Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Echo Valašska: Vsetínští protestovali proti podobě náměstí Svobody

07.03.2013
Echo Valašska: Vsetínští protestovali proti podobě náměstí Svobody

Autor: Město Vsetín

Popisek: náměstí Svobody, ilustrační foto

Rekonstruované náměstí Svobody ve Vsetíně se místním nelíbí a dnes se už možná nezamlouvá ani bývalým zastupitelům, kteří jeho podobu v roce 2008 schválili. Minulý čtvrtek proto na něm zdejší občané sdružení v iniciativě Osvoboďme náměstí uspořádali stejnojmennou akci nazvanou Osvoboďte náměstí Svobody.

Náměstí se opravdu moc nepovedlo. Je nepraktické, nevzhledné a bezútěšné. „Žádná zeleň, žádné místo k odpočinku, nevhodný prostor pro veřejné dění, ošklivý a nefunkční povrch, nedostatek odpadkových košů, zbytečně široké betonové chodníky. Lidé se obloukem vyhýbají mlatovému povrchu náměstí, který je tu bahnitý, tu prašný. Neměl by však veřejný prostor lákat k aktivnímu společenskému životu, k setkávání a shromažďování? Co s náměstím, jehož povrch nesmí být narušen odklízením sněhu ani mechanickým úklidem, nesmí se na něm postavit stánky ani pódium? Co s náměstím bez života?“ stojí ve výzvě iniciativy Osvoboďme náměstí.

 „S podobou náměstí není spokojen asi nikdo. Město slíbilo změny, doposud se ale nic neděje. Rádi bychom dali najevo, že problém náměstí zajímá mnoho lidí ve městě, a vyzvali město i architekty ke konkrétním krokům k nápravě situace a veřejné diskusi o tomto problému," uvedla jedna z organizátorek protestu Klára Bažantová.

Lidé z iniciativy jsou znepokojeni dosavadním řešením rekonstrukce náměstí Svobody a vyzvali ostatní občany, aby v rámci happeningu náměstí barevně oživili. Lidé přinesli květináče, umělé květiny i květy z textilu, organizátoři položili na šedý mlatový povrch i pásy umělého trávníku.

Na náměstí stál pro nezasvěcené informační stánek a návštěvníci podepisovali otevřený dopis radnici. Podepsalo se pod něj na šest lidí. Do diskuse se zapojili i zastupitelé města. „Na změně podoby náměstí pracujeme už od jeho otevření. Změny ale nejdou tak rychle, jak si mnozí představují,“ uvedla starostka Iveta Táborská.

Zcela nejvíce občany irituje nepraktický přírodní mlatový povrch, ze kterého se buď práší, a nebo je rozbahněný. Zastupitelstvo jej v roce 2008 schválilo proto, že byl nejlevnější.

Jakýkoliv zásah do podoby náměstí ovšem musí odsouhlasit autor projektu architekt Igor Kovačevič a i případné změny provede jen on sám. Město s ním proto už deset měsíců vyjednává a reklamuje vady projektu. Kovačevič přislíbil vypracování nových variant řešení mlatové plochy, které by měly náměstí oživit.  

 „V těchto řešeních je počítáno s doplněním mobiliáře. Jednou z možných variant řešení je zatravnění a úhlopříčné chodníky. Následně se uskuteční workshop s veřejností a realizace samotné opravy. Do workshopu, který proběhne přímo na náměstí Svobody, chceme zapojit nejen vsetínské občany, ale také studenty fakulty architektury z Brna, kteří budou do základního půdorysu společně s architektem Kovačevičem zakreslovat nápady diskutujících,“ dodala Táborská.

Podle vlastních slov by Kovačevič mohl své návrhy předvést v červnu. „Úpravy náměstí Svobody budou tak částečně hrazeny z peněz, které město Vsetín získá na základě uplatnění vady díla od studia MOBA, na které se při samotné realizaci narazilo. Jednalo se například o špatně vyměřené výšky nebo úhly přechodů pro chodce,“ uzavřela tisková mluvčí radnice jan Čadová.

(zdroj: Echo Valašska, autor: rd)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace