. S blížícími se vánocemi celá kauza utichla.

V novinovém článku "Petice je jen začátek" v Jalovci č. 13 z 27. 3. 2012 uvedl mluvčí radnice, že petice neobsahuje žádné návrhy na řešení optimalizace školství. Petice ze zákona návrh řešení obsahovat nemusí. Přesto jsme s návrhem řešení přišli dříve (viz. výše 1. 12. 2011) než s peticí samotnou (12. 3. 2012).

... a bohužel ze zkušeností víme, jak by i tato věc tady v Rožnově mohla dopadnout - na některém ze zastupitelstev by se prostě tato varianta schválila a Rožnované by o výsledku byli jen informováni v TV Beskyd a tisku. A právě tomu jsme chtěli předejít a tak z pohledu běžného občana petice rozhodně nebyla předčasná. Žijeme v tomto městě, mateřské školy pro naše děti jsme si vybírali podle nejlepších referencí spokojených rodičů, jejichž děti do školek chodily dříve a nechtěli jsme pouze pasivně přihlížet, co se s nimi bude do budoucna dít. Právo petiční je zakotveno přímo v ústavním pořádku České republiky a to konkrétně v Listině základních práv a svobod. Oddíl druhý článek 2 Listiny říká mimo jiné: (1) Petiční právo je zaručeno; ve věcech veřejného nebo jiného společenského zájmu má každý právo sám nebo s jinými se obracet na státní orgány a orgány územní samosprávy s žádostmi, návrhy a stížnostmi.

Z posledního odstavce odpovědi na petici nabývám dojmu, že paní starostka byla překvapena množstvím podpisů (1049) pro podporu zachování 2 mateřských školek. Stejně tak bych mohla osočit paní starostku z pokrytectví za tvrzení, že jsme neinformovali podepisující petitenty. Jak k tomuto tvrzení dospěla? Když nebyla u sbírání podpisů na petici přítomna. Jednali jsme čestně a podepisující jsme informovali, o co se jedná. Stačilo vyslovit "stěhování MŠ do ZŠ" a ve většině případů byla reakce okamžitá: "Co to je zase za hloupost."

Věřím ve zdravý lidský rozum a maximální snahu zajistit občanům Rožnova, i těm nejmenším, spokojený život v našem městě.

Blanka Juříčková

(zdroj: Rožnovský prostor)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace