Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rožnovský prostor: Kaufland jde dál, kácení zastaví kudlanka

07.03.2013
Rožnovský prostor: Kaufland jde dál, kácení zastaví kudlanka

Foto: Jiří Románek

Popisek: Otazníky, ilustrační foto

Proměny města Rožnov pod Radhoštěm.

Odvolání místostarosty Mikuška - Václav Mikušek (KDU-ČSL) porušuje kodex zastupitele, mlží kolem Městských lesů a vytuneloval norské fondy v muzeu. Alespoň to si myslí opoziční zastupitel Ivo Jelínek (SNK ED). Proto v úvodu zasedání navrhl do jednání zařadit bod o odvolání místostarosty. Jestli se to podařilo nebo ne, asi nemusíme sdělovat. Naše hodnocení: Se zařazováním bodů k odvolávání vedení města by měla začít opozice šetřit, nebo ji nebude časem nikdo brát moc vážně.

 Městské lesy - Vedení města přednášelo na zastupitelstvu zprávu, která rekapituluje výsledky auditu, který již dříve zveřejnily Věci veřejné. Zastupitelé byli s obsahem zprávy seznámeni až během zasedání. Proti tomu ostře vystoupila opozice, která byla se svou zprávou o ML vyponklována z jednání hned třikrát, když materiály nedodala včas. Navíc zpráva, kterou přednášel Mikušek, nekoresponduje s předchozími výroky Tomáše Hradila (VV), který po společné schůzce avizoval, že město výsledky auditu uznalo. Hradil neskrýval své rozčarování. Naše hodnocení: V tomto případě se evidentně neměřilo jedním metrem.

 Smlouva s Kauflandem - Bod musel být kvůli velkému zájmu veřejnosti předřazen. Opozice s výjimkou VV kritizovala podmínky, za kterých se smlouva s Kauflandem podepisuje. Mimo jiné se jim nelíbilo směšné penále ve výši 5000 Kč, které Kaufland může opakovaně dostat za nedodržení smluvených podmínek jako je zasklení lodžií, výměna oken atd. Opozici se nelíbilo ani navrhované dopravní napojení z východní části ulice Meziříčská s kruhovým objezdem. Podle Jaroslava Kučery (KSČM) se bod měl odložit a projednávat až v momentě, kdy se rozpracuje studie na řešení napojení od křižovatky naproti Bille. Karel Gardaš (Zdravý Rožnov) navrhoval rovněž bod odložit, doplnit komisi o podnikatele, kteří mohou mít s existencí Kauflandu problém a vedením komise, která by měla naformulovat novou smlouvu, pověřit starostku Markétu Blinkovou (ODS). Podle Gardaše je Mikušek po době, kterou strávil vyjednáváním s investorem, podjatý. Libuše Rousová (SNK ED) dokonce požadovala, aby během krajských voleb na podzim proběhlo referendum o tom, zdali Kaufland lidé v Rožnově vůbec chtějí. Společným argumentem všech odpůrců pak bylo počkat s výstavbou Kauflandu do doby, než bude rozšířena silnice I/35. Když bylo evidentní, že výstavbu obchodního domu nepodpoří koaliční zastupitelé Rudolf Bill (ODS) a Jaromír Koryčanský (KDU-ČSL), který se mimochodem na politickém fóru uvedl v sympatickém světle, když několikrát zcela otevřeně zkritizoval situaci ve městě, vypadalo to, že Kaufland neprojde. Jazýček vah ve prospěch Kauflandu převážili zastupitelé za VV, kteří v souladu s dřívějším prohlášením jeden hlas obchodnímu domu darovali. Podle jejich představitelů to byla vůle občanů, kteří se v předvolební anketě vyjádřili k výstavbě Kauflandu ze zhruba 40 procent kladně. Naše hodnocení: Tady asi šláply VV vedle. Nehlasovalo se o tom, zdali Kaufland ano či ne, ale o podmínkách smlouvy a lepším dopravním napojení.

 Schválení grantů - Vrásky úředníkům finančního odboru způsobilo rozhodnutí zastupitelů, kteří navýšili částku pro sociální oblast na popud Blanky Mikolajkové (Zdravý Rožnov) o 280 tisíc korun. Tyto peníze ale prozatím nebyly vyčleněny z rozpočtu a zodpovědní úředníci je budou muset někde najít. Zastupitelé si od navýšení slibují, že do Rožnova díky vyšším finančním podporám přilákají sociální služby, které zde doposud chybí. Naše hodnocení: 1

 Snížit si odměny? - Zdravý Rožnov mohl pro grantovou oblast najít větší polovinu obnosu, kdyby zastupitelé schválili jeho návrh na snížení odměn zastupitelům a radním o polovinu. Ročně by se tak ušetřilo 180 tisíc. Ostatní zastupitelé tento krok ale považovali spíše za populismus a byli toho názoru, že za práci přísluší odměna. Proto zastupitelé za Zdravý Rožnov nenašli oporu a byli jediní, kdo s návrhem souhlasil. Naše hodnocení: Nevadí. Úspory lze hledat i jinde a pořád platí, že ten, kdo hledá, najde.

 Vliv společnosti DEZA na Rožnov - "Je zcela zanedbatelný," dušoval se Ivo Hanáček (ODS), toho času zaměstnanec Agrofertu, který Dezu vlastní. Podle Františka Šulgana (Strana zelených) jsou ale karcinogenní látky, které komín Dezy pouští do ovzduší, nebezpečnější než jedy, které vypouští Arcelor Mittal a Spolana Neratovice dohromady. Na výsledky šetření, které zanalyzuje dopady DEZy na život v Rožnově, se čeká už několik let. Naše hodnocení: Pravda bude jako obvykle někde uprostřed.

 Rozhledna a kácení stromů - Ivo Jelínek v závěru jednání upozornil místostarostu Aloise Vychodila (ODS), že kácení stromů kolem rozhledny nebude, protože v této lokalitě údajně žije chráněný tesařík a kudlanka nábožná. Šlo o reminiscenci na výskyt chřástala polního, který před několika lety na dlouhé měsíce zcela zablokoval stavební parcely v lokalitě Balkán. Vychodil oponoval (nesprávně, protože kudlanky byly viděny už i na Ostravsku), že kudlanka v Česku s výjimkou jižní Moravy nežije. Hanáček Vychodila opravil s tím, že žije i v Rožnově, protože ví minimálně o pěti lidech, kteří ji mají v teráriu. Do lokality na Karlově kopci tak asi některý exemplář utekl. Při té příležitosti apeloval na opoziční zastupitele, ať se nezviditelňují takovým způsobem. I když uznal, že pro některé má pochopení: Miroslav Malchar (VV) v Rožnově jen podniká a je mu tak úplně jedno, co se tu děje, Ivo Jelínek opakuje jen to, co mu kdo nakuká a František Šulgan je ekoterorista, který kromě životního prostředí ničemu nerozumí. Naše hodnocení: Ještě že máme kromě těchto tří diletantů v zastupitelstvu samé renesanční lidi.

(zdroj: Rožnovský prostor)