Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Echo Valašska: Vsetínští protestovali proti podobě náměstí Svobody

07.03.2013
Echo Valašska: Vsetínští protestovali proti podobě náměstí Svobody

Autor: Město Vsetín

Popisek: náměstí Svobody, ilustrační foto

Rekonstruované náměstí Svobody ve Vsetíně se místním nelíbí a dnes se už možná nezamlouvá ani bývalým zastupitelům, kteří jeho podobu v roce 2008 schválili. Minulý čtvrtek proto na něm zdejší občané sdružení v iniciativě Osvoboďme náměstí uspořádali stejnojmennou akci nazvanou Osvoboďte náměstí Svobody.

Náměstí se opravdu moc nepovedlo. Je nepraktické, nevzhledné a bezútěšné. „Žádná zeleň, žádné místo k odpočinku, nevhodný prostor pro veřejné dění, ošklivý a nefunkční povrch, nedostatek odpadkových košů, zbytečně široké betonové chodníky. Lidé se obloukem vyhýbají mlatovému povrchu náměstí, který je tu bahnitý, tu prašný. Neměl by však veřejný prostor lákat k aktivnímu společenskému životu, k setkávání a shromažďování? Co s náměstím, jehož povrch nesmí být narušen odklízením sněhu ani mechanickým úklidem, nesmí se na něm postavit stánky ani pódium? Co s náměstím bez života?“ stojí ve výzvě iniciativy Osvoboďme náměstí.

 „S podobou náměstí není spokojen asi nikdo. Město slíbilo změny, doposud se ale nic neděje. Rádi bychom dali najevo, že problém náměstí zajímá mnoho lidí ve městě, a vyzvali město i architekty ke konkrétním krokům k nápravě situace a veřejné diskusi o tomto problému," uvedla jedna z organizátorek protestu Klára Bažantová.

Lidé z iniciativy jsou znepokojeni dosavadním řešením rekonstrukce náměstí Svobody a vyzvali ostatní občany, aby v rámci happeningu náměstí barevně oživili. Lidé přinesli květináče, umělé květiny i květy z textilu, organizátoři položili na šedý mlatový povrch i pásy umělého trávníku.

Na náměstí stál pro nezasvěcené informační stánek a návštěvníci podepisovali otevřený dopis radnici. Podepsalo se pod něj na šest lidí. Do diskuse se zapojili i zastupitelé města. „Na změně podoby náměstí pracujeme už od jeho otevření. Změny ale nejdou tak rychle, jak si mnozí představují,“ uvedla starostka Iveta Táborská.

Zcela nejvíce občany irituje nepraktický přírodní mlatový povrch, ze kterého se buď práší, a nebo je rozbahněný. Zastupitelstvo jej v roce 2008 schválilo proto, že byl nejlevnější.

Jakýkoliv zásah do podoby náměstí ovšem musí odsouhlasit autor projektu architekt Igor Kovačevič a i případné změny provede jen on sám. Město s ním proto už deset měsíců vyjednává a reklamuje vady projektu. Kovačevič přislíbil vypracování nových variant řešení mlatové plochy, které by měly náměstí oživit.  

 „V těchto řešeních je počítáno s doplněním mobiliáře. Jednou z možných variant řešení je zatravnění a úhlopříčné chodníky. Následně se uskuteční workshop s veřejností a realizace samotné opravy. Do workshopu, který proběhne přímo na náměstí Svobody, chceme zapojit nejen vsetínské občany, ale také studenty fakulty architektury z Brna, kteří budou do základního půdorysu společně s architektem Kovačevičem zakreslovat nápady diskutujících,“ dodala Táborská.

Podle vlastních slov by Kovačevič mohl své návrhy předvést v červnu. „Úpravy náměstí Svobody budou tak částečně hrazeny z peněz, které město Vsetín získá na základě uplatnění vady díla od studia MOBA, na které se při samotné realizaci narazilo. Jednalo se například o špatně vyměřené výšky nebo úhly přechodů pro chodce,“ uzavřela tisková mluvčí radnice jan Čadová.

(zdroj: Echo Valašska, autor: rd)

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace