Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Echo Valašska: Vsetínští protestovali proti podobě náměstí Svobody

07.03.2013
Echo Valašska: Vsetínští protestovali proti podobě náměstí Svobody

Foto: Město Vsetín

Popisek: náměstí Svobody, ilustrační foto

Rekonstruované náměstí Svobody ve Vsetíně se místním nelíbí a dnes se už možná nezamlouvá ani bývalým zastupitelům, kteří jeho podobu v roce 2008 schválili. Minulý čtvrtek proto na něm zdejší občané sdružení v iniciativě Osvoboďme náměstí uspořádali stejnojmennou akci nazvanou Osvoboďte náměstí Svobody.

Náměstí se opravdu moc nepovedlo. Je nepraktické, nevzhledné a bezútěšné. „Žádná zeleň, žádné místo k odpočinku, nevhodný prostor pro veřejné dění, ošklivý a nefunkční povrch, nedostatek odpadkových košů, zbytečně široké betonové chodníky. Lidé se obloukem vyhýbají mlatovému povrchu náměstí, který je tu bahnitý, tu prašný. Neměl by však veřejný prostor lákat k aktivnímu společenskému životu, k setkávání a shromažďování? Co s náměstím, jehož povrch nesmí být narušen odklízením sněhu ani mechanickým úklidem, nesmí se na něm postavit stánky ani pódium? Co s náměstím bez života?“ stojí ve výzvě iniciativy Osvoboďme náměstí.

 „S podobou náměstí není spokojen asi nikdo. Město slíbilo změny, doposud se ale nic neděje. Rádi bychom dali najevo, že problém náměstí zajímá mnoho lidí ve městě, a vyzvali město i architekty ke konkrétním krokům k nápravě situace a veřejné diskusi o tomto problému," uvedla jedna z organizátorek protestu Klára Bažantová.

Lidé z iniciativy jsou znepokojeni dosavadním řešením rekonstrukce náměstí Svobody a vyzvali ostatní občany, aby v rámci happeningu náměstí barevně oživili. Lidé přinesli květináče, umělé květiny i květy z textilu, organizátoři položili na šedý mlatový povrch i pásy umělého trávníku.

Na náměstí stál pro nezasvěcené informační stánek a návštěvníci podepisovali otevřený dopis radnici. Podepsalo se pod něj na šest lidí. Do diskuse se zapojili i zastupitelé města. „Na změně podoby náměstí pracujeme už od jeho otevření. Změny ale nejdou tak rychle, jak si mnozí představují,“ uvedla starostka Iveta Táborská.

Zcela nejvíce občany irituje nepraktický přírodní mlatový povrch, ze kterého se buď práší, a nebo je rozbahněný. Zastupitelstvo jej v roce 2008 schválilo proto, že byl nejlevnější.

Jakýkoliv zásah do podoby náměstí ovšem musí odsouhlasit autor projektu architekt Igor Kovačevič a i případné změny provede jen on sám. Město s ním proto už deset měsíců vyjednává a reklamuje vady projektu. Kovačevič přislíbil vypracování nových variant řešení mlatové plochy, které by měly náměstí oživit.  

 „V těchto řešeních je počítáno s doplněním mobiliáře. Jednou z možných variant řešení je zatravnění a úhlopříčné chodníky. Následně se uskuteční workshop s veřejností a realizace samotné opravy. Do workshopu, který proběhne přímo na náměstí Svobody, chceme zapojit nejen vsetínské občany, ale také studenty fakulty architektury z Brna, kteří budou do základního půdorysu společně s architektem Kovačevičem zakreslovat nápady diskutujících,“ dodala Táborská.

Podle vlastních slov by Kovačevič mohl své návrhy předvést v červnu. „Úpravy náměstí Svobody budou tak částečně hrazeny z peněz, které město Vsetín získá na základě uplatnění vady díla od studia MOBA, na které se při samotné realizaci narazilo. Jednalo se například o špatně vyměřené výšky nebo úhly přechodů pro chodce,“ uzavřela tisková mluvčí radnice jan Čadová.

(zdroj: Echo Valašska, autor: rd)